Naujienų srautas

Pasaulyje2016.07.17 21:33

Neįvykęs karinis perversmas Turkijoje: pustrečio šimto žuvo, 3 tūkst. sulaikyti

Penktadienį Turkijos sostinėje Ankaroje bandytas vykdyti valdžios perversmas. Tuo metu Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas atostogavo, tačiau sužinojęs apie įvykius grįžo. Stambule jį pasitiko minia palaikančių žmonių. Turkijos vyriausybė paskelbė, kad perversmas neįvyko, perėmė kontrolę. Naujausiais duomenimis, per pučą žuvo 265 žmonės, iš kurių 161 – civiliai, beveik pusantro tūkstančio sužeista. Suimtųjų skaičius siekia 3 tūkstančius.

Papildyta 20:07 val. Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlut'as Cavusogl'as teigia, kad aštuoni kariai, kurie po nesėkmingo mėginimo surengti perversmą pabėgo į Graikiją ir ten paprašė prieglobsčio, bus išduoti Turkijai.

Ministras socialiniame tinkle „Twitter“ sako ekstradicijos klausimą aptaręs su Graikijos kolega. Graikija to kol kas oficialiai nepatvirtino. 

Kai kurios žiniasklaidos priemonės praneša, kad teisininkai patvirtino, jog Graikijoje sulaikyti turkai yra medikų komanda, kurie nieko nežino apie bandytą įvykdyti perversmą. 

Per neramumus Turkijoje praėjusią naktį, atnaujintais duomenimis, žuvo 265 žmonės, iš kurių 161 – civiliai, beveik pusantro tūkstančio  sužeista. Suimtųjų skaičius siekia 3 tūkstančius. Tarp jų – aukščiausiojo rango kariškiai.

Papildyta 19:07 val.Turkijos valdžia uždarė pietinėje Adanos provincijoje veikiančią Incirliko oro pajėgų bazę. Elektros tiekimas joje taip pat nutrauktas. Iš čia JAV ir jų vadovaujamos koalicijos sąjungininkai vykdo antskrydžius prieš „Islamo valstybės“ džihadistus Sirijoje. Amerikiečių pareigūnai sako neturintys informacijos, kada bazė vėl pradės veikti. 

Papildyta 19:00 val.JAV sekretorius sako, kad amerikiečių žvalgyba nenutuokė, jog NATO sąjungininkėje Turkijoje galėjo bręsti perversmas.

Papildyta 18:02 val. Ankaroje parlamentas pradėjo nepaprastąją sesiją. 

Papildyta 17:32 val. JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį šaukia savo Nacionalinės saugumo tarybos posėdį.

„Prezidentas surengs susitikimą su savo nacionalinio saugumo ir platesnės užsienio politikos komanda, kad ši pateiktų jam naujausią informaciją apie padėtį Turkijoje,“ – pareiškė Baltieji Rūmai.

Papildyta 17:21 val. Turkijoje atleista 2 tūkst. 745 teisėjų, kurie galimai palaikė ryšius su F. Gulenu, praneša BBC.

Papildyta 16:56 val. Egipto valstybinė oro skrydžių bendrovė „EgyptAir“ šeštadienį pranešė atšaukianti visus liepos 16-osios skrydžius į Stambulą. Apie tai praneša naujienų agentūra „Reuters“.

„Dėl pastarųjų įvykių Turkijoje ir po jų susidariusio nestabilumo Atatiurko vardo tarptautiniame oro uoste, oro skrydžių bendrovė „EgyptAir“ nusprendė atšaukti savo reisus MS737 bei MS735 į Stambulą“, – cituoja naujienų agentūra oficialų vežėjos pranešimą.

Anot „Reuters“, įmonės „EgyptAir“ vadovybė nenurodo, kada skrydžius ketinama atnaujinti.

Papildyta 16:06 val. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry sako negavęs prašymo išduoti Fetullah Guleno, kurį Turkijos prezidentas vadina pagrindiniu pučo organizatoriumi. J. Kerry sako laukiantis iš Turkijos bet kokių įrodymų, kad dvasininkas yra prisidėjęs prie perversmo. 

Papildyta 15:02 val. Atnaujintas eismas Stambulo Bosforo ir Sultono Mehmeto tiltais.

#Istanbul's streets comparatively empty, traffic back to normal, the bridge blocked 16 hrs ago in coup attempt open pic.twitter.com/uBUKJVUH5u

Papildyta 15:02 val. Pasak Atėnų naujienų agentūros, prieglobsčio paprašė trys majorai, trys kapitonai ir du viršilos. Anot vieno pareigūno iš Graikijos nacionalinės gynybos generalinio štabo,  sraigtasparnį numatyta nedelsiant išsiųsti į Turkiją.

„Kalbant apie prieglobsčio prašytojus, mes ketiname laikytis tarptautinės teisės“, – sakė Graikijos vyriausybės atstovė Olga Gerovasili. Pasak jos, Atėnai palaiko „nuolatinį ryšį su Turkijos valdžia“ ir atsižvelgs į tą faktą, kad „prieglobsčio prašytojai dalyvavo puče prieš Turkijos konstituciją“.

Papildyta 14:35 val. Šeštadienio popietę į Lietuvą iš Turkijos lėktuvais atskrido apie 360 lietuvių turistų. 

Papildyta 14:19 val. Karinio valdžios perversmo dalyviai Turkijoje tvirtina įkaitais paėmę Turkijos karinių jūrų pajėgų vadą, skelbia dienraštis „Daily Sabath“, remdamasis Graikijos gynybos ministerijos šaltiniais.

Kaip teigia Graikijos kariškiai, Turkijos maištininkai taip pat užgrobė ir vieną iš Turkijos karinio jūrų laivyno fregatų, dislokuotų Geldžiuko mieste esančioje bazėje.

Papildyta 14:13 val. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas šeštadienį pasveikino turkus, per naktį atlikusius itin svarbų vaidmenį, kuris padėjo sutramdyti pučą prieš prezidentą R. T. Erdoganą.

„Aš sveikinu stiprų palaikymą, kurį parodė žmonės ir visos politinės partijos demokratijai ir demokratiškai išrinktai Turkijos vyriausybei“, – parašė J. Stoltenbergas socialiniame tinkle „Twitter“.

Papildyta 13:53 val. Turkijos užsienio reikalų ministras prašo Graikijos turkus, atskridusius su kariniu sraigtasparniu, perduoti Turkijai. 

Papildyta 13:45 val. 8 turkai kariniu sraigtasparniu nusileido Graikijoje ir paprašė politinio prieglobsčio. Septyni iš atskridusiųjų vilkėjo karines uniformas, manoma, kad jie buvo susiję su Turkijoje surengtu perversmu.

Papildyta 13:40 val. Turkijos valdžia paskelbė pavojų sienų perėjose ir oro uostuose. Teigiama, kad perversmininkai gali mėginti išvykti iš šalies po naktinio karinio pučo. Pranešime nurodoma, kad tokie planai buvo atskleisi, aptikus sąrašą asmenų, kurie turėtų eiti pareigas karinės padėties atveju, jei pučas pavyktų. 

Papildyta 12:58 val. Premjeras, primindamas prezidento kvietimą, taip pat pakvietė kuo daugiau gyventojų atvykti į viešąsias erdves šįvakar. 

Papildyta 12:50 val. Turkijos premjeras patikino, kad situacija yra visiškai kontroliuojama, rašo AFP. Šiuo metu suėmimai vis dar vyksta, karininkų, kurie rengė perversmą, rangai buvo nuo žemiausių iki aukščiausių. 

