Pasaulyje

2021.06.18 07:10

Naujausia informacija. PSO: daug skurdžių valstybių yra priverstos stabdyti savo vakcinacijos programas

atnaujinta 20.23
BNS, LRT.lt2021.06.18 07:10

Daug skurdžių šalių dėl COVID-19 vakcinų dozių trūkumo yra priverstos sustabdyti savo vakcinacijos programas, penktadienį pranešė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).

Dėl dozių trūkumo viena doze paskiepyti žmonės antrosios dažnai laukia per ilgai.

„Yra nemažai valstybių, kurios sustabdė skiepijimą antrąja vakcinos doze“, – teigė Bruce`as Aylwardas, PSO atstovas tarptautinės „Covax“ programos klausimais. Ši programa rūpinasi vakcinų tiekimu skurdesnėms šalims.

„Jei teisingai atsimenu, yra maždaug 30–40 valstybių, kurios galėtų jau skiepyti antrąja „AstraZeneca“ vakcinos doze, tačiau joms to padaryti nepavyks“, – sakė B. Aylwardas.

Su šia problema susidurti teko šalims Indijos subkontinente, Užsachario Afrikoje, Lotynų Amerikoje ir Artimuosiuose Rytuose, teigė PSO ekspertas.

Maskvoje dėl viruso skelbiama kritinė padėtis – nepaskiepytiems nesuteiks pagalbos

Maskvos ligoninėse buvo uždrausta teikti įprastinę medicininę pagalbą žmonėms, nepaskiepytiems vakcina nuo COVID-19, rašo nepriklausomas Rusijos portalas meduza.io.

Maskvos sveikatos departamentas nurodė, kad laikinai „dėl pacientų saugumo“ uždraudė teikti įprastinę medicininę pagalbą, pavyzdžiui, operacijas žmonėms, kurie prieš hospitalizaciją nebuvo paskiepyti nuo koronaviruso.

Skelbiama, kad naujos taisyklės neturės įtakos pacientams, sergantiems onkologinėmis ir hematologinėmis ligomis.

Maskvos meras Sergejus Sobianinas penktadienį pranešė, kad beveik 90 proc. mieste registruojamų naujų koronaviruso atvejų yra pirmąkart Indijoje aptiktos, užkrečiamesnės atmainos Delta atvejai.

„Naujausi mūsų gauti duomenys rodo, kad 89,3 proc. yra užsikrėtę mutavusiu koronavirusu, vadinamąja Delta atmaina“, – sakė Maskvos meras per Rusijos televiziją, mieste praėjusią parą užfiksavus rekordiškai didelį naujų atvejų skaičių.

Ribojimai sostinėje

Maskvos meras Sergejus Sobianinas penktadienį paskelbė, kad sostinėje dėl smarkiai padidėjusio sergamumo sostinėje uždaroma Europos futbolo čempionato aistruolių zona, taip pat uždraudžiami daugiau kaip 1 000 žmonių sambūriai.

„Nenoriu to imtis, bet privalome“, – savo tinklalapyje parašė S. Sobianinas, per kelias dienas mieste per parą registruojamų COVID-19 atvejų skaičiui beveik patrigubėjus.

„Nuo šiandien masinius renginius apribosime iki daugiausiai 1 000 žmonių“, – pridūrė jis.

„Laikinai stabdome visus masinius pramoginius renginius, taip pat turėsime uždaryti šokių sales ir aistruolių zonas“, – rašė S. Sobianinas, turėdamas galvoje šalie Lužnikų stadiono Maskvoje įrengtą zoną Europos čempionato gerbėjams.

Ketvirtadienį meras nurodė, kad 12 mln. gyventojų turinčioje Maskvoje per kelias dienas koronavirusinės infekcijos atvejų paros prieaugis padidėjo nuo 3 000 iki 7 000, o penktadienį viršijo 9 000.

COVID-19 atvejų skaičiai „trigubėja, stebima milžiniška dinamika, kokios nematėme per ankstesnes bangas“, per vaizdo konferenciją sakė S. Sobianinas ir pridūrė, kad tai veikiausiai susiję su naujo koronaviruso varianto plitimu.

Trečiadienį Maskvoje buvo paskelbtas visų Maskvos ir Maskvos srities paslaugų sektoriaus darbuotojų privalomas vakcinavimas, o praeitas savaitgalį sostinėje buvo paskelbta „nedarbo savaitė“.

