Pasaulyje

2021.06.16 12:26

Landsbergio interviu BBC: Maskva stato Baltarusijos sieną

LRT.lt2021.06.16 12:26

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis interviu BBC televizijai pabrėžė, kad pabrėždama įsipareigojimą besąlygiškai ginti kiekvieną sąjungininką, NATO tokiu būdu priešinasi Rusijai. „5-asis (kolektyvinės gynybos) straipsnis veikia nepaisant to, kurioje NATO dalyje tu esi: pietuose, šiaurėje ar bet kur kitur“, – sakė ministras.

Anot G. Landsbergio, Aljansas privalo laikytis savo dar 2008 m. duoto pažado ir pateikti aiškią narystės perspektyvą Ukrainai ir Sakartvelui.

„Rusijai turi būti nusiųsta žinutė, kad ji neturi veto teisės svarstant narystę. Dabar gali atrodyti, lyg turėtų. NATO šalys, JAV, visos demokratinės pasaulio valstybės turi patikinti, kad mes gerbiame žmonių pasirinkimą dėl savo šalies ateities. Tai svarbu tiek kalbant apie Ukrainą, tiek ir apie Baltarusiją“, – BBC sakė G. Landsbergis.

Jis sutiko, kad Maskva gali savo saugumą ginti visomis priemonėmis, tačiau neturi teisės „minti ant savo laisvą valią išreiškiančių žmonių gerklės“.

„Rusija neturi kištis į kitų šalių žmonių pasirinkimus, bet dabar elgiasi būtent taip. (...) Dabar Rusija labai greitai stato tai, ką galima pavadinti Baltarusijos siena, – sakė ministras, pabrėždamas, kad dialogas su Kremliumi įmanomas tik tada, kai bus užbaigta Rusijos vykdoma Krymo, Rytų Ukrainos teritorijų, Pietų Osetijos ir Abchazijos okupacija. – Kitu atveju mes legitimizuotume agresyvius Rusijos veiksmus.“

Jis taip pat išreiškė apgailestavimą, kad leidžiama užbaigti Vokietiją ir Rusiją sujungsiantį „Nord Stream 2“ dujotiekį.

„Paliekame Ukrainą labai pavojingoje situacijoje. Artėja žiema, tada visai šaliai reikės šildymo, o jis ateina tik dujų vamzdžiais iš Rusijos, Rusija turės labai stiprių svertų prieš Ukrainos žmones ir valdžią. Mes turime daryti viską, kad patikintume Ukrainą, kad ji nebus palikta viena“, – sakė G. Landsbergis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.