Pasaulyje

2021.06.18 11:32

Migrantų per Lietuvos sieną gabenimo schemoje – Baltarusijos turizmo operatoriaus vaidmuo

Marius Jokūbaitis, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2021.06.18 11:32

Toliau daugėja skrydžių iš Irako į Minską. Pastebima, kad lėktuvai šiais reisais keičiami į didesnius. Migrantai iš Baltarusijos atvyksta į Lietuvą, o prie to gali būti prisidėjęs ir Baltarusijos valstybinio turizmo operatorius. Baltarusijos valdžia skelbia, kad į Minską atskrenda istorija besidomintys turistai. Tuo tarpu ekspertai LRT RADIJUI vieningai sako, kad veikia valstybinė neteisėta migrantų gabenimo schema.

Du kartus per savaitę iš Bagdado ir kiekvieną dieną – iš Stambulo. Tiek skrydžių į Minską, kuriais atvyksta migrantai. Jie pereina Lietuvos sieną, o dėl augančio jų srauto Lietuvoje gali būti paskelbta ekstremalioji padėtis.

Baltarusijos kultūra sužavėjo irakiečius?

Minske dabar gali būti jau apie pusantro tūkstančio migrantų, pasiruošusių kirsti Lietuvos sieną, sako sienos apsaugos pareigūnai. Tačiau panagrinėkime detaliai, kaip viskas vyksta iki Lietuvos sienos.


Gegužės dešimtą dieną Minske nusileido pirmas „Fly Bagdad“ lėktuvas. Vietos valdžios atstovai tikino, kad atskrenda turistai iš Irako, kuriuos domina Baltarusijos istorija. Baltarusijos parlamento tarptautinių reikalų komisijos vadovas Andrejus Savinykas valstybinei Baltarusijos televizijai išdidžiai pasakoja, kad Baltarusija ir sostinė Minskas pasidarė patrauklūs turistams iš Irako.

„Tai žmonės, kurie yra savimi apsirūpinę. Jie čia atvyksta susipažinti su mūsų kultūra ir mūsų civilizacija. Ir tai yra malonu. Esu tikras, kad šis reisas bus populiarus tarp Irako piliečių, – tikisi A. Savinykas. – Mes turime išvystytą turizmo sistemą ir šis reisas turi gerą perspektyvą.“

„Fly Bagdad“ šį mėnesį skrydžių jau nevykdo, bet į Minską kaip ir anksčiau skrenda „Iraq Airlines“. Susidomėjusių Baltarusijos praeitimi irakiečių tiek padaugėjo, kad skrydžių skaičių teko dvigubinti ir net keisti lėktuvą į didesnį. Pradžioje skraidydavo Boeing 747, o dabar jau – Boeing 777.

Sukurta neteisėtų migrantų gabenimo schema

Irako oro linijų bilietų sistema rodo, kad skrydžiai į Minską populiarūs, pavyzdžiui, bilietų į ateinančio penktadienio reisą pirmadienį jau nebuvo. Bilieto kaina – keturi šimtai dolerių, skrydis trunka kiek daugiau nei keturias valandas.

Atvykstantiems irakiečiams ar sirams net nereikia rūpintis vizomis. Jei keleiviai perka bilietus per Baltarusijos valstybinę turizmo įmonę „Centrkurort“, vizos jiems išduodamos automatiškai. Apie tai šią savaitę „Financial Times“ laikračiui kalbėjo ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Opozicijos atstovas Pavelas Latuška sako, kad Baltarusijos režimas sukūrė valstybinę neteisėtų imigrantų gabenimo schemą. „Mes matome, kad tokia situacija yra neatsitiktinė ir gerai organizuota režimo, – teigia P. Latuška. – Per pastarąjį mėnesį įvyko dvigubai daugiau skrydžių iš Irako į Baltarusiją, nei kad anksčiau.

Režimas išnaudoja valstybinę turizmo įmonę „Centrkurort“ nelegaliems tikslams – specialiai atgabena neteisėtus migrantus iš Irako. Jie automatiškai gauna Baltarusijos vizas ir iškart vyksta į Lietuvos pasienį. Baltarusijos pasieniečiai patys prisideda prie nelegalios migracijos, nors Baltarusijos įstatymai už tokią veiklą numato įkalinimą iki septynerių metų.“

Palaiminta paties diktatoriaus?

Tai, kad „Centrkurort“ dalyvauja schemoje, kalba įvairių šalių ekspertai ir žurnalistai. Pavyzdžiui, apie tai skelbia Baltarusijos naujienų kanalas „Nexta“. Jos redaktorius Tadeušas Gičenas sako, kad migrantai sumoka nuo trijų iki šešių tūkstančių dolerių. LRT RADIJUI jis minėjo, kad ši tema dabar – pasaulio žurnalistų akiratyje.

