Pasaulyje

2016.07.19 00:37

Černobylio zonoje dega miškas

DELFI.lt, BNS, lrytas.lt2016.07.19 00:37

Černobylio zonoje kilo pirmas didelis gaisras šiais metais. Užsidegė 15 ha teritorija (pernai degė 400 ha teritorija), gaisrą gesina trys lėktuvai ir sraigtasparnis, informuoja kiev.segodnya.ua.

Gelbėtojai negarantuoja, kad greitai pavyks užgesinti gaisrą – pučia stiprus vėjas, todėl labai sunku gesinti gaisrą. Žmonės jau panikuoja, bijo radiacijos.

Gaisras gesinamas. Dega žolė ir krūmai nuo 5 iki 10 ha plote. Sudėtinga, nes gaisro židiniai išsimėtę dideliame plote – dega nedideliais kvadratais. Medžiai kol kas nedega, Černobylio atominei elektrinei pavojus kol kas negresia – gaisras liepsnoja maždaug už 50 km nuo elektrinės.

Kaip informuoja ugniagesiai, tiksliai „negalime pasakyti, kada bus užgesintas gaisras – dėl nuolat besikeičiančio vėjo užsidega vis nauji plotai“.

„Praėjusį šeštadienį gaisrą gesino trys ugniagesių lėktuvai „AN-32P“ ir sraigtasparnis „Mi-8“. Sekmadienį gaisrą gesino ugniagesiai su apsauginiais kostiumais, su technika, į pagalbą pasikviesti ir miškininkai. Iš viso – 33 technikos vienetai ir 155 kovotojai su ugnimi“, – pranešė Kijevo srities ugniagesių atstovė spaudai Viktorija Ruban.

Gaisro vietoje darbuojasi tiriamoji policijos grupė, ji aiškinasi gaisro priežastį.

„Teisėsaugininkai svarsto įvairias gaisro versijas. Visų pirma tokiu karštu oru gaisras galėjo kilti nuo numestų stiklinių butelių – įkaitę saulėje jie gali uždegti žolę. Dažni ir atvejai, kai žaibas pataiko į metalinius daiktus, kurių nemažai liko nebegyvenamoje zonoje. Žinoma, svarstoma ir padegimo versija“, – pranešė Kijevo policijoje.

Kijevo gyventojai socialiniuose tinklalapiuose pataria vieni kitiems nakčiai neatidaryti langų. Tiesa, Kijevo miesto administracijos Nepaprastųjų situacijų valdyboje tikina, kad nereikia kelti panikos. „Per dvi pastarąsias dienas sostinėje nėra oro ir radioaktyvaus fono rodiklių suprastėjimo“, – informavo valdyba.

Tačiau lietuvių keliautojas ir istorijos tyrinėtojas Šarūnas Jasiukevičius savo „Facebook“ paskyroje „Praeities žvalgas“ išaiškino, kodėl degantis miškas kelia itin didelį pavojų. Pasak jo, dega labiausiai radiacija užterštos teritorijos, tačiau baisiausia ne tai - didžiausias pavojus yra dėl vėjo atneštų radioaktyvių dulkelių, kurios gali patekti į plaučius, tokiu būdu, žmogus gautų vidinę apšvitą visam gyvenimui.

VATESI: dėl gaisrų šalia Černobylio AE Lietuvoje radiacinis fonas – normalus

Dėl gaisrų uždarytos Černobylio atominės elektrinės apsaugos zonoje esančiuose miškuose radiacinio pavojaus Lietuvoje kol kas nėra, teigia Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI).

„Jokios oficialios informacijos apie padidėjusį radiacinį foną ar kažkokią riziką nesame gavę“, – BNS sakė VATESI atstovė Birutė Kuklytė.

Naktį iš penktadienio į šeštadienį įsiplieskęs gaisras toliau gesinamas, naudojant specialius sraigtasparnius ir lėktuvus. Černobylio AE apsaugos zonoje iš viso gesinami 6 hektarų miškų ir krūmynų plotai, pranešė Ukrainos valstybinė ypatingųjų situacijų tarnyba. Pasak jos, gaisras nekelia pavojaus AE apsaugos zonoje esantiems objektams, radiacijos fonas neviršija normos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.