Norvegija švelnina dėl COVID-19 įvestus suvaržymus kelionėms, sportui ir barams

Norvegija artimiausiomis dienomis atšauks virtinę dėl COVID-19 pandemijos įvestų suvaržymų, penktadienį apie būsimus kelionių, sporto ir pramogų atlaisvinimus pranešė šalies ministrė pirmininkė.

„Esame kelyje. Atėjo laikas pereiti į kitą lygmenį“, – pareiškė ministrė pirmininkė Erna Solberg.

Premjerė paskelbė apie perėjimą prie trečio iš keturių suvaržymų panaikinimo plano etapo, sėkmingai vykstant vakcinavimo kampanijai šalyje.

Nuo sekmadienio šalies baruose vėl bus galima pardavinėti alkoholį po vidurnakčio, o sporto renginiuose galės dalyvauti iki 5 tūkst. žiūrovų.

Pobūviuose ir vestuvėse galės dalyvauti iki 100 žmonių.

Namuose rengiamų pobūvių dalyvių skaičius taip pat didinamas dvigubai – iki 20 žmonių, nepriklausomai nuo to, ar jie buvo paskiepyti.

Suaugusiesiems nebereikės laikytis saugaus atstumo sportuojant, taip pat atšaukiamos rekomendacijos atsisakyti kelionių po šalį.

Supaprastinama ir kelionių į užsienį tvarka, nors tam tikri dėl COVID-19 pandemijos įvesti suvaržymai liks galioti.

Nuo liepos 5 dienos Norvegijos užsienio reikalų ministerija atšauks rekomendaciją nevykti į Europos šalis be svarbios priežasties.

Karantino suvaržymai švelninami nuo birželio 21 dienos, kai atvykstantiems iš Europos šalių nebereikės tam tikrą laiką izoliuotis specialiame viešbutyje.

Ši Skandinavijos valstybė, kuri nėra Europos Sąjungos narė, tačiau priklauso Šengeno erdvei, sulaukė daug kritikos dėl judėjimo suvaržymų.

Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Norvegijoje 100 tūkst. gyventojų tenka 61 užsikrėtimo COVID-19 atvejis, ir šis rodiklis yra gana mažas.

PSO: naujų COVID-19 atvejų kreivė Afrikoje „labai, labai neramina“

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį išreiškė susirūpinimą dėl augančio užsikrėtimo COVID-19 atvejų skaičiaus visoje Afrikoje, plintant naujoms labiau užkrečiamoms pandeminio koronaviruso atmainoms ir išliekant pavojingai lėtiems vakcinacijos tempams.

„Tai kreivė, kuri labai, labai neramina“, – sakė PSO ekstremaliųjų situacijų vadovas Michaelas Ryanas organizacijos būstinėje Ženevoje.

Remiantis PSO duomenimis, naujai registruotų COVID-19 atvejų skaičius Afrikoje per savaitę birželio 7–13 dienomis viršijo 116,5 tūkst., lyginant su beveik 91 tūkst. atvejų, registruotų savaite anksčiau.

M. Ryanas pabrėžė, kad vertinant skaičiais, regiono padėtis neatrodo labai bloga. Jame registruojama kiek daugiau nei 5 proc. visų naujų pasaulyje registruojamų atvejų ir 2,2 proc. visų pasaulyje fiksuojamų mirčių.

Tačiau jis perspėjo, kad visame žemyne epidemiologinė padėtis greitai blogėja, kai kuriose šalyse naujų atvejų padaugėjo 100 procentų, kitose – daugiau nei 50 procentų.

„Šis reiškinys pastebimas visame žemyne“, – kalbėjo jis.

Kol kas Afrika nuo pandemijos nukentėjo mažiau nei dauguma kitų regionų. Iki šiol žemyne registruota daugiau nei 136 tūkst. mirties ir maždaug 5,1 mln. užsikrėtimo atvejų.

PSO Afrikos padalinio direktorė Matshidiso Moeti anksčiau šią savaitę perspėjo, kad žemynas išgyvena trečiąją koronaviruso bangą.

Pasak PSO, „nepakankamas užkrečiamų ligų prevencijos priemonių laikymasis paskatino naują bangą, kuri sutampa su šaltesniais sezoniniais orais pietų Afrikoje, plintant labiau užkrečiamoms (COVID-19) atmainoms“.

Atnaujinta 18.05

Austrija paaukos Balkanų valstybėms 1 mln. vakcinos nuo COVID-19 dozių

Austrija vakarų Balkanų šalims paaukos 1 mln. vakcinų nuo COVID-19, penktadienį pranešė kancleris Sebastianas Kurzas.

