Pasaulyje

2016.07.23 13:47

Miuncheno prekybos centre – mirtinas išpuolis

LRT.lt, lrytas.lt, BNS2016.07.23 13:47

Vokietijos mieste Miunchene, viename prekybos centrų, penktadienio vakarą šaudyta į žmones. Miesto policija pranešė apie 9 aukas ir dar mažiausiai 10 sužeistų asmenų. Mieste uždarytas eismas, gyventojams patariama nekelti kojos iš namų.

01:41 val. Policijos atstovas Marcusas da Gloria Martinsas, kalbėdamas su žiniasklaida, negalėjo patvirtinti ar paneigti, kad vienas iš žuvusiųjų galėjo būti užpuolikas, taip pat jis nekomentavo žuvusiojo mirties aplinkybių.

00:53 val. Nacionalinė saugumo taryba, vadovaujama Angelos Merkel, šeštadienį susitiks Berlyne, rašo thelocal.de.

00:23 val. Bavarijos valstybinis transliuotojas BR skelbia, kad devintasis kūnas gali būti užpuoliko. Jis su savimi turėjo raudoną kuprinę. Policijos pareigūnai stengiasi išsiaiškinti, kas joje yra. BBC duomenimis, už 1 km nuo prekybos centro rastą kūną policijos robotas tikrina dėl galimai turimų sprogmenų.

Taip pat pranešama, kad prekybos centro darbuotojai, kurie slėpėsi iki šiol slėpėsi viduje, stengiasi lėtai artintis prie pastato išėjimų.

00:05 val. Policijos pareigūnai aiškinasi, ar vienas iš žuvusių žmonių nebuvo išpuolio vykdytojas.

23:43 val. Miuncheno policija patvirtino, kad žuvo 8 žmonės.

23:17 val. Užsienio reikalų ministerija šiuo metu Miunchene esančius Lietuvos piliečius ragina vengti masinio susibūrimo vietų, išlikti budrius, vadovautis vietos valdžios institucijų rekomendacijomis. Institucija duomenų apie nukentėjusius Lietuvos Respublikos piliečius neturi. Miunchene esantys Lietuvos piliečiai pagalbos gali kreiptis į Užsienio reikalų ministeriją visą parą veikiančiais telefonais: +37070652444, +37069983537.

23:12 val. Miuncheno gyventojai ir svečiai gali pranešti esantys saugūs „Facebook“ socialiniame tinkle. Taip pat policija skelbia telefono numerį, kuriuo galima skambinti ieškant informacijos apie artimuosius: 0800 7766350.

22:35 val. Internete sparčiai plinta vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas galimai prie greito maisto restorano šaudęs asmuo. Tačiau dėl prastos įrašo kokybės sunku pasakyti, ar tikrai šaudė įraše matomas žmogus.

22:24 val. Policija patvirtino, kad prekybos centre „Olympia“ esantis greito maisto restoranas „McDonald`s buvo apšaudytas trijų užpuolikų. Policija evakavo ir užtvėrė į šiaurę nuo Miuncheno nusidriekusius greitkelius. Vokietijos pasienio patrulių sraigtasparniai atskrenda į įvykio vietą, praneša Bavarijos valstybinis transliuotojas „Bayerischer Rundfunk“.

22:14 val. Kol kas nepranešama apie sužeistųjų skaičių, nors, pasak DPA naujienų agentūros, ligoninė buvo įspėta pasirengti priimti „masinio išpuolio“ aukas.

21:48 val. Policijos atstovas vokiečių naujienų agentūrai dpa sakė, kad „tikėtina, kad išpuolis pareikalavo kelių žmonių gyvybių“. Taip pat patvirtino, kad policija ieško trijų „ilgiavamzdžiais šaunamaisiais ginklais“ ginkluotų asmenų.

21:26 val. Pasak Miuncheno policijos, įvykio liudininkai matė tris ginkluotus asmenis. Nepatvirtintais duomenimis, pranešama apie daugiau smurto protrūkių ir galimus šūvius miesto centre. Policija tebeieško atakos vykdytojų. Žmonės raginami vengti viešų vietų.

20:38 val. „Bild“ duomenimis, užpuolikas bėgo per visą prekybos centrą, esantį šalia stadiono pietų Vokietijos mieste, šaudydamas į žmones prieš atsidurdamas netoli metro. 

CNN duomenimis, šaudoma ne tik prekybos centre, bet ir kitose Miuncheno vietose. Tai esą koordinuota ne vieno žmogaus ataka. Kol kas nežinomi atakos motyvai.

