Pasaulyje

2021.06.17 13:31

Putinas teigia, kad Rusija pasiruošusi tolesniam dialogui, jei JAV to norėtų

atnaujinta 17.28
BNS, ELTA2021.06.17 13:31

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį po susitikimo su JAV prezidentu Joe Bidenu teigė, kad Maskva yra pasiruošusi tęsti dialogą su Vašingtonu, jei JAV to norėtų.

Abu lyderiai trečiadienį Ženevoje surengė savo pirmąjį tiesioginį susitikimą, siekdami sumažinti augančią įtampą tarp Maskvos ir Vašingtono, dvišaliams santykiams pasiekus žemiausią lygį nuo Šaltojo karo pabaigos.

„Esame pasirengę tęsti dialogą tiek, kiek tam pasiruošusi Amerikos pusė“, – televizijos transliacijos metu sakė V. Putinas, praėjus dienai nuo Ženevoje vykusio pirmojo abiejų lyderių susitikimo akis į akį.

Kremliaus šeimininkas pridūrė, kad susitikimo atmosfera buvo „gana draugiška“ ir kad abu lyderiai „galėjo suprasti vienas kitą svarbiausiais klausimais“.

Paprašytas apibūdinti savo kolegą amerikietį, V. Putinas pareiškė, kad JAV prezidento vaizdavimas spaudoje neturi nieko bendra su realybe.

„Bidenas yra profesionalas – dirbant su juo reikia būti labai dėmesingam, kad ko nors nepraleistum“, – pažymėjo V. Putinas.

„Kas iš to, jeigu jis kartais painiojasi? Jo spaudos sekretorė yra jauna, išsilavinusi, graži moteris – ji pati nuolat painiojasi“, – pareiškė Rusijos prezidentas, turėdamas omenyje Baltųjų rūmų atstovę spaudai Jen Psaki.

„Taip nėra todėl, kad ji yra prastai išsilavinusi ar turi blogą atmintį – tiesiog, kai žmonės mano, kad tam tikri dalykai yra antraeiliai, jie neskiria jiems pakankamai dėmesio“, – sakė rusų lyderis.

V. Putinas pridūrė, jog „amerikiečiai mano, kad niekas nėra svarbiau už juos pačius“.

Peskovas: JAV ir Rusija sutarė pradėti ekspertų dialogą dėl kibernetinio saugumo

Per Rusijos ir JAV prezidentų Vladimiro Putino ir Joe Bideno susitikimą akcentuota, kad niekas nekaltina Rusijos Vyriausybės kibernetinėmis atakomis prieš Vašingtoną, tačiau kai kurie grėsmių elementai galėjo vykti iš Rusijos teritorijos, pranešė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Radijui „Echo Moskvy“ V. Putino atstovas papasakojo apie Rusijos ir JAV lyderių derybas kibernetinio saugumo klausimu ir pažymėjo, kad jokių susitarimų viršūnių susitikime nesiekta.

„Susitarimų nepasiekta, o ir negalėjo būti pasiekta, [nes] niekas tokių uždavinių nekėlė“, – sakė jis.

„Dėl kibernetinio saugumo, sakykime, konstatuotas supratimas, kad reikia kalbėtis ir tai labai svarbu... Artimiausiu metu – ir prezidentas Putinas tai sakė – bus paleistas ekspertų dialogo kibernetinio saugumo klausimais mechanizmas“, – sakė D. Peskovas..

Pasak jo, šio dialogo metu bus nuodugniai aptarinėjamos „ir atakos, ir bendrai grėsmės lygis“.

Kalbėdamas apie tai, ar viršūnių susitikime buvo pateikta kokių nors kibernetinių atakų iš Rusijos prieš JAV įrodymų, D. Peskovas sakė: „Niekada per valstybių vadovų derybas... nepateikiama jokia konkreti, sakykime, operatyvinių... veiksmų medžiaga. Tai ne prezidentų reikalas“.

Tuo pačiu D. Peskovas pabrėžė: „Prieš viršūnių susitikimą ir jo metu akcentuota, kad niekas nekaltina Rusijos Vyriausybės, ir jokių kaltinimų rusams nepareikšta.“

Jis nurodė, kad tai labai svarbu ir kad Rusija tai vertina gan pozityviai. „Kalbama apie tai, kad kai kurie šių atakų elementai, amerikiečių manymu, vienaip ar kitaip galėjo vykti iš Rusijos teritorijos,... [kad] tai gali būti fiziniai asmenys, dar kas nors... Taip teigia amerikiečiai“, – sakė jis.

V. Putinas savo ruožtu pateikė „duomenis, rodančius, kad daugiausiai programišių atakų ir kibernetinių atakų įvykdoma iš kitų valstybių teritorijų“, pirmiausia – iš JAV, sakė D. Peskovas.

„Tai taip pat visiškai nereiškia, kad Amerikos valdžia yra kaip nors su tuo susijusi. Jokiu būdu. Tačiau tam vienareikšmiškai reikia dvišalio bendradarbiavimo... Buvo patvirtintas potencialus pasirengimas apie tai kalbėtis“, – pridūrė jis.

Maskva giria V. Putino ir J. Bideno įsipareigojimą dėl ginklų kontrolės

Kremlius ketvirtadienį, kitą dieną po Joe Bideno ir Vladimiro Putino istorinio susitikimo Ženevoje, sveikino JAV ir Rusijos prezidentų įsipareigojimą dialogui dėl „strateginio stabilumo“ ir ginklų kontrolės.

V. Putinas ir J. Bidenas po pirmo savo susitikimo akis į akį paskelbė trumpą pareiškimą ir jame nurodė sutarę pradėti dialogą dėl branduolinių ginklų kontrolės.

J. Bideno pirmtako Donaldo Trumpo administracija pasitraukė iš virtinės tarptautinių susitarimų, taip pat ir Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties su Rusija.

„Nors tai labai trumpas tekstas, šiuo bendru pareiškimu dėl strateginio stabilumo vykdomas ypatingas abiejų mūsų šalių įsipareigojimas ne tik mūsų žmonėms, bet ir visam pasauliui“, – ketvirtadienį interviu radijui sakė V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas.

Anksčiau ketvirtadienį Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas sakė, kad abi šalys atmetė branduolinio karo galimybę ir kad tai yra „tikra sėkmė“.

J. Bidenui pratęsus naująją Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START), „tai yra antras Vašingtono žingsnis sugrąžinant sveiką protą ir atsakingą požiūrį į svarbius tarptautinio saugumo aspektus“, – verslo dienraščiui „Kommersant“ sakė S. Riabkovas.

Naujoji START yra paskutinis likęs svarbus ginkluotės kontrolės susitarimas tarp JAV ir Rusijos, turinčių daugiau kaip 90 proc. visų pasaulio branduolinių ginklų.

Pasak S. Riabkovo, Maskvos ir Vašingtono dialogas dėl strateginio stabilumo turėtų prasidėti netrukus. „Tai savaičių, ne mėnesių klausimas“, – sakė jis.

Po daugiau kaip tris valandas trukusių derybų V. Putinas žurnalistams pasakė, kad susitikimas buvo konstruktyvus, bet nesutarimų lieka.

Maskvos ir Vašingtono santykiai yra prasčiausi nuo Šaltojo karo pabaigos. Tokia padėtis kelia susirūpinimą dėl naujų ginklavimosi varžybų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.