Pasaulyje

2021.06.15 15:45

„Ryanair“ vadovas: lėktuvo nutupdymas Minske yra visų tarptautinės aviacijos taisyklių pažeidimas

ELTA2021.06.15 15:45

„Ryanair“ skrydžio iš Atėnų į Vilnių priverstinis nutupdymas Minske ir Baltarusijos režimo kritiko Ramano Pratasevičiaus suėmimas buvo „iš anksto suplanuotas visų tarptautinės aviacijos taisyklių pažeidimas“, teigia „Ryanair“ generalinis direktorius Michaelas O`Leary.

„Ryanair“ reisas FR4978 iš Atėnų į Vilnių gegužės 23 d. buvo priverstinai palydėtas naikintuvo ir nutūpė Minske, kur buvo suimtas opozicijos žurnalistas R. Pratasevičius ir jo draugė Sofija Sapega.

Kalbėdamas Jungtinės Karalystės parlamento Transporto komitete, M. O`Leary teigė, kad Minsko oro uosto dispečeriai „Ryanair“ pilotams pareiškė gavę „pranešimą apie grėsmę, kad lėktuvui įskridus į Lietuvos oro erdvę ar bandant leistis Vilniuje, bus detonuota lėktuve esanti bomba“.

Pasak „Ryanair“ vadovo, lėktuvo kapitonas „daug kartų“ prašė Minsko dispečerių sujungti jį su „Ryanair“ kontrolės centru Varšuvoje, tačiau jam esą buvo pasakyta, kad „Ryanair“ neatsako į skambučius“. Vis dėlto, pabrėžė M. O‘Leary, tai yra „visiška netiesa“.

M. O‘Leary teigimu, įvykio vietoje esantys „Ryanair“ lėktuvai įprastai leistųsi Lenkijoje ar Baltijos šalyse, tačiau kapitonas buvo „smarkiai spaudžiamas“ leistis Minske.

„Jam nebuvo nurodyta taip elgtis, tačiau nebuvo palikta jokių alternatyvų“, – komitete sakė M. O‘Leary.

Lėktuvui nusileidus Minske, „į orlaivį įlipo keletas nenustatytų asmenų su vaizdo kameromis“, teigė „Ryanair“ vadovas.

„Jie daug kartų spaudė lėktuvo įgulą vaizdo įrašu patvirtinti, kad lėktuvas į Minską nukreiptas savanoriškai, tačiau įgula atsisakė tai patvirtinti“, – tvirtino M. O‘Leary.

Jis pridūrė, kad keleiviai ir įgulos nariai buvo nuvesti į oro uosto terminalą, o kapitonas liko lėktuve, tačiau kaskart jam išėjus iš pilotų kabinos, jį lydėjo ginkluotas sargybinis.

„Tai buvo labai grėsminga ir priešiška aplinka. Mums galiausiai pavyko sugrąžinti orlaivį iš Minsko po maždaug aštuonių valandų“, – teigė M. O‘Leary.

Lėktuvui pakilus, pasak „Ryanair“ vadovo, trūko penkių keleivių – R. Pratasevičiaus, S. Sapegos ir trijų „nenustatytų asmenų“.

„Iš saugumo agentūrų suprantame, kad tai greičiausiai yra KGB agentai. Ar tai buvo Rusijos KGB, ar Baltarusijos KGB, mes nežinome, tačiau neaišku, ar tarp jų yra koks nors skirtumas“, – sakė M. O‘Leary.

„Tai aiškiai buvo iš anksto suplanuotas visų tarptautinės aviacijos taisyklių ir reglamentų bei saugumo pažeidimas. Orlaivis buvo nutupdytas dėl melagingų priežasčių, naudojantis Minsko oro uosto dispečeriais ir atrodo akivaizdu, kad du keleiviai buvo paimti prieš jų valią ir sulaikyti“, – pareiškė „Ryanair“ vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.