Pasaulyje

2016.07.17 13:31

Džiūgaujantys Turkijos lyderio šalininkai švenčia perversmo sužlugdymą

BNS 2016.07.17 13:31

Reaguodami į kvietimą užpildyti aikštes visoje Turkijoje, ekstazės apimti prezidento Recepo Tayyipo Erdogano šalininkai šeštadienį plūdo gatvėmis švęsdami tai, ką laiko viena didžiausių lyderio pergalių – jam sutrukdžius įvykdyti karinį perversmą.

Per mažiau nei 24 valandas atmosfera Stambule pasikeitė dramatiškai. Po baimės ir sutrikimo mieste aidėjo džiugūs automobilių garsiniai signalai, vaikų juokas, vėsiame vakaro vėjyje plazdėjo raudonos ir baltos spalvų Turkijos vėliavos.

R. T. Erdoganas jau penktadienį sugebėjo mobilizuoti šalininkus, paraginęs juos nepaisyti pučistų įvestos komendanto valandos ir padėti sužlugdyti elementų ginkluotosiose pajėgose bandymą įvykdyti perversmą.

Tačiau net ir praėjus pavojui, triumfuojantis lyderis paragino žmones šeštadienį vėl išeiti į gatves ir pademonstruoti, kiek daug jų yra.

Kisikli aikštėje azijinėje Stambulo dalyje tūkstančiai susirinko pasiklausyti R. T. Erdogano kalbos – kelių žingsnių atstumu nuo jo šeimos namų.

Tipiškai liepsningoje kalboje jis dėl perversmo sąmokslo kaltino „paralelinę valstybę“ ir „Pensilvaniją“ – turėdamas omenyje JAV gyvenantį musulmonų dvasininką, savo mirtiną priešą Fethullah Guleną, kurį seniai kaltina siekiu jį nuversti.

„Myliu Turkiją“

Europinėje Stambulo dalyje, netoli garsiosios Taksimo aikštės, vaikai, paaugliai ir suaugusieji žygiavo pagrindine parduotuvių Nepriklausomybės gatve mojuodami Turkijos vėliavomis ir skanduodami „Allahu Akhbar“ („Dievas (visų) didesnis“).

Septynerių Ahmetas, kuris atėjo su savo šeima, sakė, kad džiaugiasi būdamas čia, o į klausimą „kodėl“ atsakė: „Aš myliu Turkiją“.

18-metė Fatima buvo nusiteikusi taip pat patriotiškai: „Šiandien mes švenčiame laisvę ir demokratiją. Šiandien mes švenčiame Turkiją.“

Pajūrio miesto Izmyro Gubernatūros aikštėje šalia garsiojo laikrodžio bokšto taip pat tūkstančiai žmonių protestavo prieš sužlugdytą pučą.