Pasaulyje

2016.07.23 19:04

Vokietijos policija: šaulys buvo „apsėstas masinių šaudynių“

LRT.lt, DELFI.lt2016.07.23 19:04

Miuncheno šaulys buvo apsėstas masinių šaudynių ir neturėjo jokių žinomų sąsajų su „Islamo valstybe“, remdamasi Vokietijos policija praneša BBC.

Policija, apieškojusi šaulio kambarį, rado laikraščių iškarpų, kuriose buvo straipsniai, aprašantys išpuolius. Tarp iškarpų rastas ir straipsnius pavadinimu „Kodėl studentai žudo?“, policija pasakojo reporteriams.

Pranešama, kad žudikas buvo apsiginklavęs 9 mm „Glock“ pistoletu.

Per ataką prekybos centre buvo nužudyti 9 žmonės, dar 27 – sužeisti. Tarp jų yra ir vaikų.

Trys aukos buvo iš Kosovo. Vienos iš jų, 21 metų Dijamanto Zabergjo, tėvas buvo nufotografuotas laikantis savo sūnaus nuotrauką netoli prekybos centro šeštadienį. Kitos dvi aukos buvo jaunos moterys.

Policijos tvirtinimu, šauliui buvo paskirta psichiatrinė priežiūra, jis buvo gydomas nuo depresijos.

Įžvelgia „akivaizdų“ ryšį

Miucheno policijos vadas Hubertas Andrae tvirtino, kad yra „akivaizdus“ ryšys tarp atakos, surengtos penktadienį, ir Anderso Breiviko išpuolio, kai jis lygiai prieš penkerius metus Norvegijoje nužudė 77 žmones.

Policijos vadas pridūrė, kad per penktadienio ataką nukentėjusiųjų galėjo būti ir daugiau, tačiau, bėgdami nuo užpuoliko, jie pasišalino iš įvykio vietos. 10 sužeistų žmonių yra kritinės būklės, tvirtino H. Andrae. Tarp jų – 13 metų berniukas.

Pyktį galjo paskatinti neišlaikytas egzaminas

FOCUS duomenimis, aštuoniolikmetis išpuolio rengėjas laisvalaikiu dažnai žaisdavo kompiuterinius žaidimus, kuriuose daug šaudoma, kovojama.

Taip pat pasirodė informacija, kad jis garbino kitą žudiką – Vinendene (miestelis netoli Štutgarto) 2009 m. 15 žmonių buvusioje savo mokykloje išžudžiusi ir nusižudžiusį septyniolikmetį.

Tyrėjai žudiko namuose rado knygą „Amok im Kopf“ („Žudymas – mintyse (galvoje)“, – red past.)

Žuvo Kosovo, Turkijos ir Graikijos piliečiai

Trys Kosovo, trys Turkijos ir vienas Graikijos pilietis buvo tarp devynių aukų, nušautų penktadienį per iraniečių kilmės jaunuolio išpuolį Vokietijos pietiniame Miuncheno mieste, šeštadienį pranešė pareigūnai.

„Trys Kosovo piliečiai yra tarp šaudynių Miunchene aukų. Mūsų konsulatas Miunchene kartu su Vokietijos policija ir šeimomis nustatė, kad trys jauni albanai (iš Kosovo) prarado gyvybes per šią ataką“, – sakoma Kosovo ministerijos pranešime.

Graikijos URM vėliau šeštadienį nurodė, kad vienas graikas buvo nušautas per išpuolį judriame prekybos centre.

„Liūdna, bet vakarykštės tragiškos atakos Miuncheno prekybos centre „Olympia“ padariniai apima vieną Graikijos pilietį, kuris buvo tarp nekaltų aukų“, – sakoma ministerijos pranešime.

„Graikijos generalinis konsulas Miunchene imasi visų reikiamų priemonių, derindamas veiksmus su atitinkamomis Vokietijos institucijomis“, – pridūrė graikų URM.

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu savo ruožtu nurodė, kad užpuolikas Miunchene taip pat nušovė tris turkus.

Televizija NTV citavo ministrą, kuris sakė, kad tos aukos buvo įvardytos kaip Sevda Dag, Can Leyla ir Selcukas Kilicas.

Dar 16 žmonių buvo sužeisti, o trijų iš jų būklė kritinė, nurodė Miuncheno policija.

Daugima aukų buvo 15–21 metų jaunuoliai, pranešė Bavarijos visuomeninė televizija.

Spręs vidaus saugumo klausimus

Miuncheno meras Dieteris Reiteris dėkojo policijai pareiškime: „Tai sunkus laikas Miunchenui. Esu sužavėtas to, kaip Miuncheno gyventojai yra pasirengę padėti, ir jų solidarumo. Mūsų miestas stovi drauge.“

Vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere nurodė laikyti vėliavas nuleistas iki vidurio stiebo visoje Vokietijoje.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel atidėjo atostogas Alpėse ir vėliau šeštadienį ketina sušaukti susitikimą dėl nacionalinio saugumo.

Šeštadienį prie prekybos centro, kuriame įvyko tragedija, žmonės nešė gėles ir žvakutes.

Vokietijos kanclerė pasmerkė „siaubo naktį“ Miunchene

Vokietijos kanclerė Angela Merkel šeštadienį pareiškė, kad pietinis Miuncheno miestas išgyveno „siaubo naktį“ po šaudynių, nusinešusių devynias žmonių gyvybes.

„Miuncheno žmonės išgyveno siaubo naktį“, – sakė lyderė, pirmąkart komentuodama penktadienio pavakare įvykdytą išpuolį.

„Tokią naktį atlaikyti sunku mums visiems“, – pripažino ji.

Kalbėdama savo biure Berlyne, A.Merkel pridūrė: „Visi mes – sakau tai visos vyriausybės vardu – gedime sunkiomis širdimis tų, kurie niekada nebegrįš į savo šeimas.“

Ji gyrė Miuncheno gyventojus, pasiūliusius prieglobstį savo namuose žmonėms, sprukusiems nuo 18-mečio iraniečių kilmės užpuoliko, arba įstrigusiems gatvėse, kai vykstant policijos operacijai buvo sustabdytas miesto viešasis transportas. Daugelis jų naudojosi socialiniais tinklais, kad paskleistų šią žinią.

Tų žmonių veiksmai rodo, kad „gyvename laisvoje visuomenėje, jie rodo žmogiškumą“, pabrėžė kanclerė, pridūrusi, kad „mūsų didžiausia stiprybė“ glūdi šiose vertybėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.