Pasaulyje

2016.07.16 09:51

Prancūzijoje prasidėjo 3 dienų gedulas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.07.16 09:51

Prancūzijoje šeštadienį prasideda tris dienas truksiantis gedulas. Šalies vyriausybė žada dar sustiprinti kovą su teroristais, bet 84 žmonių žudynės Nicoje, kurias įvykdė Prancūzijos saugumo tarnyboms visai nežinomas žmogus, rodo, kad tai bus labai sunki užduotis.

Nicoje, kaip ir kituose Prancūzijos miestuose valstybinės vėliavos nuleistos iki pusės stiebo, atšaukti koncertai ir kiti pasilinksminimai.  Visa šalis gedi dėl žuvusiųjų ir meldžiasi už tai kad šimtai sužalotų žmonių išgyventų.  Šiandien Paryžiuje įvyks neeilinis ministrų kabineto posėdis skirtas saugumo klausimams ir žudynių tyrimui.  

Viena didžiausių problemų, kuri dabar iškyla Prancūzijos teisėsaugai – tai, kad Nicos žudikas, kaip ir dalis iš Belgijos atvykusių Paryžiaus sprogdintojų nebūtinai yra ultra radikalių pažiūrų musulmonai, jau užgrūdinti Sirijos karuose.

„Mohamedas Lahouaiejas-Bouhlelis buvo žinomas policijos tarnyboms ir teismų sistemai dėl grasinimų, smurto ir vagysčių, kurias įvykdė tarp 2010-ųjų ir 2016-ųjų, ir jis buvo Nicos teismo lygtinai nuteistas 2016-ųjų kovo 24-ąją šešiems mėnesiams už smurtą įvykdytą 2016-ųjų sausį. Kita vertus, jis visiškai nežinomas žvalgybos tarnyboms – ir vietinėms ir nacionalinio lygio. Jis niekada nerodė jokių radikalumo ženklų“, – pasakojo Paryžiaus prokuroras Francois Molins.

Liudytojų ir žudiką pažinojusių žmonių apklausos visai nerodo, kad šis Tunise gimęs Prancūzijos pilietis  buvo koks nors labai religingas ir prieš vakarų kultūrą nusistatęs žmogus, greičiau visai priešingai.

„Visų pirma tai neturi nieko bendra nei su islamu nei  su religija apskritai. Jis nesimeldė, nesilaikė Ramadano, jis nieko nedarė. Jis depresuotas vyrukas, išsiskyręs, prislėgtas skyrybų proceso ir nesugebantis už visa tai susimokėti“, – įtariamąjį apibūdino kaimynas. 

Menama šlovė, kurios prisižiūrėję televizijos reportažų galbūt tikisi tie, kurie neišbrenda iš  kasdienių problemų, taip pat gali būti vienu iš motyvų.   

Kita vertus Prancūzija turi 5 milijonus išeivių iš Šiaurės Afrikos. Jos saugumo pajėgos tikina atidžiai prižiūrinčios visus tuos kurie grįžo iš karų Sirijoje, bet tokių yra labai nedaug. Sunku pasakyti kaip Prancūzijos policija ir saugumo tarnybos galėtų išaiškinti ir sugaudyti potencialius teroristus kurie atsiranda tarp eilinių, savo gyvenimu nepatenkintų imigrantų ar jų palikuonių, bet garsiai neskelbia apie savo pažiūras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt