Pasaulyje

2021.06.12 10:42

Naujausia informacija. Augant užsikrėtimo COVID-19 atvejų skaičiui, Maskvos meras skelbia „nedarbo savaitę“

atnaujinta 17,10
BNS2021.06.12 10:42

Maskvos meras Sergejus Sobianinas šeštadienį pranešė, kad sostinėje skelbiama „nedarbo savaitė“ ir bus imamasi kitų priemonių, siekiant pažaboti COVID-19 plitimą, mieste augant užsikrėtimo atvejų skaičiui ir tebesitęsiant vangiai vakcinacijos kampanijai.

„Per pastarąją savaitę koronavirusinės infekcijos plitimo situacija smarkiai pablogėjo... Šiandien pasirašiau įsaką dėl nedarbo dienų paskelbimo birželio 15–19 dienomis“, – paskelbė meras savo interneto svetainėje.

Be to, sostinės kavinės ir restoranai artimiausią savaitę, nuo sekmadienio iki birželio 20 dienos, negalės aptarnauti klientų naktį, nurodė S. Sobianinas. Ši taisyklė negalios tiekiant maistą išsinešti.

Maskvoje žiemą jau buvo apribotas maitinimo įstaigų naktinis darbas. Sausio mėnesį, kai mieste buvo panašūs COVID-19 paplitimo rodikliai, kavinės ir restoranai buvo uždaryti nuo 23 iki 6 valandos.

Maskvoje, kuri nuo pat koronaviruso epidemijos Rusijoje pradžios yra labiausiai jos paveiktas šalies regionas, praėjusią parą buvo nustatytas 6 701 naujas COVID-19 atvejis – daugiausia nuo gruodžio pabaigos. Sostinėje per praėjusią parą mirė 67 koronavirusu užsikrėtę žmonės.

V. Putinas: Rusijoje vakcinų užtektų visiems norintiesiems, tačiau rusai neskuba skiepytis

Rusijoje gaminamų vakcinų nuo koronaviruso užtektų paskiepyti visus norinčiuosius, tačiau šalies gyventojai atsargiai vertina vakcinavimo procedūras, šeštadienį pripažino prezidentas Vladimiras Putinas.

„Dabar Rusijoje, kalbant apie gaminamos vakcinos apimtį, galime paskiepyti visus norinčius, tačiau klausimas yra tas, kad, kaip įprasta, žmonės atsargiai vertina panašias procedūras“, – pareiškė valstybės vadovas, kalbėdamas po mokslininkų apdovanojimo ceremonijos.

Iškilmingo renginio kadrus savo eteryje parodė televizija „Rossija 24“.

Italijoje „AstraZeneca“ vakcina nuspręsta skiepyti tik 60 metų ir vyresnius gyventojus

Italijos valdžia šeštadienį pranešė leisianti skiepyti „AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso tik 60 metų ir vyresnius gyventojus, o jaunesniems žmonėms, kuriems jau suleista pirmoji dozė, ciklas bus užbaigiamas pasitelkiant kurį nors iRNR preparatą.

Toks sprendimas priimtas mažėjant COVID-19 atvejų skaičiui pandemijos smarkiai paveiktoje Italijoje, kuri ateinančią savaitę ruošiasi atšaukti suvaržymus daugelyje regionų, gerėjant epidemiologinei padėčiai.

Europos vaistų agentūra (EVA) balandį nustatė ryšį tarp retų kraujo krešulių susidarymo atvejų ir „AstraZeneca“ vakcinos, bet pabrėžė, kad skiepų nauda yra didesnė už riziką.

„Pakitusi epidemiologinė padėtis paskatino iš naujo įvertinti rizikos ir naudos santykį amžiaus grupėms, kurioms kyla mažesnė rizika susirgti sunkiomis COVID-19 formomis“, – nurodė Italijos vyriausybei pavaldus Technikos ir mokslo komitetas (CTS).

Sveikatos apsaugos ministerija šeštadienį išplatino pareiškimą, kuriuo pranešė apie pasikeitusią CTS nuomonę ir pažymėjo, kad „AstraZeneca“ vakcina dabar turėtų būti leidžiama „tik 60 metų ir vyresniems žmonėms“.

Laikantis „maksimalaus atsargumo“ principo, pirmąja „AstraZeneca“ vakcinos doze jau paskiepytiems jaunesni nei 60 metų asmenims „ciklas turėtų būti užbaigiamas antrąja iRNR vakcinos“, tokios kaip „Pfizer-BioNTech“ ar „Moderna“, doze, suleidžiama po 8–12 savaičių pertraukos.

Kovą Italija buvo pristabdžiusi „AstraZeneca“ preparato naudojimą, kilus įtarimams dėl jo neigiamo poveikio sveikatai, tačiau EVA uždegus žalią šviesą šiai vakcinai, ją buvo leista naudoti visiems vyresniems nei 18 metų gyventojams.

