Pasaulyje

2016.07.18 10:10

Turkijoje – nauji susirėmimai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.07.18 10:10

Vienoje oro pajėgų bazėje centriniame Konijos mieste sekmadienio pavakarę įvyko policijos ir perversmo šalininkų susirėmimai. Pareigūnai atidengė ugnį šalia oro uosto pastato, po to ėmė suiminėti maištininkus, kai jie atsakė ugnimi. Pranešama, kad po šio susirėmimo suimti šeši kariškiai.

Kaip rašo BBC.com, įspėjamieji šūviai buvo paleisti ir antrame pagal dydį Stambulo oro uoste.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė negalįs atidėlioti mirties bausmės karinio perversmo dalyviams. Pasak jo, vyriausybė šį klausimą aptars su opozicija.

R. T. Erdoanas taip pat paragino savo šalininkus budėti gatvėse iki penktadienio.

Patikslintais duomenimis, per neramumus Turkijoje žuvo 290 žmonių, beveik pusantro tūkstančio sužeista.

Pranešama, kad sulaikytas vyriausiasis prezidento patarėjas, kuris įtariamas prisidėjęs prie maištininkų. Dėl šių įtarimų lig šiol sulaikyta apie 6 tūkstančius žmonių.

Šeštadienio naktį Turkijos kariškiai blokavo susisiekimą per Bosforą ir pabandė nuginkluoti policiją, pareiškę apie valdžios užgrobimą. Tačiau planuotas perversmas buvo numalšintas.

Praėjusios savaitės įvykius pirmadienį aptars ir Lietuvos ministrų kabinetas.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius LRT RADIJUI sako, kad siekiant išvengti neramumų, reikalingas aiškesnis tokių problemų koordinavimas tarp valstybių.

„Tai, kaip dabar bus reaguojama, bus stebima labai atidžiai, nes teisės viršenybė yra labai svarbus faktorius, ne mažesnis demokratijos požymis, nei kiti veiksniai“, – pirmadienį sakė L.Linkevičius.

Jis pažymi, kad Lietuva, kaip ir kitos ES valstybės, smerkia pastangas įvykdyti perversmą prieš demokratiškai išrinktą valdžią.

„Visi Europos Sąjungos vadovai aiškiai pabrėžia, kad palaiko išrinktą vyriausybę ir smerkia pučo pastangas. Manau, klausimų dėl to nekyla ir vertinimas bus vienodas. Bet ne mažiau svarbu, kas vyks dabar, po to, nes Turkija yra ES partnerė, dalyvauja integracijoje į ES“, – sakė L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministerija artimiausiu metu ragina atsisakyti nebūtinų kelionių į Turkiją, o joje esančius tautiečius pasirinkti saugią buvimo vietą, vengti viešų erdvių bei palaikyti ryšį su Lietuva.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt