Pasaulyje

2021.06.10 18:26

LRT iš Sakartvelo. Prie „slenkančios okupacijos“ linijos apsilankęs Nausėda: Lietuva to niekada nepripažins

Andrius Balčiūnas, Specialiai LRT iš Sakartvelo, LRT.lt2021.06.10 18:26

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį nuvyko prie demarkacinės linijos su okupuotu Pietų Osetijos regionu. Ši Rusijos vykdoma „slenkanti okupacija“, anot Lietuvos vadovo, sudaužė žmonių gyvenimus. „Lietuva niekada nepripažins Pietų Osetijos ir Abchazijos okupacijos“, – sakė G. Nausėda.

Lietuvos prezidentas susitiko su perkeltų asmenų gyvenvietėje Kurhvaleti gyvenančiais žmonėmis ir klausinėjo jų apie gyvenimo sąlygas. Lietuva prisidėjo prie saulės elektrinės jėgainės projekto įgyvendinimo čia.

Nausėda: Lietuva niekada nepripažins Pietų Osetijos ir Abchazijos okupacijos

„Deja, pamačiau sudužusius gyvenimus, kuriuos sudaužė kai kurių politikų geopolitiniai sprendimai tiesiog okupuoti nepriklausomos valstybės – Sakartvelo – teritorijas. (...) Mačiau, kad žmonės yra atkirsti nuo daugybės galimybių. Kai kurie yra atkirsti nuo galimybės gauti pensiją, gauti priėjimą prie vandens, sudėtinga leisti vaikus į mokyklas“, – sakė Lietuvos prezidentas.

Jis klausė čia gyvenančių žmonių, apie ką jie labiausiai svajoja, visi vieningai atsakė – apie grįžimą namo.

„Turime dėti visas pastangas keliant šį klausimą tarptautiniuose formatuose ir parodyti, kad šis klausimas nėra išspręstas ir šios teritorijos tebėra okupuotos. Ir turime daryti viską, ką galime, kad kovotume už šią šalį“, – sakė G. Nausėda.

Jis pažymėjo, kad Europos Sąjunga svarsto papildomas sankcijas Rusijai ir Baltarusijai dėl „Ryanair“ lėktuvo užgrobimo, tačiau konsensusą rasti ne visada lengva.

Naujų sprendimų dėl Sakartvelo narystės NATO G. Nausėda negalėjo pažadėti ir artimiausiame Aljanso viršūnių susitikime, kuris vyks kitą savaitę. Tačiau Lietuvos vadovas pažymėjo, jog Sakartvelui būtina susitvarkyti su vidaus politine krize.

„Tai labai svarbu, nes visi jus stebi. Jei viduje bus netvarka, ar neišspręsti klausimai bus, reformos bus vykdomos lėtai ir pan., tuomet kelias į ES ir NATO gali tapti sunkesnis. (...) O aš tikiu, kad jūs vis dar norite tapti ES ir NATO nariais. Ir mes, Lietuva, turime patirties, padarėme daug klaidų, bet žengėme ir daug ambicingų žingsnių“ – sakė Lietuvos vadovas.

Neseniai opozicinės partijos paskelbė baigiančios parlamento boikotą ir išrinkti politikai grįžo prie įstatymų leidybos darbo. Tačiau Sakartvelo žurnalistai teigia, kad dabar nesutarimai tarp valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ ir Jungtinio nacionalinio judėjimo (UNM) paprasčiausiai persikėlė į parlamento salę ir tebėra neišspręsti. UNM vadovybė žadėjo nebepasirašyti Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininko Charles`io Michelio pastangomis suderėto susitarimo.

Pakomentavo ir Ž. Pavilionio pasisakymus

Paprašytas pakomentuoti, kaip vertina Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Žygimanto Pavilionio žodžius rusų provokatoriams, kad jis asmeniškai kariauja su „Sakartvelo svajonės“ įkūrėju Bidzina Ivanišviliu, Lietuvos prezidentas tai pavadino asmenine politiko nuomone.

„Mes neturime jokio karo su niekuo. Ponas Seimo narys, kaip ir kiti parlamento nariai, turi savo asmeninę nuomonę, bet jis neatstovauja oficialios Lietuvos Respublikos nuomonės. Oficiali Lietuvos politikos pozicija yra skatinti dialogą tarp konfliktuojančių pusių, nes be dialogo nebus kelio į reformas. Ir, svarbiausia, į ES ir NATO“, – sakė G. Nausėda.

Jis išreiškė viltį, kad Lietuva padės abiem pusėms sėsti prie derybų stalo ir įgyvendinti suderėtą susitarimą 100 proc., nes tai dar nėra padaryta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.