Pasaulyje

2016.07.17 17:11

Po neįvykusio perversmo Turkija sulaikė jau 6 tūkst. įtariamųjų

15min.lt, BNS2016.07.17 17:11

Turkijos pareigūnai sekmadienį toliau vykdė negailestingas, tarptautinį susirūpinimą sukėlusias priemones prieš nesėkmingo bandymo nuversti prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą įtariamuosius ir jau sulaikė 6 tūkst. žmonių, tarp kurių yra ir generolų.

Teisingumo ministras Bekiras Bozdagas sekmadienį sakė, kad dėl nesėkmingo bandymo įvykdyti perversmą suimtų žmonių skaičius didės.

„Dabar valymo operacijos tęsiasi. Turime sulaikytus maždaug 6 tūkst. žmonių. Šis skaičius didės virš 6 tūkstančių“, – sakė ministras, kurį citavo valstybinė Anatolijos naujienų agentūra.

Pasak vyriausybės, 161 civilis žmogus ir karys neteko gyvybės, kai kariškių grupė vėlai penktadienį pabandė nuversti valdžią užimdama strateginius objektus Stambule ir Ankaroje.

Taip pat žuvo daugiau kaip 100 sąmokslininkų, nurodė armija.

Šis nesėkmingas bandymas įvykdyti perversmą buvo didžiausias iššūkis R. T. Erdogano valdymui per 13 jo darbo premjero ir, dabar, prezidento postuose. Tačiau jam pavyko mobilizuoti ir į gatves išvesti šalininkus, kurie davė atkirtį perversmininkams.

Šeštadienį vakare tūkstančiai žmonių atsiliepė į naują prezidento kvietimą išeiti į aikštes švęsti „demokratijos pergalės“. Apie masinius mitingus, per kuriuos žmonės mojavo Turkijos vėliavomis, buvo pranešta iš įvairių miestų, tarp jų – iš Ankaros, Stambulo ir Izmyro.

Europos ministras Omeras Celikas paragino žmones likti gatvėse, parašydamas „Twitter“, kad „budėjimas už demokratiją“ tęsiasi.

Turkų pareigūnai leido suprasti, kad po perversmo bandymo nedemonstruos pasigailėjimo, ir kaltino sąmokslininkus veikus R. T. Erdogano mirtino priešo, JAV gyvenančio turkų dvasininko Fethullah Guleno, vardu.

Turkijos televizijos reportaže buvo matyti sulaikyti įtariamieji, po arešto suguldyti žemyn veidu, o AFP fotografai matė įtariamuosius šiurkščiai išvedamus ir vejamus įpykusių minių.

Televizija NTV pranešė, kad kol kas sulaikyti 34 įvairių laipsnių generolai, tarp jų – tokios svarbios figūros kaip 3-iosios armijos vadas Erdalas Ozturkas ir Malatijoje įsikūrusios 2-osios armijos vadas Ademas Huduti.

Anksti sekmadienį per operaciją šalies vakaruose esančio Denizlio miesto įguloje buvo sulaikytas jos vadas Ozhanas Ozbakiras ir dar 51 kariškis, pranešė Anatolijos naujienų agentūra.

Turkijos pareigūnai taip pat sulaikė oro pajėgų generolą ir kitus karininkus, kaltinamus rėmus nesėkmingą perversmą, svarbioje oro pajėgų bazėje, kuria reidams Sirijoje naudojasi ir JAV pajėgos.

Oro pajėgų brigados generolas Bekiras Ercanas Vanas buvo sulaikytas šeštadienį, drauge su daugiau kaip tuzinu žemesnio rango karininkų, Indžirliko oro pajėgų bazėje Turkijos pietinėje Adanos provincijoje.

Buvęs Generalinio štabo viršininkas Ilkeras Basbugas privačiai naujienų agentūrai „Dogan“ sakė, kad Turkija turėtų skirti perversmo planuotojus nuo jaunų „20-mečių“ karių, „kurie galėjo suklysti“.

Tačiau griežtos priemonės taikomos ne vien kariškiams: valstybinė Anatolijos naujienų agentūra taip pat pranešė, kad prokurorai išdavė arešto orderius iš viso 2 745 teisėjams ir prokurorams visoje Turkijoje.

Visam tyrimui vadovauja Ankaros prokurorai, o areštuotieji yra įtariami tuo, kad priklauso F. Guleno grupei, kurią Turkija vadina „Fethullahci teroro organizacija (FETO)“ ir kuri esą sukūrė paralelinę valstybę.

F. Guleno šalininkai sako, kad jų grupė, kurią jie vadina „Hizmet“ („Tarnystė“), yra visiškai taiki.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt