Pasaulyje

2016.07.21 10:49

Studentas iranietis po netikro bombos pavojaus Briuselyje sulaikytas apklausai

BNS 2016.07.21 10:49

Kalbinis nesusipratimas su spinduliuotę tyrusiu studentu iraniečiu trečiadienį išprovokavo penkias valandas trukusį aliarmą Briuselio centre, kol galiausiai policija sulaikė tą vyrą apklausai, pranešė pareigūnai.

Policija ir sprogmenų neutralizavimo komandos aptvėrė Belgijos sostinės dalį, kur apsupo įtarimų sukėlusį vyrą, karštą dieną buvusį su ilga žiemine striuke, iš kurios kyšojo laidai.

Tačiau Gento universitetas nurodė, kad iš tikrųjų tas vyras yra studentas, turėjęs įrangą radiacijos lygiui mieste ir kaime palyginti, ir kad jis negalėjo atsakyti į policijos klausimus, nes nekalba Belgijos kalbomis – nei prancūziškai, nei flamandiškai.

Numanomas netikras aliarmas kilo Briuselyje galiojant aukšto laipsnio parengčiai prieš Belgijos nacionalinės dienos iškilmes ir po „Islamo valstybės“ (IS) kovo mėnesį įvykdytų atakų sostinės oro uoste ir metropolitene.

„Kai bombų neutralizavimo robotas judėjo to stebimo asmens link, jis padarė didelį nerimą sukėlusių pareiškimų, kurie sukėlė mūsų nuogąstavimus, kad jis turi su savimi sprogmenų“, – televizijai RTL-TVI sakė Briuselio policijos atstovas Christianas De Coninckas.

„Jis buvo studentas, kuris rengėsi tyrinėti spinduliuotę. Tad visi daiktai, kuriuos jis turėjo, kurie buvo labai įtartini, iš tikrųjų buvo nekalti“, – pridūrė atstovas.

Gento universiteto atstovas sakė, kad tas studentas turėjo specialų nešiojamos įrangos „prototipą“ foninei radiacijai matuoti.

„Šis prietaisas yra striukės su kabeliais ir baterijomis formos, kuri buvo palaikyta įtartina“, – naujienų agentūrai „Belga“ sakė atstovas.

Universitetas nurodė, kad minimas studentas yra iranietis ir puikiai kalba angliškai, bet negalėjo atsakyti į klausimus prancūziškai ir flamandiškai. Jis taip pat nesugebėjo iškart pateikti policijai dokumento, patvirtinančio jo tyrimą.

Vietos žiniasklaidos paskelbtose nuotraukose matyti klūpantis vyras, į kurį nukreiptas ginklas.

Reportažuose buvo matyti kariai, policininkai ir ugniagesiai aptvertame rajone prie Monetų kalyklos aikštės (Place de la Monnaie) ir ištuštėjusios gatvės paprastai labai judriame parduotuvių rajone netoli Briuselio operos rūmų.

Prieš mėnesį didelę antiteroristinę operaciją viename Briuselio prekybos centre išprovokavo psichikos problemų turintis vyras, kuris buvo su netikru mirtininko diržu, prikrautu druskos ir sausainių.

Kruvina praėjusios savaitės ataka Prancūzijos Nicos kurorte, kai užpuoliko sunkvežimis traiškė žmones nacionalinės dienos fejerverko pasižiūrėti susirinkusioje minioje, sukėlė naują nerimo bangą ir Belgijoje, o šio trečiadienio incidentas, net jei ir buvo netikras pavojus, padidino nervingumą prieš ketvirtadienį švenčiamą Belgijos nacionalinę dieną.

Belgija pirmauja pagal naujai užverbuotų džihadistų, vykstančių iš Europos Sąjungos kovoti IS gretose Sirijoje, skaičių, palyginti su gyventojų skaičiumi, ir tai kelia didelį susirūpinimą tuo, kad jie grįš namo užsigrūdinę kovose ir dar labiau radikalizavęsi.