Pasaulyje

2021.06.18 15:26

Kubilius: iš ES pusės pasigendu tikėjimo, kad Rusija gali tapti demokratine

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2021.06.18 15:26

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio trečiadienį paskelbtame plane dėl santykių su Rusija ateities europarlamentaras Andrius Kubilius sako pasigendantis tikėjimo, kad šalis gali transformuotis į demokratiją.


Apie tai A. Kubilius kalbėjo LRT RADIJO laidoje „Svarbus pokalbis“.

„ES tuo pačiu metu priešinsis Rusijai, varžys ją ir dirbs su ja, remdamasi tvirtu bendru Rusijos tikslų supratimu ir principingo pragmatizmo požiūriu“, – trečiadienį sakė J. Borrellis, pateikdamas ataskaitą, kurioje išdėstyta „labiau nuspėjamų ir stabilesnių santykių“ su Kremliumi strategija.

ES lyderiai ataskaitą aptars kitą savaitę vyksiančiame viršūnių susitikime, kuriame bus siekiama suderinti požiūrį į kaimynę Rytuose, nepaisant nesutarimų tarp kai kurių bloko narių, kaip elgtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

A. Kubilius sako, jog išlaikant principingumą santykiuose su Kremliumi, svarbu remti alternatyvą režimui, pastaruoju metu dar labiau slopinamą.

„Kas yra labai svarbu, tai mums matyti ne tik blogėjantį ar žiaurėjantį autoritarinio režimo elgesį tiek išorėje, tiek viduje ir ieškoti būdų, kaip užbrėžti raudonas linijas, atbaidyti ir neleisti jų peržengti – tam yra NATO, kitos institucijos ir pati ES turi stiprinti savo gebėjimus bent jau atremti hibridines atakas. Kas iš kitos pusės svarbu ir ko pasigendu toje, pavadinkime, Borrellio strategijoje, tai tikėjimo iš ES pusės, kad Rusija gali tapti demokratine valstybe. Jeigu tokio tikėjimo būtų daugiau, tada galima būtų rimčiau galvoti, o kaip padėti Rusijos visuomenei pasiektį tokią transformaciją“, – laidoje „Svarbus pokalbis“ sakė A. Kubilius.

Politikas sako istoriškai matantis Rusiją kaip valstybę ir naciją, kuri „visada vystėsi europiniu keliu“, nors dažniausiai ir su „labai ilgu vėlavimu“.

„Per visą 19-ąjį amžių Rusijos inteligentai bandė pakartoti Didžiąją Prancūzijos revoliuciją, bet viskas baigėsi 1917-ųjų bolševikų revoliucija. Tas atsilikimas Rusijai kartais labai brangiai kainuoja, tai sukelia labai daug tragedijų, bet savo prigimtimi Rusija yra europietiška valstybė ir, nors vėluodama, aš esu įsitikinęs, ji tikrai grįš į demokratinį vystymosi kelią“, – kalbėjo A. Kubilius.

Rudenį Rusijoje vyksiantys rinkimai į Dūmą, galima prognozuoti, „bus pavogti“, sako A. Kubilius, o represijos prieš juos gali būti tik dar stipresnės. Europos Sąjunga turėtų aiškiai planuoti, kokių veiksmų imsis, jeigu taip nutiks, priduria europarlamentaras.

„Čia, matyt, prezidentas Putinas mokosi iš Lukašenkos ir nedarys tokių klaidų, kaip Lukašenka darė, leisdamas Sviatlanai Cichanouskajai kandidatuoti. Taigi alternatyvių kandidatų greičiausiai nebus nė vieno. Ir todėl čia jau kitas klausimas iškils Vakarams ir visų pirma Europos Sąjungai – ar galima bus pripažinti tokius rinkimus legitimiais? Mano manymu, reikalai jau ant ribos ir apie tai mes irgi kalbame savo raporte. Ir jeigu paaiškės, kad tokių rinkimų negalima pripažinti legitimiais, iškils ir įvairių ypatingų pasekmių. Pavyzdžiui, kaip tokiu atveju bus galima pripažinti Rusijos narystę Europos Taryboje, kuri turi Parlamentinę Asamblėją, ir tokiu atveju Rusijos delegacija kurioje negalėtų dalyvauti. Arba Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje, kuri taip pat turi Parlamentinę Asamblėją. Šioje vietoje iškyla nemažai klausimų, į kuriuos Vakarams teks atsakyti artimiausiu metu“, – kalbėjo A. Kubilius.

Visos laidos „Svarbus pokalbis“ klausykite LRT Audiotekos įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.