Pasaulyje

2021.06.17 19:27

Šiaurės Airijos pirmuoju ministru paskirtas griežtąją junionistų liniją palaikantis Paulas Givanas

BNS2021.06.17 19:27

Šiaurės Airijos parlamento narys Paulas Givanas, palaikantis griežtąją junionistų liniją, ketvirtadienį oficialiai tapo nauju šios Jungtinės Karalystės provincijos vyriausybės vadovu, įsikišus Britanijos vyriausybei, kad išspręstų nesutarimus tarp besivaržančių partijų provincijoje.

39 metų P. Givanas, priklausantis Demokratinei junionistų partijai (DUP), pakeitė pirmąją ministrę Arlene Foster, nuverstą per partijos maištą dėl jos esą per švelnaus pasipriešinimo prieštaringai vertinamam „protokolui“, taikomam Šiaurės Airijos prekybai po Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos.

Pirmojo ministro pavaduotoja vėl buvo patvirtinta proairiškos partijos „Sinn Fein“ atstovė Michelle O'Neill.

Savo pirmoje kalboje P. Givanas nepaminėjo to protokolo, kuris junionistų gretose sukėlė pasipiktinimą dėl to, kad Šiaurės Airija nuo metų pradžios faktiškai liko susieta su ES muitų sąjunga ir bendrąja rinka.

Šis nepasitenkinimas balandį pakurstė ilgiau kaip savaitę trukusias riaušes, išplitusias iš junionistų į nacionalistų bendruomenes. Per jas buvo sužeisti mažiausiai 88 policininkai.

Manoma, kad prie DUP vairo stojus Edwinui Pootsui, pakeitusiam šiame poste A. Foster, P. Givanas griežtins retoriką prieš minėtą protokolą, provincijai rengiantis vasaros sezonui – įprastam neramumų laikotarpiui Šiaurės Airijoje.

Vis dėlto kreipdamasis į kitus įstatymų leidėjus regioniniame parlamente Stormonte P. Givanas laikėsi taikaus tono.

„Mes visi turime pripažinti, kad turime daug daugiau bendro, nei dalykų, kurie mus skiria“, – sakė jis.

Tačiau M. O'Neill perspėjo, kad „Sinn Fein“ pozicija „Brexit“ klausimu nesutaps.

Ji teigė, kad protokolas yra „pasekmė“ JK atsiskyrimo nuo ES, kurį DUP „palaikė“.

Per tris dešimtmečius trukusius ir daugiau nei 3,5 tūkst. gyvybių nusinešusius vadinamuosius Neramumus (The Troubles) dėl Didžiosios Britanijos valdymo Šiaurės Airijoje siena su kaimynine Airija dažnai keldavo nesutarimus.

Konfliktas iš esmės buvo išspręstas 1998 metų taikos susitarimu, panaikinusiu pasienio kontrolės postus, atitraukusiu britų kariuomenę ir atvėrusiu kelią valdžios pasidalinimui Šiaurės Airijos vyriausybėje.

Tačiau „Brexitas“ sugriovė pusiausvyrą šioje provincijoje.

Pagal taikos susitarime numatytas valdžios pasidalinimo nuostatas, abi šalys privalo valdyti provinciją kartu, o abiejų vadovų patvirtinimas turėtų padėti išvengti tiesioginės politinės krizės, Šiaurės Airijai iš visų jėgų stengiantis prisitaikyti prie naujojo prekybos režimo po „Brexito“.

Aukščiausių autonominės vyriausybės pareigūnų patvirtinimą trikdė nesutarimai dėl ilgai vilkinto airių kalbos įstatymo, nuolatinių ginčų tarp probritiškų junionistų ir proairiškų nacionalistų šaltinio.

„Sinn Fein“ atsisakė siūlyti savo kandidatą į pirmojo ministro pavaduotojo postą, jeigu DUP neprisiims įsipareigojimų dėl šio įstatymo, tuo sudarydama sąlygas pirmalaikiams rinkimams.

Tačiau po vėlai vakare pasibaigusių derybų Britanijos Šiaurės Airijos sekretorius Brandonas Lewisas pareiškė, kad šalys sutarė dėl susitarimo, jam įsipareigojus priimti šį įstatymą Londone, jei Belfastas to nepadarys iki rudens.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.