Pasaulyje

2021.06.09 23:45

Maskvos teismas pripažino dvi Aleksejaus Navalno organizacijas ekstremistinėms

atnaujinta 06.58
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2021.06.09 23:45

Maskvos teismas pripažino dvi įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno organizacijas ekstremistinėmis, taip jas prilygindamas „Al-Qaeda“ ar vadinamajai „Islamo valstybei“.

Šios A. Navalno organizacijos reguliariai skelbė informaciją apie korupciją Rusijos aukščiausiuose valdžios sluoksniuose.

Paties A. Navalno socialinių tinklų paskyrose teigiama, kad teismo šališkumu abejoti net neverta, tačiau įdomu ir tai, kad visa bylos medžiaga nėra skelbiama viešai.

„Aš nedalyvavau procese, nors mes to prašėme, aš net nebuvau pakviestas į nagrinėjimą“, – tikina opozicionierius.

Žinios. Aleksejaus Navalno įkurtos organizacijos pripažintos ekstremistinėmis

Teismo sprendimas gali reikšti pabaigą A. Navalno FBK, kuris atskleidė korupciją aukščiausiuose lygmenyse, ir jo politinių biurų tinklui, kuris sustiprino jo galimybes palaikyti ryšį su eiliniais rusais, gyvenančiais ne Maskvoje.

„Buvo nustatyta, kad šios organizacijos ne tik skleidė neapykantą ir priešiškumą valdžios pareigūnams kurstančią informaciją, bet ir vykdė ekstremistinius veiksmus“, – prie teismo sakė prokurorų atstovas Aleksejus Žafiarovas.

Maskvos teismo sprendime, kurį žurnalistai gavo po ilgo, 12 valandų trukusio uždaro posėdžio, sakoma, kad jis įsigalioja iškart.

45-erių A. Navalnas, kuris buvo įkalintas anksčiau šiemet, kai grįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo, žadėjo tęsti kovą nepaisant teismo sprendimo.

Socialiniame tinkle „Instagram“ jis pripažino, kad jo šalininkams teks dirbti kitaip, ir paragino juos „adaptuotis“.

„Tačiau mes neatsitrauksime nuo savo tikslų ir idėjų. Tai – mūsų šalis, ir kitos mes neturime“, – sakė A. Navalnas.

Balandžio mėnesį prokurorai paprašė priskirti „ekstremistinių organizacijų“ etiketę A. Navalno regioninių biurų tinklui, FZPG ir FBK, apkaltinę šias grupes planais Rusijoje surengti Vakarų remiamą sukilimą.

FBK advokatai teigė, kad jie prašė padaryti trečiadienio svarstymą viešą, be to, prašė iškviesti liudyti patį A. Navalną, tačiau šie ir kiti jų prašymai buvo iškart atmesti.

A. Navalno organizacijoms atstovaujančios teisininkų komandos narys Vladimiras Voroninas pareiškė, kad minėtas Maskvos teismo sprendimas bus apskųstas per nustatytą 10 dienų laikotarpį.

Žymiausi A. Navalno bendražygiai – keli iš jų dabar gyvena kaimyninėje Lietuvoje – teigė, kad Rusijos opozicijai nesutrukdys tas teismo sprendimas.

„Tęsime darbą“, – tviteryje parašė regioninio biurų tinklo vadovu dirbęs Leonidas Volkovas, kuris pasitraukė į Lietuvą.

„Kafkiškas išpuolis“

Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė pasmerkė šį Maskvos teismo sprendimą, kuris buvo priimtas likus savaitei iki JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino susitikimo Ženevoje.

„Tai dar vienas kafkiškas išpuolis prieš tuos, kurie kovoja prieš korupciją ir už atviras visuomenes, ir tai yra sąmoningas bandymas faktiškai uždrausti tikrą politinę opoziciją Rusijoje“, – pareiškime sakė JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas (Dominikas Rabas).

JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price`as pavadino šį sprendimą „ypač trikdančiu“ ir teigė, kad tai yra pagrindinių teisių ribojimo modelio dalis.

„Pats ponas Navalnas tebėra prastos sveikatos, kalinamas dėl politinių sufabrikuotų priežasčių. Mes dar kartą raginame nedelsiant ir besąlygiškai jį paleisti“, – pareiškė N. Price`as.

FBK reguliariai skelbia savo tyrimus dėl įtariamos visų lygių pareigūnų korupcijos. Milijonų peržiūrų „YouTube“ sulaukė tyrimai dėl didžiulių prabangių valdų, priklausančių, kaip teigiama, prezidentui V. Putinui ir buvusiam prezidentui bei premjerui Dmitrijui Medvedevui.

Šie FBK paskelbti įtarimai išprovokavo didžiules gatvių demonstracijas, bet policija jas greit ir brutaliomis priemonėmis nuslopino. Policijos veiksmus pasmerkė Vakarų šalių lyderiai.

A. Navalno regioniniai biurai pritaria jo korupcijos tyrimams ir palaiko siūlomą balsavimo strategiją, raginant rinkėjus atiduoti balsus už tuos kandidatus, kurie turi didžiausią galimybę nugalėti Kremliui palankius savo varžovus.

Trečiadienį instagrame A. Navalnas paragino rusus registruotis į pastarąją kampaniją ir sakė, kad valdžia „siaubingai bijo“ šios strategijos.

Artėjant rugsėjį numatytiems žemųjų rūmų, Valstybės Dūmos, rinkimams, kuriuose, manoma, labai nepopuliariai valdančiajai partijai „Vieningoji Rusija“ seksis sunkiai, įstatymų leidėjai priėmė teisės aktą, draudžiantį „ekstremistinių“ grupių nariams ir rėmėjams balotiruotis į parlamentą.

Manoma, kad įstatymas, kurį V. Putinas pasirašė anksčiau šį mėnesį, artėjančiame balsavime bus panaudotas prieš A. Navalno sąjungininkus.

Tas teisės aktas palies ne tik A. Navalno komandos narius ir aktyvistus, bet galbūt ir dešimtis tūkstančių rusų, kurie parėmė jos darbą aukomis.

Tokių grupių vadovai penkerius metus negalės dalyvauti parlamento rinkimuose, o nariams ir tiems, kurie padėjo finansuoti jų darbą, tai bus uždrausta trejus metus.

LRT.lt primena, kad dabar vykdo laisvės atėmimo bausmę 2-oje pataisos kolonijoje Pokrove.

44 metų A. Navalnas, garsiausias prezidento Vladimiro Putino kritikas, nuo kovo vidurio atlieka pustrečių metų laisvės atėmimo bausmę liūdnai pagarsėjusioje Pokrovo kolonijoje netoli Maskvos, laikomoje viena griežčiausių pataisos įstaigų Rusijoje.

Jis buvo nuteistas kalėti už tai, kad „pažeidė ankstesnėje byloje dėl neva vykdyto sukčiavimo ir lėšų pasisavinimo jam skirtos lygtinės bausmės sąlygas“, kai gydėsi užsienyje. A. Navalnas tvirtina, kad ta byla buvo politiškai motyvuota.

Opozicionieriaus suėmimas, kai jis sugrįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po sunkaus apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga, sulaukė griežto tarptautinio pasmerkimo ir užtraukė Kremliui naujas Vakarų šalių sankcijas.

A. Navalnui sugrįžus į Rusiją valdžia didina spaudimą jo sąjungininkams, daugelis jo padėjėjų buvo priversti išvykti iš šalies arba jiems buvo skirtas namų areštas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.