Balandį Austrija ir Slovėnija pažadėjo skirti tūkstančius dozių Čekijai, kai sulaukė Briuselio kritikos dėl atsisakymo padėti Europos Sąjungos partnerėms, kurioms labiau reikalingi skiepai.

„Laikotarpiu nuo rugpjūčio iki šių metų pabaigos iš Austrijos į vakarų Balkanus pristatysime 1 mln. vakcinų dozių“, – žurnalistams sakė S. Kurzas po susitikimo su Albanijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Kosovo, Juodkalnijos, Šiaurės Makedonijos ir Serbijos atstovais.

Vienas Austrijos vyriausybės atstovas naujienų agentūrai AFP pranešė, kad dauguma aukojamų dozių bus „AstraZeneca“ preparatas. Jis pridūrė, jog šios iniciatyvos detalės, įskaitant klausimą, kaip tiksliai bus paskirstytos vakcinos, dar nesuderintos iki galo.

„Pajėgsime įveikti šią pandemiją tik tuomet, kai ją įveiks visos šalys Europoje ir už jos ribų“, – pabrėžė S. Kurzas.

Kone pusė iš beveik 9 mln. Austrijos gyventojų jau yra paskiepyti bent viena vakcinos doze, o ketvirtadalis jų yra visiškai imunizuoti.

Atnaujinta 15.42

EVA: ES privalo pasinaudoti visomis prieinamomis vakcinavimo galimybėmis

Kovodamos su koronavirusine pandemija Europos Sąjungos valstybės turi pasinaudoti visomis prieinamomis vakcinavimo galimybėmis, ir kol kas dar anksti pasakyti, ar kuri nors vakcina yra geriausia, ketvirtadienį pareiškė Europos vaistų agentūra (EVA).

Pareiškimas nuskambėjo kelioms šalims apribojus vadinamųjų virusinių vektorių vakcinų, tokių kaip „AstraZeneca“ ir „Johnson & Johnson“ (J&J), naudojimą, kilus susirūpinimui dėl itin retų kraujo krešulių susidarymo atvejų, ir vietoje jų renkantis pagal iRNR technologiją sukurtas vakcinas „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“.

„Mes vis dar išgyvename pandemiją, todėl labai svarbu, kad šioje kovoje su pandemija mes pasinaudotume visomis mums prieinamomis galimybėmis“, – sakė EVA vakcinų strategijos skyriaus vadovas Marco Cavaleri per spaudos konferenciją.

Pasak M. Cavaleri, „nuo valstybių narių priklauso, kaip jos naudojasi jomis [vakcinomis] geriausiems visuomenės sveikatos interesams“.

Anksčiau šią savaitę EVA paneigė, esą M. Cavaleri interviu vienam italų laikraščiui sakė, jog gali būti verta atsisakyti „AstraZeneca“ vakcinos nuo koronaviruso visoms amžiaus grupėms, net vyresniems nei 60 metų žmonėmis – tokią ribą yra nustačiusios kelios valstybės.

M. Cavaleri ketvirtadienį pareiškė, kad šis epizodas buvo „gana nesėkmingas, iš esmės tai buvo nesusipratimas daugeliu atžvilgių“.

Pasak EVA eksperto, „labai sunku pasakyti“, kurios technologijos vakcina gali pasirodyti dominuojanti ateityje, kai visos dabar naudojamos vakcinos „jau išgelbėjo tūkstančius ir milijonus gyvybių“.

„Ar ateityje tam tikro tipo vakcina, tokia kaip iRNR technologijos vakcina, liks pagrindinė, ar ne, ar kitų technologijų [vakcinos]... išliks kaip papildomos vakcinos, galinčios atlikti svarbų vaidmenį kontroliuojant šį koronavirusą, dabar sunku pasakyti“, – kalbėjo M. Cavaleri.

„Mes tiesiog džiaugiamės turėdami tokį didelį pasirinkimą“, – pridūrė jis.

Iki šiol EVA yra išdavusi leidimus naudoti keturias vakcinas nuo COVID-19: „Pfizer-BioNTech“, „Moderna“, „AstraZeneca“ ir „J&J“.

Viena iš dar keturių naujų šiuo metu agentūros tikrinamų vakcinų – Vokietijos farmacijos kompanijos „CureVac“ vakcina – patyrė smūgį, kai trečiadienio tarpinių tyrimų rezultatai parodė, kad preparato veiksmingumas siekia tik 47 procentus.

Šis rodiklis nesiekia EVA reikalaujamos 50 proc. efektyvumo ribos, tačiau M. Cavaleri pareiškė, jog „tai nereiškia, kad mes neišnagrinėsime visų įrodymų“ prieš priimdami sprendimą.