ES vaistų agentūra rekomendavo tokiais atvejais teikti pirmenybę vyresniems nei 60 metų žmonėms, tačiau „AstraZeneca“ buvo švirkščiama ir jaunesniems žmonėms – pavyzdžiui, per populiarias „atvirų durų dienas“.

Italijoje lig šiol suleista 41 mln. vakcinų dozių, o beveik 14 mln. iš maždaug 60 mln. visų gyventojų yra visiškai imunizuoti.

Nuo pirmadienio regionai, kur gyvena daugiau nei 40 mln. žmonių, įskaitant Milano ir Romos apylinkes, bus klasifikuojami kaip mažiausio pavojaus „baltosios“ zonos.

Bus sušvelninta dauguma suvaržymų dėl COVID-19, išskyrus reikalavimą dėvėti kaukę ir laikytis socialinio atstumo.

Sveikatos apsaugos ministras Roberto Speranza (Robertas Speranca) pareiškė, kad tai yra „padrąsinantis rezultatas, leidžiantis mums labiau užtikrintai žvelgti į ateitį“. Vis tik ministras paragino žmones likti budrius.

Nuo 2020 metų vasario Italijoje mirė apie 127 tūkst. koronavirusu užsikrėtusių žmonių.

Saudo Arabija leis 60 tūkst. vakcinuotų gyventojų atlikti hadžą

Saudo Arabija šeštadienį paskelbė leisianti 60 tūkst. nuo koronaviruso paskiepytų karalystės gyventojų atlikti kasmetinę hadžo piligrimystę, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Pasak Hadžo ministerijos, šiemet šios kelionės galimybė liepos gale bus „atvira karalystės piliečiams ir gyventojams, o piligrimų skaičius bus ribojamas 60 tūkst.“, nurodė valstybinė naujienų agentūra SPA.

„Norintieji atlikti hadžą, neturi sirgti lėtinėmis ligomis ir turi būti paskiepyti“ nuo COVID-19, taip pat priklausyti 18–65 metų amžiaus grupei, rašoma pranešime.

Tai jau antri metai, kai Saudo Arabijoje dėl koronaviruso pandemijos hadžo piligrimystė bus mažesnio masto.

Hadžas yra vienas iš penkių islamo stulpų. Šią kelionę bent kartą gyvenime turi atlikti visi tai padaryti galintys musulmonai, jeigu yra pakankamai sveiki ir turi lėšų tai padaryti. Vis dėlto daugeliui šios svajonės išsipildymo tenka laukti daug metų.

Paprastai hadžas būna vienas didžiausių pasaulyje religinių sambūrių.

Tačiau pernai penkių dienų apeigose dalyvavo tik iki 10 tūkst. žmonių, jau gyvenančių karalystėje, tuo metu 2019 metais per hadžą į Saudo Arabiją buvo atvykę apie 2,5 mln. maldininkų iš viso pasaulio.

Praėjusį spalį ribojimus dėl koronaviruso sušvelninusi Saudo Arabija pirmą kartą po septynių mėnesių pertraukos atidarė Didžiąją mečetę maldoms, taip pat pagerino sąlygas ištisus metus vykstančiai umrai – mažajai piligriminei kelionei po Mekos šventvietes.

Maldininkų, kuriems leidžiama atlikti umrą, skaičius siekia 20 tūkst. per dieną, o į Didžiąją mečetę kasdienėms maldoms įleidžiama iki 60 tūkst. maldininkų.

Kiekvienais metais umrą paprastai atlieka milijonai musulmonų iš viso pasaulio. Tarnybos nurodė, kad ši piligrimystė vėl galės būti tęsiama ankstesne apimtimi, kai pandemijos grėsmė atlėgs.

Musulmonų itin gerbiamo Juodojo akmens, įmūryto į Kaabos statinį Didžiojoje mečetėje, maldininkams dar leidžiama pasiekti. Hadžą ir umrą atliekantiems piligrimams jį paliesti yra įprasta, bet neprivaloma.

Organizuoti hadžą Saudo Arabijos valdytojams yra prestižo reikalas. Valdančioji dinastija yra islamo švenčiausių vietų sergėtoja, o šios pareigos yra svarbiausias jos politinio legitimumo pagrindas.

Lenkijoje – 239 nauji COVID-19 atvejai, mirė 47 pacientai

Lenkijoje per praėjusią parą nustatyti 239 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai, taip pat mirė 47 anksčiau užsikrėtę pacientai, šeštadienį pranešė visuomeninis radijas, remdamasis šalies sveikatos apsaugos tarnybų informacija.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 341 naują užsikrėtimo koronavirusu atvejį ir 68 COVID-19 pacientų mirtį.

Sveikatos apsaugos ministerijos naujausi duomenys rodo, kad nuo pandemijos pradžios šalyje iš viso patvirtinti 2 877 243 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 74 562 užsikrėtusieji mirė.

Ministerija šeštadienį ryte informavo, kad šalies ligoninėse šiuo metu gydomi 2 135 COVID-19 pacientai, iš kurių 313 reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Lenkijoje, turinčioje 38 mln. gyventojų, persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 2 648 207 žmonės, nurodė ministerija.

Nuo skiepijimo kampanijos pradžios pirmąją vakcinos nuo koronaviruso dozę yra gavę per 15,3 mln. žmonių, o visas vakcinavimo kursas atliktas per 9,4 mln. asmenų.

Britų karalienės apdovanojamųjų sąraše – prie kovos su COVID-19 prisidėję asmenys

Į britų karalienės Elizabeth II gimtadienio proga apdovanojamųjų sąrašą šiemet pateko nemažai žmonių, įnešusių reikšmingą indėlį į Jungtinės Karalystės sėkmingą skiepijimo nuo koronaviruso kampaniją, penktadienį pranešė Bakingamo rūmai.

Vyresnioji Oksfordo universiteto ir bendrovės „AstraZeneca“ vakcinos kūrėja Sarah Gilbert, taip pat buvusi JK kovos su COVID-19 darbo grupės pirmininkė Kate Bingham bus įšventintos į damas – tai yra vienas aukščiausių monarchės skiriamų apdovanojimų.

K. Bingham sakė esanti „dėkinga“ dėl pelnyto pripažinimo, atiduodama duoklę Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos (NHS) darbuotojams, kurie „rizikavo savo sveikata ir gyvybe kovodami su COVID“.

„Vakcinų kūrimas buvo mokslo ir pramonės bendradarbiavimo triumfas, – pridūrė ji. – Vos prieš metus ruošėme nepatikrintą JK vakcinų portfelį.“

„Vis dėlto per pastaruosius šešis mėnesius beveik 70 mln. vakcinos dozių suteikė beprecedentę apsaugą ir išgelbėjo tūkstančius gyvybių“, – pabrėžė K. Bingham.

S. Gilbert savo ruožtu padėkojo savo „talentingų ir atsidavusių“ kolegų kolektyvui, „kuris leido sukurti vakciną per trumpesnį laiką, nei kas nors laikė įmanomu“.

Laureatų sąraše yra ir S. Gilbert kolegos iš Oksfordo Andrew Pollardas ir Peteris Horby. Jiedu bus įšventinti į riterius ir jiems bus suteikti sero titulai.

Britanijos Imperijos medalį gaus brolis ir sesuo Johnas Brownhillas ir Amanda Guest, drauge įkūrę įmonę, per sveikatos krizės įkarštį pristačiusią daugiau nei 200 tūkst. maisto porcijų NHS darbuotojams.

Beveik ketvirtadalis žmonių – 262 – pagrindiniame apdovanojamųjų sąraše, į kurį įtraukiama už drąsą, atsidavimą ir pasiekimus savo profesinėje srityje, buvo rekomenduoti dėl savo veiklos, susijusios su kova prieš koronavirusą.

Britanijos Imperijos ordino nario (MBE) titulas atiteks Anglijos futbolininkui Raheemui Sterlingui už nuopelnus siekiant rasinės lygybės sporte, o aktorius Jonathanas Pryce'as, pernai nominuotas „Oskarui“ už savo vaidmenį filme „Du Popiežiai“ (The Two Popes), bus įšventintas į riterius.

„Beveik 50 metų išdirbęs aktoriumi, didžiuojuosi tuo, kad darbas ir idealai, kuriais dalinausi su draugais bei kolegomis, pagerbiami tokiu būdu“, – pabrėžė J. Pryce'as.

Popmuzikos žvaigždė Lulu taip pat bus pagerbta kartu su klavišininku ir progresyviojo roko legenda Ricku Wakemanu.

72 metų R. Wakemanas pareiškė, kad yra „priblokštas ir labai didžiuojasi“ apdovanojimu.

„Visada buvau labai patriotiškas, – sakė jis. – Esu atsidavęs rojalistas, kaip sakoma, patriotas. Kaip ir visuomet, labai didžiuojuosi, kad esu britas. Didžiuojuosi savo profesija.“

Britanijos Imperijos ordino nario (MBE) titulas taip pat bus suteiktas Liverpulio futbolo klubo kapitonui Jordanui Hendersonui, padėjusiam surinkti 4 mln. svarų (4,7 mln. eurų) aukų NHS iš kitų „Premier“ lygos žaidėjų.

