Pasaulyje

2021.06.17 16:00

Tyrimas: Kremliaus remiama žiniasklaida diskredituoja Lietuvos poziciją dėl Astravo

LRT.lt2021.06.17 16:00

Rusijos Vyriausybės remiama žiniasklaida gegužės mėnesį itin daug dėmesio skyrė tam, kad diskredituotų griežtą Lietuvos poziciją dėl Astravo AE, teigiama DebunkEU.org pranešime žiniasklaidai.

Tyrimo duomenimis, gegužę dominavo žinutės, kad vykdytas perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas Lietuvoje tėra betikslis panikos kėlimas, o šalies planų atsijungti nuo BRELL tinklo kaina – brangesnė elektra.

Pasak pranešimo autorių, gegužės 12 dieną buvo užfiksuotas ir dezinformacijos pikas. Tą dieną Lietuvoje buvo atliekamas gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos techninis patikrinimas, visoje šalyje įjungtos sirenos.

„Su Kremliumi siejamoje žiniasklaidoje šių pratybų proga dar sykį pakartoti keli nuolat girdimi dezinformacijos naratyvai. Pratybos buvo traktuojamos kaip Lietuvos valdžios siekis sukelti nerimą visuomenėje, priminti apie tariamą Astravo AE nesaugumą ir taip neva pagrįsti savo politikos nesėkmes – negebėjimą sustabdyti Astravo AE, laikytis savo pačios priimto įstatymo nepirkti elektros energijos iš Baltarusijos bei elektros kainų išaugimo“, – sako DebunkEU.org vyriausiasis analitikas Algirdas Kazlauskas.

Be to, analizuotuose straipsniuose kartota, neva daugelis branduolinę saugą užtikrinančių organizacijų bei energetikos ekspertų pripažino Astravo AE esant saugią, o eskaluodama nesaugumo mitą Lietuva demonstratyviai diskredituoja Baltarusijos įvaizdį tarptautinėje arenoje.

Pasak DebunkEU.org analitiko, kitas ryškus dezinformacijos apie Lietuvos poziciją Astravo AE klausimu šuolis sutapo su Gitano Nausėdos pranešimu feisbuke apie pasisakymą Europos Vadovų Taryboje. Šiame įraše šalies vadovas teigė, jog Baltarusijos įvykdytas priverstinis komercinio lėktuvo nutupdymas parodo, kad ir Astravo AE sauga kelia didžiulį rūpestį, o Europos Komisija turėtų greičiau parengti ataskaitą apie priemones užkirsti kelią nesaugiose elektrinėse pagamintai elektrai patekti į Bendrijos vidaus rinką.

„Prokremliška medija tai interpretavo kaip eilinį Lietuvos bandymą kištis į Baltarusijos vidaus politiką ir diskredituoti neva daugelio tarptautinių ekspertų saugia pripažintą jėgainę“, – teigia A. Kazlauskas.

Pasak Debunk EU.org, naratyvas, teigiantis, jog TATENA palaiko Baltarusiją ir patvirtina, jog elektrinė yra saugi ir tinkama eksploatavimui, gegužės mėnesį tapo plačiausiai ir dažniausiai skambėjusia žinute.

Antroji pagal populiarumą žinutė – jog Lietuva kišasi į Baltarusijos vidaus reikalus keldama Astravo AE nesaugumo klausimą tarptautiniu lygiu ir tokiu būdu gadina Baltarusijos įvaizdį užsienyje. Kiti populiarūs naratyvai gegužę eskalavo nesutarimus tarp Baltijos šalių dėl Astravo AE bei neva ekonomiškai nepagrįstą Lietuvos priešinimąsi pigiai elektrai.

Tiriamuoju laikotarpiu taip pat pastebėti bandymai eskaluoti kelias tradicinėmis tapusias temas: naujos elektros importo metodikos tarp trijų Baltijos šalių peripetijas bei atsijungimo nuo BRELL tinklo darbotvarkę, sakoma pranešime.

„Su Kremliumi siejami šaltiniai bandė sudaryti įspūdį, jog visos trys Baltijos šalys jau buvo susitarusios dėl naujos metodikos, tačiau į valdžią žiemą atėjus opozicijai Lietuva staiga ėmė vykdyti destrukciją, kelti naujus, nepagrįstus reikalavimus bei dėl visko kaltinti savo kaimynes“, – vardija A. Kazlauskas.

Tuo metu antroji tema buvo susieta su ekonominėmis aktualijomis: esą skurstančių Baltijos šalių „žlugusioms“ ekonomikos šiuo metu patiria lūžio momentą. Tvirtinama, kad jau šiandien elektros kainos Baltijos šalyse yra pakilusios 30 proc. būtent dėl neva neracionalaus valdžios siekio įgyvendinti energetinę nepriklausomybę atsijungiant nuo BRELL tinklo. Teigiama, jog jis užtikrina pigų ir patikimą elektros tiekimą iš Rytų.

Pasak DebunkEU.org, gegužės mėnesį pastebėti 169 klaidinantys ir melagingi straipsniai, nukreipti prieš Lietuvos poziciją Astravo AE atžvilgiu, tai ketvirtis iš visų analizuotų straipsnių šia tema. Dezinformacijos srautas sumažėjo, lyginant su balandžio duomenimis.

Sputniknews.ru, sputniknews.lt ir baltnews.lt paskelbė didžiausią tokių straipsnių skaičių, tuo metu didžiausią auditoriją pasiekė portalai ria.ru, sutniknews.ru ir rg.ru.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.