Tuo metu ES vaistų reguliavimo institucija atskleidė, kad skaičius „J&J“ dozių, kurių naudojimas buvo sustabdytas Bendrijoje po to, kai tuo pačiu metu pagaminta JAV partija buvo užteršta kitos vakcinos medžiaga, siekė 17 milijonų.

Vokietija atvers sienas pasiskiepijusiems keliautojams iš ES nepriklausančių šalių

Vokietija vėliau šį mėnesį atvers savo sienas Europos Sąjungai nepriklausančių šalių piliečiams, pasiskiepijusiems nuo pandeminio koronaviruso, ketvirtadienį paskelbė vyriausybė.

Nuo birželio 25 dienos ES nepriklausančių šalių piliečiai galės atvykti į Vokietiją turizmo, studijų ar kitais tikslais, nurodė Vidaus reikalų ministerija.

Šiuo metu atvykti į Vokietiją leidžiama tik esant išskirtinėms priežastims.

Tačiau keliautojai turės būti pilnai pasiskiepiję viena iš Europos vaistų agentūros (EVA) patvirtintų vakcinų likus bent 14 dienų iki atvykimo.

Visgi į šalį nebus įleidžiami keliautojai iš šalių, kur fiksuojamas didelis sergamumas COVID-19.

Vokietijoje pastarosiomis savaitėmis sergamumas koronavirusine infekcija smarkiai sumažėjo.

Atnaujinta 14.41

Ispanija nuo birželio 26 dienos atšauks reikalavimą dėvėti kaukes atvirose erdvėse

Ispanija panaikins reikalavimą dėvėti apsaugines kaukes atvirose erdvėse nuo birželio 26 dienos, penktadienį pranešė ministras pirmininkas Pedo Sanchezas.

„Tai bus paskutinis savaitgalis, kai mes dėvėsime kaukes lauke, nes nuo birželio 26 dienos mums nereikės dėvėti kaukių atvirose viešose erdvėse“, – pareiškė jis.

Šiam sprendimui dar turės pritarti ministrų kabinetas specialiame posėdyje ketvirtadienį, sakė vizito į Barseloną atvykęs P. Sanchezas.

„Artimiausiomis dienomis mūsų gatvės ir mūsų veidai atgaus normalią išvaizdą“, – kalbėjo jis, sveikindamas tai kaip „labai svarbų sprendimą socialiniu požiūriu“.

„Mes pradėsime džiaugtis gyvenimu gatvėse, nedėvėdami kaukių“, – pridūrė jis.

Pirmą kartą reikalavimas dėvėti kaukes viešajame transporte buvo įvestas 2020 metų gegužę, siekiant užkirsti kelią COVID-19 infekcijos plitimui. Po kelių savaičių jos tapo privalomos dėvėti gatvėse visiems asmenims nuo šešerių metų.

Už šio reikalavimo pažeidimą buvo skiriamos baudos.

Anksčiau šiais metais Ispanija buvo trumpam priėmusi teisės aktą, pagal kurį apsaugines kaukes buvo privaloma dėvėti ir paplūdimiuose, tačiau netrukus dėl neigiamos visuomenės reakcijos priimtos pataisos leido būti be kaukių deginantis saulėje arba plaukiojant, jeigu laikomasi fizinio atstumo tarp asmenų.

Iki šiol Ispanijoje registruota daugiau nei 80 tūkst. mirčių nuo COVID-19 ir daugiau nei 3,7 mln. užsikrėtimo atvejų.

Atnaujinta 13.26

Izraelis perduos palestiniečiams 1 mln. „Pfizer“ vakcinos dozių

Izraelis paskelbė perduosiantis palestiniečių administracijai maždaug 1 mln. vakcinos nuo pandeminio koronaviruso dozių, kurių galiojimo terminas greitai baigsis, mainais į tokį patį kiekį skiepų, kuriuos ji turėtų gauti vėliau šiais metais.

Izraelis, jau paskiepijęs maždaug 85 proc. suaugusių gyventojų ir atvėręs savo ekonomiką, sulaukė kritikos, kad nesidalija COVID-19 vakcinomis su puspenkto milijono palestiniečių, gyvenančių okupuotame Vakarų Krante ir Gazoje.

Apie susitarimą dėl vakcinų penktadienį pranešė praėjusį sekmadienį prisaikdinta naujoji žydų valstybės vyriausybė.

