Pasaulyje

2016.07.22 09:14

Estijos prezidentas po D. Trumpo kritikos: laikomės visų finansinių įsipareigojimų NATO

BNS2016.07.22 09:14

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas ketvirtadienį atmetė kandidato į JAV prezidento postą Donaldo Trumpo išsakytas abejones, ar NATO sąjungininkės Rytų Europoje tinkamai prisideda kolektyvinės gynybos, pareiškęs, kad Talinas vykdo visus su Aljansu susijusius finansinius įsipareigojimus.

„Estija yra viena iš penkių NATO sąjungininkių Europoje, vykdančių įsipareigojimą skirti gynybos išlaidoms 2 proc. (bendrojo vidaus produkto)“, – jis parašė savo „Twitter“ žinutėje, pridūręs, kad estų kariai „kovėsi be jokių ginčų“ per NATO operacijas Afganistane.

„Esame vienodai įsipareigoję visiems mūsų NATO sąjungininkams, kas jie bebūtų. Būtent dėl to jie yra sąjungininkai“, – pabrėžė T. H. Ilvesas.

28 šalių transatlantinio Aljanso kertinis akmuo yra NATO sutarties 5-asis straipsnis, sakantis, kad karinis puolimas prieš bet kurią bloko narę yra puolimas prieš visą bloką. Šiuo įsipareigojimu buvo pasinaudota po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų prieš Jungtines Valstijas.

Kai dienraštis „The New York Times“ paklausė apie grėsmingus Rusijos veiksmus, keliančius nerimą NATO sąjungininkėms Baltijos šalims, D.Trumpas atsakė, kad tuo atveju, jeigu Rusija jas užpultų, jis pirmiausiai pasidomėtų, ar tos šalys „vykdė savo įsipareigojimus mūsų atžvilgiu“, o tik po spręstų, ar reikia suteikti joms pagalbą.

„Jeigu jos vykdė savo įsipareigojimus mums – tuomet atsakymas yra „Taip“, – pridūrė jis, duodamas interviu trečiadienį.

Šie D.Trumpo komentarai taip pat sulaukė kritikos iš numanomos demokratų kandidatės į prezidento postą Hillary Clinton stovyklos.

Jos kampanijos štabas pareiškė, kad dėl tokių pareiškimų milijardierius verslo magnatas „yra netinkamo temperamento ir fundamentaliai nepasiruošęs tapti mūsų vyriausiuoju vadu“.

„Būtų teisinga manyti, kad (Rusijos prezidentas) Vladimiras Putinas serga už Trumpo prezidentavimą“, – sakė H. Clinton patarėjas užsienio politikos reikalams Jake'as Sullivanas.

Populiariausi