Pasaulyje

2016.07.18 19:23

JAV prasideda respublikonų suvažiavimas

Jungtinėse Valstijose pirmadienį prasideda keturių dienų dramatiškas politinis renginys, kurio kulminacija taps Donaldo Trumpo karūnavimas respublikonų kandidatu į prezidento postą. Klivlande partija pradeda kas ketverius metus rengiamą suvažiavimą, konventą, ir mėgins artėjant rinkimams parodyti, kad įveikė susiskaldymą. Tačiau D. Trumpo priešininkai nepraranda vilčių paskutinę minutę sutrukdyti jo šventę ir pakeisti nominavimo taisykles. Tūkstančiai pareigūnų saugos miestą nuo riaušių, šaudymų ir teroro išpuolių.

Vyks krepšinio arenoje

Nacionalinis respublikonų suvažiavimas – tai visuotinis šios partijos atstovų ir šalininkų sąskrydis. Viena vertus, tai oficialus renginys, kuriame išrenkami kandidatai į prezidento ir viceprezidento postus ir priimamos politinės nuostatos dėl visko – nuo prekybos reikalų iki teisės pasidaryti abortą. Kita vertus, tai energija trykštantis politinis šou su balionėliais ir konfeti lietumi.

Renginys bus įspūdingas – su žinomais pranešėjais, muzikantų pasirodymais ir visais kitais atributais, derančiais D. Trumpo karūnavimo reitingų viešpačiu iškilmėms – greičiausiai pranešėjai bus jo žmona Melania ir vyresnieji iš vaikų – Donaldas jaunesnysis, Ivanka, Ericas ir Tiffany. Iš žvaigždžių pakviestas praeityje garsus krepšinio treneris Bobby Knightas ir kadaise savaip išgarsėjęs bokso vadybininkas Donas Kingas. Kalbas taip pat turėtų sakyti Atstovų rūmų pirmininkas Paulas Ryanas ir pirminiuose rinkimuose buvęs pagrindinis D. Trumpo varžovas senatorius Tedas Cruzas.

Ir paties D. Trumpo nebus per maža – paprastai kandidatai sako kalbas dėkodami už nominavimą ir jo kalba gali tapti žiūrimiausia istorijoje, bet ekscentriškasis milijardierius svarsto kalbėti kiekvieną šio suvažiavimo vakarą.

Tai turėtų tapti kompensacija tiems, kas šiame spektaklyje pasiges daugelio svarbiausių partijos atstovų: nenorėdami nieko bendra turėti su neturinčiu valdymo patirties verslininku, kuris anksčiau save laikė demokratu ir rėmė demokratų partiją, į suvažiavimą Klivlande neatvyko nei abu dar gyvi respublikonų prezidentai tėvas ir sūnus Bushai, nei, kaip rašo „The Independent“, 2012-ųjų kandidatas Mittas Romney, nei kai kurie varžovai, tarp jų ir Ohajo gubernatorius Johnas Kasichas, nors konventas rengiamas šios valstijos mieste Klivlande.

Renginys, į kurį laukiama suplūstant 2 472 delegatų (ir dešimčių tūkstančių kitų partijos rėmėjų bei žurnalistų), vyks Ohajo valstijoje, įspūdingo dydžio ir įmantrumo Klivlando „Quicken Loans“ arenoje, kurioje paprastai vyksta krepšinio rungtynės. Suvažiavimas prasidės liepos 18 d., pirmadienį, baigsis – liepos 21 d., ketvirtadienį.

Bijoma dėl smurto

Milžiniška saugumo operacija planuojama pusės milijono mieste, nes kas ketverius metus vykstantys respublikonų konventai sutraukia gausybę protestuotojų ir kyla riaušių. Teismai pasirengę tūkstančiui areštų per dieną, ligoninės – tūkstančiui sužeistųjų.

Tūkstančiai policininkų iš visos valstijos ir federalinių agentų sieks apsaugoti miestą ir nuo smurto, kai per šalį ritasi protestai prieš policininkų vykdomą rasinę diskriminaciją, ir nuo galimų teroro išpuolių. Miesto įstatymai leidžia atvirai nešioti ginklą.

