Pasaulyje

2021.06.15 09:43

Vokietija atšaukė 4 karius iš Lietuvos, jie įtariami seksualiniu priekabiavimu ir antisemitinėmis dainomis

atnaujinta 14.14
Andrius Balčiūnas, LRT.lt, Leonardas Marcinkevičius, ELTA2021.06.15 09:43

Vokietija atšaukė 4 karius, kurie tarnavo Lietuvoje dislokuotame NATO priešakinių pajėgų batalione (eFP), nes jie dalyvavo vakarėlyje ir yra įtariami keliais įstatymų pažeidimais. Incidentą pasmerkė Vokietijos gynybos ministrė, o šalies ambasadorius Lietuvoje nurodė, kad šiuo metu vyksta tyrimas.

Kariai įtariami seksualiniu priekabiavimu prie kolegos, patyčiomis, grasinimais smurtu ir antisemitinių bei kitų kraštutinių dešiniųjų dainų dainavimu. Incidentas, anot dienraščio „Der Spiegel“ įvyko balandį viename viešbučių, apie jį savo viršininkams pranešė vienas karių. Manoma, kad incidento metu nukentėjo keli kariai, vienas po konsultacijų su psichologais buvo išsiųstas į Vokietiją.

Vokietijos parlamentaras Alexanderis Mulleris sakė, kad tokios „klaidos yra nedovanotinos“, tačiau esą pavienių karių elgesys neturi mesti šešėlio ant viso kontingento, rašo „Deutsche Welle“.

Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonn portalui LRT.lt atsiųstame pranešime teigia, kad diplomatinė atstovybė žino apie šį incidentą.

„Jau kurį laiką atsakingos karinės struktūros atlieka nuodugnų disciplinos tyrimą. Dėl to 4 kariai jau buvo repatrijuoti. Mūsų ginkluotųjų pajėgų reputacija mūsų šaliai yra itin svarbi. Ją saugo griežtos sankcijos, taikomos pagal profesinę etiką ir baudžiamuosius įstatymus“, – nurodė ambasadorius.

Incidentą pakomentavo ir Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer, pavadinusi jį „visiškai nepriimtinu“. „Jis bus ištirtas ir už tai bus nubausta visu griežtumu“, – sakė ministrė. Anot jos, žinoję apie incidentą, tačiau apie nepranešę, asmenys, taip pat sulauks atsakomybės.

Lietuvoje dislokuotame eFP tarnauja apie 1000 NATO karių, iš jų apie 450 yra Vokietijos kariai.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigia, kad, Vokietijai iš Lietuvos atšaukus keturis NATO karinio kontingento karius, Lietuva apie vykdomo tyrimo detales kol kas nėra informuojama, kadangi tai yra Vokietijos, o ne Lietuvos kariai.

„Mes nesame informuojami apie to tyrimo detales. Informacija, kuri yra viešumoje, vokiečių žurnalistų surinkta ir pateikta. Kiek ji gali pasitvirtinti, tai parodys jų pačių atliekamas vidinis tyrimas. Lietuvos kariuomenė į tą tyrimą nėra įtraukta ir negali būti įtraukta“, – Seime antradienį atsakinėdamas į žurnalistų klausimus kalbėjo A. Anušauskas.

A. Anušauskas pabrėžė, kad tarnybinius patikrinimus vykdo būtent tos valstybės, kuriai priklauso kariai, vadovybė.

„Tarnybinius patikrinimus jie gali daryti savo nuožiūra, tai yra jų kariai, tiesioginė vadovybė“, – tvirtino jis.

Krašto apsaugos ministras patikslino, kad vokiečiai apie karių atšaukimą informavo prieš kelias dienas, tačiau daugiau detalių jis teigė negalįs pateikti.

„Žinome, kad kalbama apie keturis karius, bet detalių patvirtinti be tyrimo mes negalime (...), vokiečiai informuoja apie tuos dalykus, kuriuos mano esant reikšmingais, tai šiuo atveju buvo karių išsiuntimas prieš kelias dienas“, – teigė A. Anušauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.