„Viskas Baltarusijoje yra kontroliuojama vyriausybės, o jei tiksliau – Aliaksandro Lukašenkos. Mes matome vis daugiau įrodymų, kad tai yra valstybinė schema, nes be A. Lukašenkos palaiminimo tokie dalykai negalėtų būti“, – neabejoja T. Gičenas.

Pasak „Nexta“ redaktoriaus, šia tema domisi ne tik nepriklausoma Baltarusijos žiniasklaida. „Tuo domisi ir kitų šalių žurnalistai. Taip pat ir Lietuvos, – pastebi jis. – Dabar visų žvilgsniai krypsta į turizmo firmą „Centrkurort“. Aiškinamės, kaip ji dalyvauja visoje šitoje schemoje. Laukiu informacijos iš savo šaltinių Baltarusijoje.“

Už bilietus pakloja įspūdingas pinigų sumas

Žinoma JAV analitikė Molly McKew, nagrinėjanti Rusijos įtaką buvusio placdarmo šalyse, rašo, kad atvykėliai iš Irako ir Sirijos už visą kelionės paketą – bilietus, apgyvendinimą Minske ir palydėjimą iki Lietuvos pasienio – sumoka nuo 1,5 iki net 15 tūkstančių JAV dolerių.

Tvora su Baltarusija kol kas nestatoma. Po tokių skrydžių į Minską, kaip sako Lietuvos vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, iškart padaugėja Lietuvos sieną kertančių pažeidėjų.

„Po šitų skrydžių mes matome naujus srautus. Kažkokių konkrečių išvadų šiandien dienai padaryti negalėtume, kad kažkas tai gerėja. Todėl turime būti pasiruošę viskam. Mūsų žiniomis, Minske yra apie tūkstantį irakiečių – tokia bendruomenė ten gyvena. Žinome, kad kiekvieną savaitę atskrenda nauji žmonės, todėl akivaizdu, kad turime būti pasirengę bet kokiam didesniam srautui žmonių, kurie bet kada galėtų atvykti į Lietuvą“, – sako A. Bilotaitė.

Bendrauti nelinkę ir vedlių neišduoda

Grįžkime prie turizmo įmonės „Centrkurort“. Tai stambiausias valstybinis Baltarusijos turizmo operatorius, tiesiogiai pavaldus neteisėto šalies prezidento administracijai. Panašiai kaip sanatorija Druskininkuose.

„Centrkurort“ ne tik parduoda skrydžių bilietus, bet ir siūlo poilsį bei atvykėlių apgyvendinimą visoje Baltarusijoje. Sanatorijos ir viešbučiai yra pavaldūs šiai įmonei, todėl teoriškai šis turizmo operatorius galėtų pasirūpinti ir laikinu atvykėlių iš Irako apgyvendinimu.

Lietuvos miškuose irakiečiai į Lietuvos pasieniečių rankas patenka jau kone kasdien. Štai trečiadienį, birželio 16 d., po vidurnakčio, Tverečiaus pasienio užkardos pareigūnai ties Ignalinos rajono Vosiūnų kaimu sulaikė sieną pažeidusius keturis asmenis. Jie dokumentų neturėjo ir prisistatė Irako piliečiais. Sekmadienį įkliuvo gerokai didesnės dvi grupės – 21 ir 27 asmenų.

Tačiau gauti iš jų informacijos, kas jiems padeda, keblu. Kaip LRT RADIJUI sakė Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė, jie arba nekalba, arba, jei kalba, tai labai abstrakčiai.

„Paprastai jie neišduoda savo vedlių, o sako, kad kažkas kitas padėjo. Sako, kad nieko nežino, tiesiog susitiko su vedliu ir sumokėjo jam pinigus. O jau tada atsiranda du istorijos variantai. Vienas jų yra tas, kad kažkokiu būdu nusigavo iki oro uosto, pavyzdžiui, Turkijoje. Ten sėdo į lėktuvą ir atskrido į Minską, – Lietuvos sieną kertančių migrantų padėtį nusako Migracijos departamento vadovė. – O kita istorija yra apie tai, kad važiavo kelias dienas autobusais ir nieko nematė.“

Vis tik istorijų pabaiga dažniausiai būna panaši. „Istorijos pabaiga būna maždaug tokia, kad Minske juos pasitinka kažkoks tamsus automobilis, į kurį jie įsėda. Tas automobilis priveža juos prie sienos ir tada kažkas ranka parodo, kad štai ten yra Europa, eikite ten. Tad visos tos istorijos yra labai panašios“, – pasakoja Migracijos departamento vadovė E. Gudzinskaitė.

Kol kas nėra žinių, ar prie šios schemos gali būti prisidėjusių Lietuvos piliečių. Tačiau trečiadienį Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė dėl neteisėto žmonių gabenimo iš Baltarusijos kreipėsi į prokuratūrą.

M. Jokūbaičio parengto reportažo klausykitės ir LRT RADIJO laidos „60 minučių“ tinklalaidėje.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.