Pasaulyje

2021.06.17 22:32

Vengriją kaltina žengiant Rusijos keliu – Vakarai perspėja dėl įstatymo prieš LGBT

„Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.06.17 22:32

Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos paskelbė atskirus įspėjimus Budapeštui po to, kai Vengrijos parlamentas patvirtino prieštaringai vertinamą įstatymo projektą, draudžiantį diskusijas ir informacijos homoseksualumo ir lyties keitimo temomis sklaidą mokyklose.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Kritikai pasmerkė šį teisės aktą kaip kėsinimąsi į lesbiečių, gėjų, biseksualių ir translyčių asmenų (LGBT) teises.

Iš viso 157 įstatymų leidėjai iš 199 parlamento, kurį kontroliuoja premjero Viktoro Orbano valdančioji „Fidesz“ partija, narių birželio 15 d. pritarė įstatymo projektui.

Opozicijai atstovaujantys įstatymų leidėjai boikotavo balsavimą, išskyrus tuos, kurie priklauso projektą palaikančiai dešiniajai „Jobbik“ partijai.

Po balsavimo Vašingtonas perspėjo Vengriją dėl tokio pobūdžio įstatymų primetimo laisvajai visuomenei.

JAV Valstybės departamento atstovė spaudai Jalina Porter teigė, kad naujasis įstatymas „kelia susirūpinimą“ dėl „saviraiškos laisvės“ ir numato ribojimus, kurie „neturi būti taikomi demokratinėje visuomenėje“.

Likus kelioms dienoms iki balsavimo dėl šio įstatymo projekto už lygybę atsakinga eurokomisarė Helena Dalli įspėjo Budapeštą, kad žengus šį žingsnį, Europos Sąjunga gali sulaikyti finansavimą, kaip kad padarė „zonomis be LGBT“ pasiskelbusių Lenkijos regionų atveju.

„Mūsų žinutė tokia – jei nesilaikai Europos Sąjungos demokratijos ar lygybės vertybių, neturi teisės imti pinigų savo projektui“, – „Reuters“ cituoja birželio 15 d. vaizdo konferencijos metu H. Dalli pasakytus žodžius.

Paklausta, ar blokas iš tiesų galėtų imtis priemonių ir blokuoti finansavimą Vengrijai, jei projektas taptų įstatymu, H. Dalli atsakė: „Taip, žinoma. Be jokios abejonės“.

Remdamasi Lenkijos pavyzdžiu, ji sakė, jog „mes manome, kad ekstrapoliavus tai Vengrijos atvejui, poveikis gali būti toks pat“.

Birželio 14 dieną Budapešte susirinko tūkstančiai įstatymo projektą smerkiančių protestuotojų. Naujasis teisės aktas numato knygų, filmų ir kito vaikams ir jaunimui prieinamo turinio, kuriame vaizduojami ne heteroseksualūs santykiai, draudimą.

Draudimas taikomas ir reklamai, kurioje homoseksualumas ar translyčiai asmenys vaizduojami kaip įprastas dalykas.

Kol kas nėra aišku, kokios bausmės galėtų būti skirtos už naujojo įstatymo pažeidimus.

V. Orbano Vyriausybė pareiškė, kad tokie teisės aktai reikalingi, siekiant apsaugoti „vaikų teisę į gimstant įgytą lytinę tapatybę“.

LGBT bendruomenės asociacijos ir žmogaus teisių gynėjai teigia, kad įstatymas „sutryps homoseksualaus ir translyčio jaunimo teises“.

Jie palygino šį draudimą su 2013 m. Rusijoje priimtu vadinamąją „gėjų propagandą“ draudžiančiu įstatymu, kurį žmogaus teisių gynėjai laiko diskriminacijos įrankiu.

Teisės aktą taip pat sukritikavo Europos Parlamento pranešėja dėl padėties Vengrijoje, Prancūzijos įstatymų leidėja Gwendoline Delbos-Corfield iš Žaliųjų frakcijos.

„Vaikų apsauga kaip pasiteisinimu dangstomas [LGBT] žmonių puolimas kenkia visiems Vengrijos vaikams“, – sakė ji.

V. Orbano Vyriausybė koronaviruso pandemijos metu palaikė griežtai konservatyvią socialinę darbotvarkę ir sustiprino kovos su LGBT bendruomene priemones.

Ši Vyriausybė konstitucijoje jau įtvirtino nuostatą, kurioje teigiama, kad santuoka gali būti tik tarp vyro ir moters. Ji taip pat uždraudė tos pačios lyties poroms įsivaikinti.

Vengrijos Vyriausybė taip pat atgaline data uždraudė translyčių asmenų teisinį statusą – Konstitucinis Teismas nusprendė, kad tai prieštarauja Konstitucijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.