Pasaulyje

2021.06.20 16:57

Apokalipsė mygtuko paspaudimu – į Ženevą Bidenas ir Putinas vežėsi branduolinius lagaminėlius

Amos Chapple, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.06.20 16:57

Istorinis žvilgsnis į „branduolinius lagaminėlius“, kuriuos Rusijos ir JAV lyderiai vežasi kartu, kad ir kur vyktų, – atsivežė ir į Ženevą, kur šią savaitę įvyko Joe Bideno ir Vladimiro Putino aukščiausiojo lygio susitikimas. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Šie išoriniam poveikiui atsparūs konteineriai, kuriuos gabena Rusijos kariškiai, dar vadinami „Čeget“ sistema. Branduoliniai portfeliai pavadinti Rusijos Kaukazo regione esančios viršukalnės vardu.

Abiejų šalių įtaisai, galintys nulemti pasaulio likimą, buvo kažkur netoliese ir birželio 16 d. Ženevoje vykusio JAV prezidento Joe Bideno ir jo kolegos iš Rusijos Vladimiro Putino susitikimo metu. Nerimą keliantis rankinis bagažas suteikia jo savininkui galimybę sunaikinti didžiąją civilizacijos dalį, iš bet kurios Žemės vietos nurodant suduoti branduolinių raketų smūgį.

JAV „branduolinis futbolo kamuolys“ (angl. football“) iš tiesų yra metalinė dėžė, kurioje, kaip teigiama, yra kelios brošiūros, įskaitant ir galimų branduolinių smūgių taikinių „meniu“. Lagamine taip pat yra slaptų bunkerių, kuriuose prezidentas ir jo darbuotojai gali prisiglausti branduolinio karo atveju, sąrašas. Dėžė supakuota į odinį krepšį kartu su ryšio įranga.

Manoma, kad keistas futbolo kamuolio pavadinimas šiai įrangai prigijo nuo vieno iš pirmųjų pasirengimo branduoliniam karui etapų – operacijos „Dropkick“ (liet. „mesti ir spirti“) – pavadinimo. Jei planuojama „spirti“, reikalingas ir „kamuolys“.

„Futbolo kamuolys“ pirmą kartą viešai buvo pademonstruotas po 1962 m. Kubos raketų krizės. Prezidentas Johnas F. Kennedy nurodė savo patarėjams sugalvoti, kaip Jungtinės Valstijos galėtų suduoti „neatidėliotiną“ branduolinį smūgį, tuo pačiu garantuodamos, kad įsakymą davė pats prezidentas.

Kartu su „futbolo kamuoliu“ JAV prezidentai asmeniškai nešiojasi ir „sausainiu“ (angl. „biscuit“) vadinamą kortelę su kodais, kurie patvirtintų, kad įsakymą panaudoti „futbolo kamuolį“ iš tiesų davė JAV prezidentas. Viceprezidentui taip pat yra sukurta panaši sistema, jei kartais prezidentas būtų neutralizuotas.

„Futbolo kamuolį“ paskui prezidentą nešiojantis karinis personalas rotuojamas iš šešių ginkluotųjų pajėgų rūšių; kariai, kuriems patikima ši užduotis, turi pereiti griežčiausias šalyje patikras.

Kur kas mažiau žinoma apie sistemą, kurią Rusijos vadovai galėtų panaudoti, norėdami suduoti branduolinį smūgį. Pranešama, kad Kremliaus lagaminėliai pradėti nešioti nuo 1983 m.; pagrindiniame Rusijos muziejuje galima pamatyti vieną iš ankstyvųjų šio įrenginio versijų.

Nuotraukoje matomas lagaminas, kuris 2015 m. buvo eksponuojamas Jelcino centre. Jį naudojo Borisas Jelcinas, Rusijos prezidento pareigas ėjęs nuo 1991 m. iki 1999 m.

Užrašai ant trijų kairėję pusėje esančių mygtukų reiškia „rekomenduoti, atšaukti įvestį ir patvirtinti“. Ant dešinėje pusėje esančio raudono mygtuko užrašyta „perduoti“. Teigiama, kad įrenginys specialiai buvo kuriamas kuo paprastesnis, kad juo galėtų naudotis dažnai pagyvenę Sovietų Sąjungos lyderiai.

Pranešama, kad Rusijos lagaminėlį nešiojantys kariškiai visada vilki jūrų laivyno karininkų uniformas, kad juos būtų lengva pastebėti dažnai gausioje prezidento palydoje.

Birželio 16 d. Šveicarijoje vykusiame viršūnių susitikime akyliems žiūrovams galbūt pavyko pastebėti JAV ir Rusijos lagaminėlius. Anksčiau vykusiuose panašiuose renginiuose įrenginiai paprastai būdavo laikomi vos už kelių metrų nuo branduolinį ginklą valdančių lyderių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.