Pasaulyje

2021.06.09 11:28

Obama pavadino Lenkiją autoritarine valstybe, Morawieckis siūlo atvykti apsižvalgyti

LRT.lt2021.06.09 11:28

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pakvietė buvusį JAV prezidentą Baracką Obamą atvykti į Lenkiją ir apsižvalgyti, po to, kai šis pavadino Lenkiją autoritarine valstybe.

„Pakaktų atvykti čia, o ne skaityti kažkokią medžiagą, kuri, manau, specialiai iškraipo Lenkijos įvaizdį“, – Lenkijos premjerą cituoja „Radio Poland“.

Taip M. Morawieckis reagavo į B. Obamos žodžius, pasakytus interviu televizijai CNN.

„Visi mes, piliečiai, turime suprasti, kad kelias į nedemokratinę Ameriką neįvyks akimirksniu. Jis vyksta žingsnis po žingsnio. (...) Kai pažiūri į tai, kas įvyko tokiose vietose kaip Vengrija ir Lenkija, kurios akivaizdžiai neturėjo tokių demokratinių institucijų, kokias turime mes, jos nebuvo taip giliai įsišaknijusios, bet vos prieš dešimtmetį jos buvo veikiančios demokratijos. Dabar, iš esmės, jos tapo autoritarinėmis (valstybėmis“, – sakė buvęs JAV vadovas.

CNN žurnalistui pakomentavus, kad „demokratija ne visada miršta perversme, demokratija miršta ir prie balsadėžės“, B. Obama atsakė: „būtent“.

M. Morawieckis Lenkijos žiniasklaidai sakė, kad „atidžiai įsižiūrėjus į Lenkiją“ matyti, jog šalis savo ekonomiką atvėrė visai visuomenei, nutolo nuo neoliberalaus modelio ir palengvino priėjimą prie darbo vietų bei kapitalo.

„Manau, buvęs JAV prezidentas Barackas Obama pastebės tai ir daugelį kitų dalykų, jei atvyks čia ir atidžiai pasižiūrės, kaip gražiai šiandien vystosi Lenkija. Ir tai ne atsitiktinumas, taip nebuvo, kol PiS nebuvo valdžioje“, – M. Morawieckį cituoja „Radio Poland“.

Partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) į valdžią Lenkijoje buvo išrinkta 2015 metais ir nuo to laiko įgyvendina kelias kontroversiškai vertinamas reformas, nors ekonominė politika lėmė didelį ūkio augimą. ES institucijos kaltina valdžią teisės viršenybės pamynimu.

Nevyriausybinė organizacija „Freedom House“ kaltina Lenkiją ir Vengriją paralelių neturinčiu demokratinių principų pamynimu ir antidemokratinių praktikų skleidimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.