Pasaulyje

2021.06.14 07:46

Bidenas atvyko į Briuselyje vyksiančius NATO ir ES viršūnių susitikimus

atnaujinta 09.33
BNS2021.06.14 07:46

JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį atvyko į Briuselį dalyvauti dvi dienas vyksiančiuose susitikimuose su karinio aljanso NATO ir Europos Sąjungos lyderiais.

Per savo pirmąją kelionę į užsienį nuo kadencijos pradžios J. Bidenas atskrido į Belgijos sostinę iš Jungtinės Karalystės, kur jis dalyvavo Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikime. Atvykusį į Briuselį jį pasitiko Belgijos ministras pirmininkas Alexandera`s De Croo.

Paspaudęs rankas ir persimetęs keliais žodžiais su priimančia puse prezidentas įsėdo į šarvuotą limuziną, pramintą „The Beast“ („Žvėris“), ir išvažiavo į JAV ambasadą Briuselyje, kur gyvens per šią viešnagę.

Briuselis ėmėsi griežtų saugumo priemonių, ruošiantis J. Bideno ir kitų 28 NATO valstybių lyderių atvykimui. Sostinės gyventojai buvo perspėti, kad renginiai gali sutrikdyti jų įprastą gyvenimo ritmą.

Per šį viršūnių susitikimą, kaip prognozuojama, J. Bidenas vėl patvirtins JAV pagrindinį vaidmenį kariniame bloke po sumaišties, tvyrojusios prezidentaujant jo pirmtakui Donaldui Trumpui.

Po pirmadienio popietę tris valandas truksiančio susitikimo NATO lyderiai turėtų paskelbti bendrą pareiškimą.

Tikėtina, kad jie suformuluos griežtą žinią Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, galinčią suteikti J. Bidenui tvirtesnę atramą per trečiadienį Ženevoje vyksiantį jo susitikimą su Kremliaus vadovu.

Per NATO viršūnių susitikimą tikriausiai taip pat bus aptarti saugumo klausimai, susiję su kosmosu, kibernetine erdve ir didėjančia Kinijos įtaka.

„Komunikate nepamatysite ištisų pastraipų apie Kiniją, ir kalba nebus kurstanti“, – sakė J. Bideno nacionalinio saugumo patarėjas Jake`as Sullivanas.

„Jis bus aiškus, atviras ir tiesioginis“, – pridūrė patarėjas.

NATO sąjungininkės taip pat tikriausiai priims elgesio kodeksą, turintį padėti išsklaidyti įtampą, nulemtą JAV sprendimo pasitraukti iš Afganistano, taip pat Turkijos karinių įsikišimų Sirijoje ir Libijoje.

Po pagrindinio NATO renginio J. Bidenas tikriausiai susitiks su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu. Turkija yra sakiusi norinti palikti karių Afganistano sostinėje Kabule, kad užtikrintų jos oro uosto saugumą.

Antradienį J. Bidenas dalyvaus ES ir JAV viršūnių susitikime. Jis susitiks derybų su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles`iu Micheliu ir Europos Komisijos vadove Ursula von der Leyen.

Vis dėlto J. Bidenas nedalyvaus bendrose spaudos konferencijose su jais ir ankstyvą popietę išskris į Ženevą.

J. Bidenas sutiko su V. Putinu, kad JAV ir Rusijos santykiai yra pasiekę žemiausią tašką

JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį pareiškė sutinkąs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kad dvišaliai santykiai yra pasiekę „žemiausią tašką“, likus kelioms dienoms iki abiejų lyderių susitikimo.

Tarp JAV ir Rusijos tvyro didžiulė įtampa dėl virtinės klausimų – nuo žmogaus teisių iki kišimosi į rinkimus ir kibernetinių atakų – tad trečiadienio susitikimas Ženevoje yra labai laukiamas.

J. Bidenas sekmadienį, baigiantis trijų dienų trukmės G7 susitikimui Kornvalyje, žurnalisto buvo paklaustas apie V. Putino pareiškimą.

„Dvišaliai santykiai pastaraisiais metais pasiekė žemiausią tašką“, – V. Putinas pareiškė interviu stočiai „NBC News“.

„Manau, jis teisus, kad pasiektas žemiausias taškas“, – teigė J. Bidenas.

JAV prezidentas tuomet gynė sprendimą po jųdviejų susitikimo nerengti bendros spaudos konferencijos. Vietoje to abu lyderiai nutarė atskirai bendrauti su žurnalistais.

„Tai nėra varžybos dėl to, kas geriau pasirodys spaudos konferencijoje ir kam geriau pavyks sugėdinti kitą. Aš noriu labai aiškiai išdėstyti, kokios yra geresnių santykių su Rusija sąlygos. Mes neieškome konflikto“, – teigė J. Bidenas.

„Aš aiškiai pasakysiu savo nuomonę apie tai, kaip praėjo susitikimas“, – kalbėjo prezidentas, pridurdamas, kad V. Putinas savo ruožtu pateiks nuosavą požiūrį tuo pat klausimu.

J. Bidenas „atvirai“ pasikalbėjo su B. Johnsonu apie Šiaurės Airiją

JAV prezidentas Joe Bidenas paragino Jungtinės Karalystės (JK) premjerą Borisą Johnsoną apsaugoti taiką Šiaurės Airijoje, vykstant ginčui su Briuseliu dėl prekybos su šia šalimi tvarka po „Brexito“, atskleidė Baltieji rūmai.

JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas teigė, kad J. Bidenas, praeityje išreiškęs pasididžiavimą savo airiškomis šaknimis, „atvirai pasikalbėjo“ su B. Johnsonu apie šį klausimą G7 susitikimo Kornvalyje metu.

Atsakinėdamas į amerikiečių reporterių klausimus, J. Sullivanas nurodė, kad prezidentas „labai nuoširdžiai“ išreiškė savo požiūrį , tačiau nepateikė daugiau detalių.

„Viskas, ką pasakysiu: jie aptarė šį klausimą. Jie privačiai nuoširdžiai tai aptarė“, – teigė J. Sullivanas.

„Prezidentas natūraliai ir labai nuoširdžiai paragino ministrą pirmininką apsaugoti Didžiojo penktadienio susitarimą ir pagal jį padarytą pažangą, – kalbėjo patarėjas. – Tačiau į detales nesileisiu.“

J. Sullivanas neatskleidė, ar prezidentas susiejo šį klausimą su laisvosios prekybos susitarimu su JK ir nepatikslino, kada įvyko šis pokalbis.

Tebesitęsiantis konfliktas dėl „Brexito“ susitarime numatomo Šiaurės Airijos protokolo, kuriuo siekiama apsaugoti taiką šioje šalyje, užtikrinant, kad tarp jos ir Airijos neiškiltų „kietoji“ siena, aptemdė didžiąją susitikimo dalį.

B. Johnsonas pakartojo savo įspėjimą, kad jis gali vienašališkai atidėti iš Didžiosios Britanijos į Šiaurės Airiją keliaujančios šaldytos mėsos pasienio patikras, kurios turi prasidėti šio mėnesio pabaigoje, jei nepavyks rasti ginčo sprendimo.

ES anksčiau įspėjo, kad jos kantrybė senka ir pagrasino pradėti su JK prekybos karą, jei pastaroji nesilaikys „Brexito“ susitarimo įsipareigojimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.