Pasaulyje

2016.07.19 12:38

Išpuolis Vokietijoje: 17-metis iš Afganistano traukinyje puolė keleivius

15min.lt, LRT.lt, LRT RADIJAS, BNS2016.07.19 12:38

Pirmadienio vakarą šalia Viurcburgo miesto pietų Vokietijoje kirviu ir peiliu ginkluotas vyras puolė traukinio keleivius. Yra sužeistų žmonių, mažiausiai trijų būklė – kritinė. Užpuoliką – 17-metį pabėgėlį iš Afganistano – nukovė policijos pareigūnai. Skelbiama, kad užpuolikas buvo vienas „Islamo valstybės“ kovotojų.

Išpuolis maždaug 21.15 val. įvykdytas traukinyje, važiavusiame tarp Viurcburgo ir Treuchtlingeno. Eismas šia linija po atakos buvo sustabdytas, čia atvyko gausios policijos ir medikų pajėgos, į orą pakeltas sraigtasparnis.

Traukinyje buvo beveik 20 keleivių. Užpuolikas iš viso sužeidė keturis žmones, trijų sužeistųjų būklė – kritinė. Dar 14 keleivių patyrė šoką.

17-metis tuomet paspaudė avarinį stabdį, mėgino bėgti iš nusikaltimo vietos. Bavarijos Vidaus reikalų ministerija patvirtinto, kad sprunkantį jį pašovė pareigūnai, jis netrukus mirė.

Užpuoliką Bavarijos vidaus reikalų ministras Joachimas Herrmannas įvardino kaip 17-metį, į Vokietiją atvykusį iš Afganistano. Jis kaip prieglobsčio prašytojas į šalį atvyko be šeimos, šiuo metu gyveno Ochsenfurto mieste.

Pasirodė pranešimų, kad prieš puldamas jis galėjo šaukti „Allahu Akbar“ („Dievas yra didis“), jie yra tikrinami.

AFP cituoja Bavarijos vidaus reikalų ministerijos atstovą spaudai, kuris teigė, kad išpuolis tikriausiai yra islamistinė ataka.

Įtariamojo namuose rasta ranka piešta islamistų vėliava, kaip skelbia BBC. Taip pat vėliau pranešta, kad užpuolikas buvo vienas „Islamo valstybės“ kovotojų.

Vienas incidento liudininkas, gyvenantis netoli geležinkelio stoties, sakė naujienų agentūrai DPA, kad traukinys, kuriuo važiavo apie 25 žmonės, po išpuolio atrodė tarsi „skerdykla“ – jo grindys buvo aptaškytos krauju. Vyras, nesutikęs atskleisti savo vardo, pasakojo matęs, kaip leisgyviai žmonės išlipa iš vagono ir prašo pirmosios pagalbos vaistinėlės, o kitos aukos gulėjo ant grindų viduje. „Užpuolikas sugebėjo palikti traukinį; policija jį nusivijo, o persekiojant pareigūnai šovė į užpuoliką ir jį nukovė“, – sakė policijos atstovas.

J. Hermannas vėliau nurodė, kad policija nušovė paauglį, kai jis puolė pareigūnus, mėgindamas pasprukti iš įvykio vietos. Viena policijos specialiųjų pajėgų komanda atsitiktinai buvo netoliese, todėl ją pavyko skubiai mobilizuoti, pridūrė ministras. Antradienį ryte „South China Morning Post“ pranešė, esą keturi sužeistieji buvo 62 metų vyras, ketveriais metais jaunesnė jo žmona, sutuoktinių dukra ir jos vaikinas. Dienraščio šaltinio teigimu, sužeistas vyras ir jo dukters vaikinas bandė apsaugoti kitus keleivius nuo siautėjančio migranto.

Visi sužeistieji – atvykėliai iš Honkongo. Iki šiol išvengė atakų Vokietija iki šiol išvengė didelio masto džihadistų atakų, kokia praeitą savaitę sukrėtė Prancūzijos pietinį pajūrio kurortą Nicą, kai 31 metų tunisietis Mohamedas Lahouaiejas-Bouhlelis nukreipė sunkvežimį į minią po Bastilijos paėmimo dienos fejerverkų ir nužudė 84 žmones. Atsakomybę dėl to išpuolio prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS).

Gegužę Vokietijoje peiliu ginkluotas nestabilios psichikos 27 metų vyras siautėjo viename regioniniame traukinyje pietiniame regione. Tąsyk buvo nužudytas vienas žmogus, o dar trys buvo sužaloti. Preliminariuose pranešimuose buvo sakoma, kad tas vyras irgi sušuko „Allahu akbar“, bet policija vėliau pareiškė, kad nerasta jokių įrodymų, jog ta ataka būtų turėjusi religinį pagrindą. Užpuolikas buvo sučiuptas ir uždarytas psichiatrijos ligoninėje.

Vokietija praeitais metais įsileido rekordinį skaičių prieglobsčio ieškotojų – 1,1 milijono. Tarp jų daugiausiai buvo sirų, taip pat afganų, bėgančių iš savo šalies, kurią tebekrečia neramumai ir skurdas. Visgi Vokietiją pasiekiančių pabėgėlių smarkiai sumažėjo, uždarius migracijos maršrutą per Balkanus, o Europos Sąjungai susitarus su Turkija dėl žmonių srauto ribojimo.

Balandį, gegužę ir birželį į Vokietiją atvykdavo po maždaug 16 tūkst. migrantų, o šie skaičiai sudaro tik mažiau negu penktadalį fiksuotų metų pradžioje, rodo oficiali statistika. Bavarijai vadovauja Krikščionių socialinė sąjunga (CSU), palaikanti glaudžius ryšius su kanclerės Angelos Merkel konservatyvia Krikščionių demokratų partija (CDU). CSU aštriai kritikavo A. Merkel demonstruotą palankumą prieglobsčio ieškotojams, o šis pozicijų skirtumas kelia pavojų valdančiosios koalicijos vienybei Berlyne bei smukdo jos populiarumą.

Be to, pabėgėlių klausimas suteikė peno dešiniajai populistinei partijai „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), kuri susikūrė kaip euroskeptiškas protestų judėjimas 2013 metais, o dabar daugiausiai pasisako prieš islamą ir prieglobsčio ieškotojų antplūdį Vokietijoje. Naujausios apklausos rodo, kad AfD šiuo metu palaiko apie 10 proc. rinkėjų. Jai yra atstovaujama pusėje iš 16 Vokietijos žemių, taip pat Europos Parlamente. A. Merkel populiarumas pastaruoju metu vėl atsigavo, bet ataka Bavarijoje tikriausiai vėl pakurstys politinę įtampą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt