Pasaulyje

2021.06.17 23:46

Rusijos ir JAV prezidentų susitikimas ekspertų akimis: pasiruošimo trūkumas, Putino pastangos pasirodyti ir rasti sutarimai

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.17 23:46

Po Ženevoje vykusio Rusijos Vladimiro Putino ir JAV Joe Bideno prezidentų susitikimo, Kremlius tikina, kad yra pasiryžęs tęsti šalių dialogą, jei tik to norės Vašingtonas. Būtent to siekė Baltieji rūmai – dar prieš susitikimą sakyta, jog Ženevoje tikimasi užmegzti labiau nuspėjamus šalių santykius. Bet dalis analitikų pabrėžia, kad susitikimas naudingesnis V. Putinui – jam suteikta galimybė pademonstruoti Rusijos piliečiams ir tarptautinei bendruomenei, kad Vašingtonas ir Rusija – tolygios galios.

Ženevoje du prezidentai kalbėjo apie dvišalius santykius, bet galios varžytuvės vyko ir mažiausiose detalėse – net spaudžiant rankas.

„Akivaizdu, kad iš anksto buvo sutarta, jog V. Putinas stovės scenos kairėje. Tai reiškia, kad jo ranka bus išorėje – pasaulis matys būtent ją, bus kuriamas dydžio, stiprybės įvaizdis“, – teigia kūno kalbos ekspertas Markas Bowdenas.

Panorama. „Šeimos gynimo maršo“ dalyviams gresia baudos dėl Susirinkimų įstatymo pažeidimo (su vertimu į gestų k.)

V. Putinas gavo kairę scenos pusę, bet, greičiausiai, mainais turėjo atvykti laiku, nes į daugelį susitikimų Rusijos prezidentas vėluoja.

Prieš kameras akių kontakto buvo mažai, bet kūno kalbos ekspertai pabrėžia, kad aplinkos detalės liudija, jog susitiko ne du šalių lyderiai, o dvi pasaulio galybės.

„Veiksmas vyko bibliotekoje, tai – žinių pasaulis. Jaučiamas autoritetas, ten yra dvi šalių vėliavos, lyderiai šalia jų, viduryje – gaublys. Matome vaizdą, kuriame dvi autoritetingos valstybės žvelgia į pasaulį. Čia ne du vyrai šnekučiuojasi. Tai – dvi valstybės, priimančios sprendimus, galinčius paveikti visą pasaulį“, – tęsia kūno kalbos ekspertas.

Sveriant pasiektą naudą, svarstyklės – apylygės. V. Putinas gavo tai, ko siekė – dėmesį ir tribūną, iš kurios sakytos kalbos klausėsi visas pasaulis.

Analitikai pabrėžia, kad Rusijos lyderiui suteikta proga prieš pat Dūmos rinkimus rudenį pasiųsti rusams žinią, kad Vašingtonas ir Maskva – lygios jėgos. Kremlius tikis, kad pasaulio galybės įvaizdis užglaistys negandas šalies viduje: skylėtą pandemijos valdymą, šlubuojančią ekonomiką, žmogaus teisių suvaržymus.

Ar V. Putino strategija pasiteisino – dar anksti spręsti, bet Maskvos gatvėse kalbinti žmonės pokyčių dvišaliuose santykiuose ar šalies viduje kol kas nemato.

Dalis analitikų tvirtina, kad JAV prezidentas į susitikimą atvyko nepasiruošęs – derybų kortos išmestos dar prieš kelionę į Ženevą: atšauktos dėl dujotiekio „Nord Stream 2“ skelbtos sankcijos, pratęsta branduolinės ginkluotės kontrolės sutartis START. Sprendimą spaudos konferencijas rengti atskirai kritikai vadina saugiu JAV žaidimu, siekiant išvengti susidūrimo akis į akį su V. Putinu.

Dalis ekspertų pabrėžia, kad J. Bidenas Rusijos prezidentui nenusileido – Baltieji rūmai sakė, kad sieks dialogo, kad problemos negilėtų – šalių santykiai sudėtingiausi nuo Šaltojo karo laikų. Apie glaudų bendradarbiavimą Ženevoje ir nekalbėta. J. Bidenas išlaikė griežtą toną – priminė, kad nebaudžiamumo era turi baigtis, jei opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas kalėjime mirs, Maskvos laukia gniuždančios pasekmės.

V. Putinas po susitikimo sakė, kad atmosfera buvo gana draugiška, abu lyderiai suprato vienas kitą svarbiausiais klausimais, bet atrodo, kad J. Bideno toną Rusijos prezidentas išgirdo.

„Jis –susikaupęs. Žino, ko nori, ir tą pasiekia labai sumaniai. Tai lengva suprasti“, – spaudos konferencijoje po susitikimo sakė V. Putinas.

Dienraščio „The Washington Post“ apžvalgininkė Jennifer Rubin sako, kad susitikime nelaimėjo nei V. Putinas, nei J. Bidenas, o triumfavo demokratija. „ABC News“ žurnalistės Rachel Scott klausimai pademonstravo savimi pasitikinčios demokratijos stiprybę prieš į gynybą puolančias autokratijas.

„Jūs neatsakėte į mano klausimą. Jeigu visi jūsų politiniai priešininkai mirę, kalėjime ar nunuodyti, ar tai nesiunčia žinutės, kad jūs nenorite lygios politinės kovos“, – R. Scott konferencijoje klausė Rusijos lyderio, tačiau į šį klausimą taip ir nebuvo atsakyta, o bandydamas pakeisti temą, ėmė kalbėti apie Kapitolijaus šturmą.

Analitikai pastebi, kad susitikimas panašėjo į darbinį susitikimą – proveržio mažai. Didžiausias pasiekimas – sprendimas pradėti dialogą strateginio stabilumo klausimu.

„Labai gerai, kad V. Putinas ir J. Bidenas prisiminė branduolinio karo formulę – jo niekas negali laimėti, todėl neverta pradėti. Jie sutarė pradėti, kaip sakė, konsultacijas svarbiais klausimais, įskaitant ir kibernetinį saugumą, tai taip pat geras ženklas. Bent jau demonstruoja, kad šalys sutarė kalbėtis“, – pastebi profesorius Pavelas Šarikovas.

LRT.lt primena, kad J. Bideno ir V. Putino susitikimas įvyko trečiadienį Šveicarijoje, Ženevoje. Pokalbis už uždarų durų truko ilgiau nei 3 valandas, nors buvo prognozuojama, kad jis bus dar ilgesnis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.