Pasaulyje

2021.06.14 18:44

Stoltenbergas: NATO durys atviros Ukrainai ir Sakartvelui

atnaujinta 20.45
BNS2021.06.14 18:44

Per viršūnių susitikimą Briuselyje NATO patvirtino, kad organizacijos durys yra atviros Ukrainai ir Sakartvelui, pirmadienį sakė Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Komunikate, šiandien priimtuose sprendimuose mes patvirtinome savo sprendimus, kad NATO durys yra atviros, pagal Bukarešte 2008 metais [priimtą] sprendimą. Taip pat [patvirtinome], kad... labiau stengsimės padėti Ukrainai ir Sakartvelui, kaip narystės siekiančioms šalims, sutelkti dėmesį į reformas, priartinsiančias jas prie NATO ir euroatlantinės integracijos“, – po viršūnių susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje nurodė J. Stoltenbergas, atsakydamas į naujienų agentūros „Interfax“ klausimą.

Kaip pabrėžė NATO vadovas, „svarbiausia žinia ta, kad NATO solidarizuojasi su Ukraina“.

„Teikiame tvirtą politinę paramą Ukrainos teritoriniam vientisumui ir suverenitetui. Teikiame praktinę paramą, aktyviname savo praktinę paramą NATO ir, taip pat, dvišaliu lygiu, įvairių NATO sąjungininkių [paramą]", – sakė J. Stoltenbergas.

Be to, jis pabrėžė, kad tik NATO narės ir Ukraina priims sprendimą dėl jos narystės Aljanse, o Rusija šiame procese neturi balso teisės.

„Nepaprastai svarbu pabrėžti, kad kiekviena tauta turi teisę pasirinkti savo kelią, įskaitant tai, kokiose saugumo priemonėse ji nori būti, įskaitant tai, ar ji nori būti NATO nare, ar ne“, – per spaudos konferenciją kalbėjo Aljanso generalinis sekretorius.

„Žinutė tokia, kad Ukraina ir 30 sąjungininkių nuspręs, kada Ukraina taps NATO nare. Rusija, žinoma, neturi balso teisės, ji negali vetuoti to, ką gali daryti jos kaimynės“, – pridūrė jis.

„Mes negrįšime į laikus, kai turėjome įtakos sferas, kur didžiosios valstybės spręsdavo, ką gali daryti mažosios kaimynės“, – teigė J. Stoltenbergas.

NATO perspėja Rusiją, kad kol kas nebus sugrįžimo prie „įprastinio darbo“

NATO šalių lyderiai pirmadienį perspėjo Rusiją, kad sugrįžimas prie normalių Maskvos ir gynybinio Aljanso santykių yra neįmanomas, kol Maskva nesilaiko tarptautinės teisės reikalavimų.

„Kol Rusija neparodys, kad laikosi tarptautinės teisės ir savo tarptautinių pareigų bei įsipareigojimų, negali būti jokio sugrįžimo prie įprastinio darbo“, – sakoma Aljanso viršūnių susitikimo galutiniame pareiškime.

Kinija kelia „sisteminių iššūkių“

NATO aljansas perspėjo, kad vis agresyvesnis Kinijos elgesys, įskaitant kibernetinį karą ir branduolinių galvučių kūrimą, kelia „sisteminių iššūkių“ tarptautinei teisei ir saugumui.

„Kinijos išsakytos ambicijos ir kategoriškumas kelia sisteminių iššūkių taisyklėmis paremtai tarptautinei tvarkai ir su Aljanso saugumu susijusioms sritims“, – sakoma lyderių pareiškime.

Sutarta palaikyti Kabulo oro uosto darbą

NATO lyderiai sutarė, kad vėliau šiais metais pasibaigus Aljanso karinei misijai Afganistane ir toliau finansuos Kabulo civilinį oro uostą.

„Pripažindama jo svarbą ilgalaikiam diplomatiniam ir tarptautiniam dalyvavimui, taip pat Afganistano ryšiui su pasauliu, NATO teiks pereinamojo [laikotarpio] finansavimą, kad užtikrintų tolesnį Hamido Karzai tarptautinio oro uosto funkcionavimą“, – sakoma per NATO viršūnių susitikimą paskelbtame pareiškime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.