Pasaulyje

2021.06.10 07:18

„JAV grįžo“ – Bidenas žada, kad Rusijos „kenkėjiška“ veikla bus netoleruojama

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.06.10 07:18

Jungtinės Valstijos grįžo, pareiškė JAV prezidentas Joe Bidenas, nusileidęs Europoje pirmojo vizito užsienyje.

Ketvirtadienį, Didžiojo septyneto susitikimo išvakarėse, JAV vadovas turėtų paskelbti, kad nupirks pusę milijardo „Pfizer“ vakcinų ir per artimiausius metus išdalys jas 92 skurdžiausioms šalims ir Afrikos sąjungai.

Susitikdamas su oro pajėgų kariais Anglijos bazėje, J. Bidenas sakė, kad COVID-19 reikia įveikti ne tik namie, kaip jau daroma, bet ir visur pasaulyje. Jo administraciją Europos Sąjungos lyderiai ir sveikatos ekspertai kritikavo, kad JAV nesidalija vakcinomis, net kai namie nebelieka norinčių skiepytis.

J. Bidenas kariams užsiminė, kad sieks pasauliui parodyti, jog Vakarų demokratijos ne mažiau pajėgios siekti rezultatų negu autoritariniai režimai, o Vladimirui Putinui žadėjo perduoti, kad į Rusijos „kenkėjišką“ veiklą atsakys galingai ir skausmingai.

„Tai pirmoji mano kaip Jungtinių Valstijų prezidento kelionė užsienyje. Vykstu į Didįjį septynetą, tada į NATO susitikimą, o tada – susitikti su ponu Putinu ir jam duoti suprasti tai, ką noriu, kad jis suprastų.

O kiekvienoje stotelėje aiškiai sakysime, kad Jungtinės Valstijos – grįžo, kad pasaulio demokratijos buriasi draugėn dorotis su sunkiausiais išbandymais ir dalykais, kurie svarbiausi mūsų ateičiai. Kad mes pasiryžę būti galingi lyderiai – ginti savo vertybes ir nešti naudą savo žmonėms“, – kalbėjo JAV prezidentas.

Vizito išvakarėse Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake Sullivan britų transliuotojui BBC sakė, kad J. Bidenas ketina išreikšti susirūpinimą dėl prekybos ginčų, kylančių įsigaliojus naujai prekybos tvarkai tarp Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos. Nuogąstavimų kelia prekių judėjimo nesklandumai tarp Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos – tai kursto junionistų nepasitenkinimą, kas gali pakenkti stabilumui ir taikai.

Jungtinių Valstijų prezidento darbotvarkė ketvirtadienį prasideda nuo pokalbių su britų ministru pirmininku, o vėliau diskusijos apie klimato kaitą, atsigavimą po COVID-19 pandemijos bus tęsiamos Didžiojo septyneto viršūnių susitikime. Jis prasidės penktadienį ir truks iki sekmadienio.

Kitą savaitę J. Bidenas keliaus į Briuselį, kur kalbėsis su NATO ir Europos Sąjungos atstovais, bei Ženevą, kur jo laukia susitikimas su Vladimiru Putinu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.