Buvusiam Anglijos futbolo komandos vadovui Roy Hodgsonui už nuopelnus sportui bus suteiktas Britanijos Imperijos ordino komandoro (CBE) titulas.

Apdovanojimus paprastai įteikia karalienė arba vyresnysis karališkosios šeimos narys per ceremonijas Bakingemo rūmuose, tačiau nuo koronaviruso epidemijos pradžios JK pernai kovą Elizabeth II daugiausiai laiko praleidžia vakariau Londono esančioje Vindzoro pilyje.

Daugiau kaip ketvirtadalis Vokietijos gyventojų pilnai paskiepyti nuo COVID-19

Daugiau kaip ketvirtadalis Vokietijos gyventojų yra pilnai paskiepyti nuo COVID-19. Sveikatos ministerijos ir Roberto Kocho instituro (RKI) šeštadienio duomenimis, abi dozes gavusiųjų dalis yra 25,7 proc. arba 21 mln. 350 tūkst. 96 gyventojai. Pirmąja doze iki šio paskiepyta 48,1 proc. arba per 40 mln. žmonių.

Latvijoje – 178 nauji COVID-19 atvejai, du pacientai mirė

Latvijoje per praėjusią parą atlikus 8 682 testus nustatyti 178 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, dar du anksčiau užsikrėtę žmonės mirė, šeštadienį pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras.

Ankstesnę dieną taip pat skelbta apie 178 naujus COVID-19 atvejus, be to, mirė šeši pacientai.

Pastarųjų dviejų savaičių sergamumo koronavirusine infekcija rodiklis sumažėjo iki 159,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Nuo pandemijos pradžios Latvijoje patvirtinta iš viso 135 940 užsikrėtimo koronavirusu atvejų ir mirė 2 451 užsikrėtusysis.

Kaip rodo Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos duomenys, iki šiol Latvijoje bent vieną vakcinos dozę yra gavę 524 986 žmonės, pilnai paskiepyti – 411 006 žmonės.

Rusijoje nustatyta daugiau kaip 13,5 tūkst. naujų COVID-19 atvejų

Rusijoje per pastarąją parą nustatyta daugiausia nuo vasario vidurio naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų – 13 510, taip pat mirė 399 anksčiau užsikrėtę žmonės, rodo šeštadienį paskelbti kovą su epidemija koordinuojančio operatyvinio štabo duomenys.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 12 505 naujus užsikrėtimo atvejus ir 396 pacientų mirtį.

Maskvoje, kuri nuo pat koronaviruso epidemijos Rusijoje pradžios yra labiausiai jos paveiktas šalies regionas, nustatytas 6 701 naujas COVID-19 atvejis – daugiausia nuo gruodžio pabaigos. Sostinėje per praėjusią parą mirė 67 koronavirusu užsikrėtę žmonės.

Nuo pandemijos pradžios Rusijoje nustatyti iš viso 5 193 964 COVID-19 atvejai, 126 073 užsikrėtusieji mirė. Persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 4 792 169 pacientai, iš jų 9 986 – per praėjusią parą

Estijoje per praėjusią parą – nė vienos mirties

Estijoje per praėjusią parą atlikus 3 841 testą nustatyti 53 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, bet nebuvo nė vienos koronavirusu užsikrėtusių pacientų mirties, šeštadienį pranešė sveikatos apsaugos tarnybos.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 54 naujus COVID-19 atvejus, o naujų mirčių užfiksuota nebuvo.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 78,78 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Šeštadienio ryto duomenimis, šalies ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 56 pacientai, iš jų devyni – intensyviosios terapijos skyriuose, o šešiems reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje patvirtinti iš viso 130 473 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 1 266 užsikrėtę žmonės mirė, 125 715 – pasveiko.

Bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę Estijoje jau gavo 520 015 žmonių. Visiškai paskiepyta 337 150 žmonių.

Ukrainoje – per 1,2 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, 69 užsikrėtusieji mirė

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtinti 1 274 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai ir mirė 69 anksčiau užsikrėtę žmonės, šeštadienį pranešė sveikatos apsaugos tarnybos.

Ankstesnę parą buvo skelbta apie 1 603 naujus COVID-19 atvejus ir 70 užsikrėtusiųjų mirtį.

Per praėjusią parą buvo hospitalizuoti 709 COVID-19 pacientai, 4 905 šia infekcija persirgę žmonės pasveiko, nurodoma pranešime, paskelbtame Sveikatos apsaugos ministerijos paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje koronavirusinė infekcija nustatyta iš viso 2 222 701 žmogui, 51 646 pacientai mirė, 2 125 685 – pasveiko.

Šalyje vieną vakcinos nuo koronaviruso dozę yra gavę 1 430 990 žmonių, dvi – 230 420 žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.