20:22 val. Šaulys vis dar nesugautas ir sdiautėja prekybos centre, rašo thelocal.de. 

Kaip žinoma, šaulys pirmiausia paleido šūvius šalia prekybos centro, prie užkandinės „McDonalds“ ir tada pateko į prekyvietę. Įvykio vietoje yra šimtai policijos pareigūnų.

Vokietijos žiniasklaida skelbia, kad vykdoma didelė policijos operacija.

Incidentas įvyko „Olympia-Einkaufszentrum“ prekybos centre. Iš centro evakuojami žmonės, vietiniai raginami neiti iš namų. Taip pat sustabdyti metro traukiniai. Pareigūnų duomenimis, šaudo vienas ginkluotas asmuo.

„Süddeutsche Zeitung“ susisiekė su prekybos centro darbuotojais, kurie paliudijo, kad yra užspeisti parduotuvėse. Socialinėje žiniasklaidoje viešinamos nuotraukos, kuriose matomi policijos sraigtasparniai virš susišaudymo vietos.

Teritorija yra aptverta, kol kas incidento detalės labai padrikos.

Apklausa: vokiečiai baiminasi teroristinio išpuolio

Saugumo tarnybos Vokietijoje yra sukeltos ant kojų po to, kai vienas migrantų paauglys traukinyje Bavarijos regione subadė penkis žmones. Valdžios atstovai perspėjo apie tolimesnių atakų tikimybę.

Penktadienį popiet paviešinti Vokietijoje atliktos apklausos rezultatai rodė, kad trys ketvirtadaliai gyventojų mano, kad jų šalis netrukus taps teroristų taikiniu. Tyrimas atliktas po nepilnamečio migranto iš Afganistano išpuolio traukinyje. Apklausos duomenimis, vokiečių, bijančių teroro akto, per dvi savaites padaugėjo beveik dešimtadaliu.

Lyderių užuojautos

JAV prezidentas Barackas Obama išreiškė palaikymą Vokietijai, o pareigūnai sakė, kad aiškinasi, ar šis incidentas paveikė kokius nors Amerikos piliečius.

„Mūsų širdys su tais, kurie gali būti nukentėję. Padėtis tebėra aktyvi, o Vokietija yra viena artimiausių mūsų sąjungininkių, todėl ketinama pažadėti visą pagalbą, kurios gali prireikti tokiomis aplinkybėmis“, – sakė jis.

Vokietijos prezidentas Joachimas Gauckas pareiškė esantis „pašiurpintas“ šios „žudikiškos atakos“ Miunchene.

„Mintyse esu su visomis aukomis ir visais, kurie gedi arba baiminasi dėl savo mylimų žmonių“, – sakoma jo pranešime.

Prezidentas taip pat išreiškė solidarumą su gelbėjimo ir saugumo tarnybų pareigūnais, kurie stengiasi „apsaugoti žmones ir gelbėti gyvybes“.

Vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere`as, kuris prasidėjus šaudynėms skrido į Niujorką, nedelsdamas grįš į Vokietiją, naujienų agentūrai AFP sakė viena Vidaus reikalų ministerijos atstovė.

1,4 mln. gyventojų turinčio Miuncheno pagrindinė traukinių stotis buvo evakuota, o metropoliteno traukiniai ir viešojo transporto autobusai buvo sustabdyti, nurodė pareigūnai.

Bavarijos žemės sostinės valdžia paskelbė mieste nepaprastąją padėtį.

Kol kas neturima informacijos, kokie galėtų būti šio išpuolio motyvai.

1972 metais pastatytas prekybos centras, kuris skelbiasi esantis didžiausias visoje Bavarijoje, buvo apsuptas ginkluotų policininkų, o virš gatvių skraidė sraigtasparnis.

Teroro banga Europoje

Europoje nerimas dėl galimų teroro išpuolių pastaruoju metu buvo labai padidėjęs po virtinės atakų, įskaitant sprogdinimus Prancūzijoje ir Belgijoje.

Prieš kelias dienas Vokietijoj vienas paauglys prieglobsčio prašytojas kirviu ir peiliu siautėjo traukinyje ir sužeidė penkis žmones.

Thomas de Maiziere sakė manąs, kad šis užpuolikas buvo „vienišas vilkas“, kurį taip elgtis paskatino grupuotė „Islamo valstybė“, bet jis nebuvo džihadistų tinklo narys.

Praėjusią savaitę Prancūzijos pietuose, Nicos kurorte, švenčiant Bastilijos dieną sunkvežimiu Anglų bulvare buvo mirtinai partrenkti 84 žmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.