Pasaulyje

2016.07.19 12:31

JAV respublikonų suvažiavime D. Trumpas žada partijos pergalę prezidento rinkimuose

BNS 2016.07.19 12:31

JAV prezidento posto siekiantis Donaldas Trumpas pirmadienį stengėsi sugrąžinti Respublikonų partijos suvažiavimą į įprastas vėžes po dalies delegatų maišto, sakydamas dalyviams, kad jam pavyks laimėti kovą dėl Baltųjų rūmų.

Netikėtai pasirodęs per Klivlando mieste vykstantį suvažiavimą ir pristatęs savo žmoną Melanią, pompastiško būdo verslo magnatas demonstravo pasitikėjimą savimi, niekaip neužsimindamas apie tą dieną išryškėjusius nesutarimus.

„Mes laimėsime itin tvirtai, – sakė D. Trumpas. – Ponios ir ponai, man didelė garbė pristatyti naują Jungtinių Valstijų pirmąją ponią.“

D. Trumpas, kuris pažeidė tradiciją, pasirodydamas suvažiavime prieš savo paskyrimą partijos kandidatu, kreipėsi į klausytojus, tarp kurių keliomis valandomis anksčiau buvo kilęs didelis šurmulys, kai prieš milijardierių nekilnojamojo turto magnatą nusistatę respublikonai pareikalavo išklausyti jų argumentus.

Daugelis jų tūžta, kad Abrahamo Lincolno ir Theodore`o Roosevelto partijai vadovaus žmogus, kurs meksikiečius vadino žagintojais ir siūlė uždrausti musulmonams atvykti į Jungtines Valstijas.

„Nusipelnėme būti išgirsti, tai žmonių suvažiavimas!“ – sušuko Virdžinijos delegatė Diana Shores, o D. Trumpą palaikantys delegatai stengėsi užgožti maištininkų pareiškimus, šaukdami „Gėda!“

D. Trumpo gerbėjai tvirtina, kad delegatai turėtų paisyti eilinių partijos šalininkų valios ir paskirti jį respublikonų kandidatu be išsisukinėjimų.

Milijardierius triuškinamai laimėjo pirminius rinkimus daugelyje valstijų ir surinko iš viso per 13 mln. balsų – daugiau negu bet kuris kitas į prezidento postą kada nors pretendavęs respublikonas.

Šis renginys turėjo tapti D. Trumpo triumfo akimirka, kai jis užgesins respublikonų tarpusavio nesutarimus ir ves partiją į lapkritį vyksiančius visuotinius rinkimus.

Prieš suvažiavimą jis stengėsi perkalbėti konservatyviuosius kritikus ir suvienyti partiją, paskelbdamas Indianos gubernatorių Mike'ą Pence'ą (Maiką Pensą) savo kampanijos partneriu.

Tačiau suvažiavimo atidarymo dieną pagrindine jo liaupsintoja tapo Slovėnijoje gimusi D. Trumpo žmona Melania.

Kalbėdama su aiškiu akcentu ji ragino amerikiečius patikėti D. Trumpui prezidento pareigas.

„Donaldas yra ir visada buvo nuostabus lyderis, – sakė 46 metų moteris. – Dabar jis eis dirbti jums.“

„Jis nepasiduoda“, – pridūrė M. Trump, girdama savo vyrą per sklandžią 14 min. trukusią kalbą, vaizduodama jį kaip mylintį tėvą ir sėkmingą verslininką, kuris būtų stiprus ir užjaučiantis prezidentas.

„Jeigu norit žmogaus, kuris kovotų už jus ir jūsų šalį, galiu patikinti jus – jis yra tas žmogus“, – pabrėžė ji.

„Donaldas ketina atstovauti visiems žmonėms, o ne tik kai kuriems žmonėms. Tai apima krikščionis, žydus ir musulmonus. Tai apima ispanakalbius, afroamerikiečius ir azijiečius, neturtėlius ir viduriniąją klasę“, – pridūrė ji.

Po kandidato žmonos prisistatymo jo komanda ateinančiomis dienomis taip pat pristatys D. Trumpo sūnų ir dukras.

Neatvykėliai

Visgi buvo ženklų, kad nesantaika partijoje išlieka, nes į Klivlandą neatvyko kai kurie iškilūs respublikonų veikėjai, įskaitant visą Bushų šeimą, buvęs Masačusetso gubernatorius Mittas Romney ir netgi Johnas Kasichas dabartinis Ohajo gubernatorius, kuris viešėjo Klivlande, bet neužsuko į suvažiavimą.