Valstybės vadovus sauganti Slaptoji tarnyba įvykiui pirmąkart suteikė ypatingą statusą, o aukščiausi šalies saugumo pareigūnai pripažįsta, kad baiminasi dėl smurto.

„Kaskart, kai nacionalinis dėmesys atkreipiamas į politinį įvykį Jungtinėse Valstijose, esama rizikos, kad tai pritrauks grupes, siekiančias užsiimti vidaus terorizmu. Tai grėsmė, kurią stebime labai, labai atidžiai. Štai kodėl šimtai žmonių užsiima žvalgyba, jie pasiųsti į Klivlandą“, – padėtį apibūdina Federalinio tyrimų biuro direktorius Jamesas Comey`us.

Respublikonų vadovybė nebenori alternatyvų

Bet ne tik išorėje, o ir viduje laukia audringos dienos. Triumfuodamas vienoje valstijoje po kitos, ir iš kovos pašalindamas 16 labiau patyrusių varžovų, D. Trumpas dar gegužę surinko tiek valstijų delegatų, kad suvažiavime per balsavimą lengvai surinks daugumą savo kandidatūrai ir sulauks 125 tūkstančių balionų lietaus. Kad tai įvyktų, už D. Trumpą turi balsuoti absoliuti delegatų dauguma, t. y. pusė ir vienas.

„Associated Press“ apskaičiavo, kad šiuo metu D. Trumpas yra užsitikrinęs 1 543 balsus. Tačiau paskutinėmis dienomis iki suvažiavimo antitrumpistai sumojo pamėginti pakeisti taisykles, kad delegatai galėtų balsuoti taip, kai jiems liepia sąžinė, o ne taip, kaip derėtų pagal pirminių rinkimų jų atitinkamose valstijose rezultatus. Tačiau net jei jiems pavyktų pakeisti taisykles, neaišku, ar jie gebėtų įtikinti pakankamai delegatų balsuoti ne už D. Trumpą.

Respublikonų vadovybė, ilgai nenorėjusi pripažinti D. Trumpo, dabar jau nori, kad tokių dramų nebūtų, ir partija ko greičiau susivienytų, nebeieškodama alternatyvų.

„O kas tas kitas kandidatas? Kokius kandidatus į viceprezidentą svarsto? Mes balsuojame jau kitą savaitę, antradienį ar trečiadienį, o jūs – kokias lėšas renkate? Kur tas asmuo? Juk jei balsuojate už ką nors kitą negu Donaldas Trumpas, tai balsavimas už Hillary Clinton“, – klausia Respublikonų nacionalinio komiteto pirmininkas Reince`as Priebus.

Žingsnį susivienijimo link, nors ir chaotišką, D. Trumpas žengė savaitgalį, kai kandidatu į viceprezidentus pasirinko ne sau artimą žmogų, bet politiką, kurį mažai pažįsta, kuris dažnai laikosi priešingų pozicijų, o svarbiausius D. Trumpo siūlymus yra net kritikavęs kaip antikonstitucinius.

Tačiau Indianos gubernatorius Mike`as Pence`as yra klasikinių pažiūrų respublikonas, šalto proto ir vengiantis rėksmingo dėmesio politikas, be to, kitaip negu D. Trumpas, ilgai dirbęs Vašingtone, yra vienas iš svarbiausių partijos funkcionierių ir turi daug sėkmingo valdymo patirties.

Tačiau D. Trumpas vis dar delsia žengti kitus praktinio pasirengimo rinkimams žingsnius ir per suvažiavimą dėl to sulauks kritikos.

Vėliau panašūs reikalai laukia H. Clinton ir dar kažko, ką ji nuspręs pasirinkti sau į viceprezidentus. Prabėgs savaitė ir ateis demokratų eilė, tik šįkart Filadelfijoje. Tuo metu D. Trumpas su savo viceprezidentu galės kurį laiką atsipūsti, žinodami, kad bent kelias dienas visų dėmesys bus nukreiptas kitur.