Pasaulyje

2016.07.21 17:38

Graikijos teismas nusprendė dėl neteisėtai sieną kirtusių turkų

LRT RADIJAS, LRT.lt2016.07.21 17:38

Graikijos teismas nuteisė 8 Turkijos karininkus dėl neteisėto sienos kirtimo. Jiems skirtos 2 mėnesių laisvės atėmimo bausmės lygtinai.

Turkų karininkų byla, kuri gali pabloginti šių NATO sąjungininkių santykius, buvo nagrinėjama Graikijos šiaurėje esančiame Aleksandrupolyje, į kurį jie šeštadienį atskrido kariniu sraigtasparniu, pasiuntę pareigūnams nelaimės signalą. Jiems grėsė kalėjimas iki penkerių metų.

Kaip sakė viena iš jų advokatų Ilja Marinaki, kariškiai – du vadai, keturi kapitonai ir du seržantai – baiminasi dėl savo ir savo šeimų saugumo po nesėkmingo bandymo Turkijoje nuversti prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą.

Kad nebūtų deportuoti į Turkiją, jie paprašė prieglobsčio Graikijoje.

Kad ir kaip ketvirtadienį nuspręs teismas, bet kokie veiksmai tikriausiai turės palaukti iki rugpjūčio pradžios, kai bus nuspręsta dėl jų prašymų suteikti prieglobstį.

Turkų pareigūnai tvirtina, kad su jais Turkijoje bus teisingai elgiamasi, nors šalyje R. T. Erdogano vyriausybė vykdo plataus masto griežtas atsakomąsias priemones.

Turkijos ambasadorius perspėjo, kad jei tie karininkai nebus sugrąžinti, santykiams tai „nepadės“.

„Tikiuosi, kad mums pavyks greit pereiti atitinkamo proceso fazes ir (...) sugrąžinti šiuos teroristinius elementus, kad jie stotų prieš teisingumą“, – antradienį Atėnuose žurnalistams sakė Turkijos ambasadorius Kerimas Urasas.

Graikija ir Turkija, kurios, kaip istoriškai susiklostė, yra senos priešininkės, 1952 metais tapo NATO narėmis. Pastaraisiais metais jų santykiai buvo smarkiai pagerėję, nors liko tokių trintį keliančių klausimų kaip ginčai dėl oro erdvės ir jūrų sienos.

Pernai Graikija taip pat kaltino Turkiją leidus tūkstančiams pabėgėlių ir migrantų, daugiausia – sirų, atplaukti prie jos krantų, kol kovo mėnesį įsigaliojo tą srautą sustabdęs susitarimas su Europos Sąjunga.