Anot vyriausybės, ji perduos palestiniečiams „Pfizer“ vakcinos dozes, kurių galiojimo terminas greitai baigsis. Savo ruožtu palestiniečių administracija perduos Izraeliui tokį patį kiekį skiepų, kai rugsėjį ar spalį sulauks jų iš farmacijos bendrovės.

Izraelis surengė vieną sėkmingiausių vakcinavimo kampanijų pasaulyje, leidusią jam visiškai atverti ekonomiką ir švietimo įstaigas. Šią savaitę valdžia atšaukė vieną paskutinių suvaržymų – reikalavimą viešose vietose dėvėti kaukes.

Atnaujinta 12.20

Latvijoje – 108 nauji COVID-19 atvejai, mirė trys pacientai

Latvijoje per praėjusią parą atlikus 9 922 testus nustatyti 108 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė trys anksčiau užsikrėtę žmonės, penktadienį pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 141 naują COVID-19 atvejį ir septynių pacientų mirtį.

Pastarųjų dviejų savaičių sergamumo koronavirusine infekcija rodiklis sumažėjo iki 117,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Ketvirtadienį jis buvo 125,8 atvejo.

Nuo pandemijos pradžios Latvijoje patvirtinti iš viso 136 652 užsikrėtimo koronavirusu atvejai ir mirė 2 482 užsikrėtusieji.

Kaip rodo Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos duomenys, iki šiol Latvijoje bent vieną vakcinos dozę yra gavę 557 410 žmonių (30,59 proc. šalies gyventojų), o visą vakcinavimo kursą baigė 464 417 žmonių (24,6 proc. gyventojų).

Atnaujinta 12.02

Lenkijoje – 190 naujų COVID-19 atvejų, mirė 48 pacientai

Lenkijoje per praėjusią parą nustatyta 190 naujų koronavirusinės infekcijos atvejų, taip pat mirė 48 anksčiau užsikrėtę pacientai, penktadienį pranešė visuomeninis radijas, remdamasis šalies sveikatos apsaugos tarnybų informacija.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 218 naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų ir 46 COVID-19 pacientų mirtį.

Sveikatos apsaugos ministerijos naujausi duomenys rodo, kad 38 mln. gyventojų turinčioje šalyje nuo pandemijos pradžios iš viso patvirtinti 2 878 466 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 74 782 užsikrėtusieji mirė.

Ministerija penktadienį ryte informavo, kad šalies ligoninėse šiuo metu gydomi 1 634 COVID-19 pacientai, iš kurių 245 reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Lenkijoje persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 2 649 879 žmonės, nurodė ministerija.

Kaip skelbiama vyriausybės tinklalapyje, nuo skiepijimo kampanijos pradžios pirmąją vakcinos nuo koronaviruso dozę yra gavę per 15,94 mln. žmonių, o visas vakcinavimo kursas atliktas daugiau kaip 10,76 mln. asmenų.

Atnaujinta 11.36

Estijoje – 56 nauji COVID-19 atvejai

Estijoje per praėjusią parą atlikus 3 832 testus nustatyti 56 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos tarnybos.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 40 naujų COVID-19 atvejų ir vienos užsikrėtusio moters mirtį. Ketvirtadienį užfiksuota paciento mirtis nutraukė nuo birželio 10-osios trukusį laikotarpį be naujų COVID-19 aukų.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 56,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Penktadienio ryto duomenimis, šalies ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 52 pacientai, iš jų penki – intensyviosios terapijos skyriuose, o dviem reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje patvirtintas iš viso 130 751 užsikrėtimo koronavirusu atvejis, 1 267 užsikrėtę žmonės mirė, 126 486 – pasveiko.

Bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę Estijoje jau gavo 536 363 žmonės – 49,5 proc. visų suaugusių gyventojų. Visiškai paskiepyti 379 801 šalies gyventojas.

Atnaujinta 08.58

Ukrainoje – 967 nauji COVID-19 atvejai, 50 užsikrėtusiųjų mirė

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtinti 967 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai ir mirė 50 anksčiau užsikrėtusių žmonių, penktadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 1 188 naujus COVID-19 atvejus ir 55 užsikrėtusiųjų mirtį.

Per praėjusią parą buvo hospitalizuoti 585 COVID-19 pacientai, 2 312 šia infekcija persirgusių žmonių pasveiko, nurodoma pranešime, paskelbtame Sveikatos apsaugos ministerijos paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje koronavirusinė infekcija nustatyta iš viso 2 228 192 žmonėms, 51 952 pacientai mirė, 2 147 972 – pasveiko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.