Dabar daug kas priklausys, kaip D. Trumpas ir jo šalininkai išnaudos temas, vienijančias respublikonus, tokias kaip palaikymas ginkluotosioms pajėgoms ir susirūpinimas dėl įstatymų bei tvarkos.

Tvyrant nerimui dėl virtinės rasinį krūvį turinčių mirtinų incidentų Jungtinėse Valstijose ir teroro išpuolių visame pasaulyje, respublikonas Kongreso narys Michaelas McCaulas apibendrino pagrindinį D. Trumpą palaikyti skatinantį argumentą: „Ar esate saugesni negu buvot prieš aštuonerius metus?“

Tačiau D.Trumpui taip pat gali palanki neapykanta numanomai demokratų kandidatei Hillary Clinton.

Keliskart suvažiavimo dalyviai prapliupo skanduoti „Užrakinkit ją (kalėjime)!“

H. Clinton neliko skolinga, sakydama, kad D. Trumpo kandidatavimas yra „grėsmė mūsų demokratijai“, taip pat kaltino jį kurstant rasinę bei etninę įtampą savo retorika.

D. Trumpas „flirtuoja su baltųjų viršenybės šalininkais, Donaldas Trumpas įžeidinėja meksikiečius imigrantus“, ji sakė per Sinsinačio mieste vykusį Nacionalinės asociacijos už spalvotųjų pažangą (NAACP), kuri yra seniausia Jungtinėse Valstijose pilietinių teisių organizacija, susitikimą.

„Donaldas Trumpas negali tapti Jungtinių Valstijų prezidentu“, – pridūrė H. Clinton, kurios žodžius palydėjo audringi plojimai.

„Kol kas viskas gerai“

Policijai pakliuvus į nepavydėtiną padėtį dėl šią vasarą įvykusių kruvinų incidentų šimtai Donaldo Trumpo šalininkų ir priešininkų rengė atskirus mitingus už kelių šimtų metrų vieni nuo kitų, prasidėjus įtemptam Respublikonų partijos nacionaliniam suvažiavimui.

Nebuvo jokių pranešimų apie didesnius susirėmimus tarp abiejų stovyklų per dvi didžiausias pirmadienį surengtas demonstracijas arba per vėliau tą dieną vykusias eitynes.

„Kol kas viskas gerai“, – pastebėjo Klivlando policijos vadovas Calvinas Williamsas per pirmadienio vakarą surengtą spaudos konferenciją. Pasak jo, nebuvo jokių smurto prasiveržimų arba žalos turtui.

Tarp D. Trumpo šalininkų mitingo dalyvių buvo Joelis Ameigh, gyvenantis Heršio mieste Pensilvanijos valstijoje, prie diržo prisisegęs pistoletą „Smith & Wesson“.

„Čia susirinkome ne tam, kad būtume pavojingi žmonės. Esame čia ne tam, kad kažką įbaugintume. Esame įstatymų, draudžiančių tokius dalykus“, – aiškino jis.

Tuo tarpu D. Trumpo priešininkų stovykloje keli šimtai žmonių skandavo „Išmeskit Trumpą, tučtuojau!“ ir žygiavo gatvėmis, nešdami plakatus su užrašais, tokiais kaip „Ne rasizmui, ne fašizmui, ne Trumpui“.

Daugelis buvo nepatenkinti respublikonų kandidato požiūriu į imigrantus, įskaitant jo pasiūlymą pastatyti tvorą prie sienos su Meksika ir neįleisti į JAV muzulmonų. Demonstrantai taip pat peikė, anot jų, rasistinį policijos elgesį.

Niujorkietė Jezell Gaines žygiavo gatvėmis su D. Trumpą kritikuojančiais protestuotojais, skandavusiais „Juodaodžių gyvybės svarbios!“

„Trumpas yra bloga žinia, – sakė jis. – Jis skleidžia neapykantą. Jis nėra šaunus, nes mes stengiamės įveikti neapykantą.“

Kitoje miesto pusėje repo ir metalo supergrupė „Prophets of Rage“ surengė pusvalandžio trukmės koncertą negausiam klausytojų būriui Viešojoje aikštėje, protestuodama prieš respublikonų platformos „rasizmą, seksizmą ir imperializmą“.

„Čia mes dainuojam apie žmogaus teises, pagarbą planetai ir pasipriešinimą engimui“, – grupės narys Tomas Morello sakė klausytojams, kurių buvo apie 200.

Respublikonų suvažiavimas baigsis ketvirtadienį, kai kalbą pasakys 70-metis nekilnojamojo turto magnatas. Demokratų nacionalinis suvažiavimas vyks ateinančią savaitę Filadelfijoje.