Papildyta 12:46 val. Kol kas galutinis aukų skaičius nėra aiškus. Kariuomenės vadas yra sakęs, kad aukų iš viso – 192, bet Turkijos ministras pirmininkas kalba apie 161 auką, skelbia BBC. Apie 1440 žmonių sužeisti, daugiau nei 2800 – sulaikyti. 

Papildyta 11:41 val. Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas paragino savo rėmėjus nepalikti pozicijų gatvėse. Jo teigimu, sukilimas prieš teisėtai išrinktą šalies valdžią bet kada gali prasiveržti ir dar kartą.

Papildyta 11:32 val. Kaip pranešė Turkijos kariuomenės vadas, žuvusiųjų pučistų – 104, civilių – 47, policijos pareigūnų – 47. Tad iš viso aukų – 192, praneša BBC.

Papildyta 11:16 val. Kelionių agentūrų duomenimis, šiuo metu Turkijoje yra ape 2 tūkst. turistų iš Lietuvos. Šeštadienį po pietų iš Turkijos turėtų grįžti 2 lėktuvai, kuriuose turėtų būti apie 360 turistų. 

Papildyta 10:57 val. Turkijos prezidentas šeštadienio rytą paskelbė kontroliuojąs padėtį šalyje. R. T. Erdoganas perspėjo pučo šalininkus, kad „jiems brangiai kainuos jų išdavystė Turkijai“.

„Teršiantieji karinę reputaciją turi pasitraukti. Procesas pradėtas šiandien ir tęsis lygiai taip pat, kaip mes kovojame su teroristų grupėmis“, – sakė prezidentas.

Išvaduotasis štabo viršininkas H. Akaras perima vadovavimą operacijoms prieš perversmininkus, pranešė televizija „CNN-Turk“ ir naujienų agentūra „Anadolu“.

Papildyta 10:18 val. Turkijos parlamentas po neįvykusio perversmo rinksis į neeilinį posėdį. 

Papildyta 10:07 val. Žuvusiųjų skaičius išaugo iki 90, sužeista – 1 154 žmonės, praneša Turkijos naujienų agentūra „Anadolu Agency“. Suimta iš viso 1 563 sukilėliai, praneša AFP. 

Papildyta 09:55 val. Turkijos žmonės įrodė, kad demokratijos negalima užgniaužti karine jėga, po nepavykusio kariškių perversmo Turkijoje sako Lietuvos vadovė Dalia Grybauskaitė. Ji savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė užuojautą Turkijos prezidentui R. T. Erdoganui dėl daugybės aukų.

„Turkijos žmonės įrodė, kad demokratijos negalima užgniaužti karine jėga. Lėktuvai ir tankai yra bejėgiai prieš žmonių valią. Žmonės rinko, jie ir niekas kitas turi spręsti savo valdžios likimą. Pralietas kraujas, todėl reiškiame nuoširdžią užuojautą žuvusiųjų artimiesiems“, – sako prezidentė spaudos tarnybos išplatintame komentare.

Pasak šalies vadovės, Lietuvos piliečiai, esantys Turkijoje, turėtų išlikti budrūs, Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos ambasada Turkijoje pasirengusios suteikti visą informaciją ir pagalbą.

Papildyta 09:22 val. Šeštadienį 11.30 val. turėjęs vykti „Turkish Airlines“ skrydis iš Vilniaus į Stambulą yra atšauktas. Kiti šeštadienio skrydžiai į Turkiją kol kas nėra atšaukti. 

Papildyta 09:17 val. Pasak Turkijos policijos viršininko, susirėmimai su sukilėliais dar vysta, bet „jau eina į pabaigą“, praneša BBC. 

Papildyta 09:15 val. Fethullahas Gulenas, kurį Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas apkaltino bandymu surengti karinį perversmą šalyje, kategoriškai neigia visus kaltinimus. 

„Visomis įmanomomis priemonėmis smerkiu bandymą Turkijoje įvykdyti karinį perversmą. Dėl valdžios reikia kovoti laisvuose ir sąžininguose rinkimuose, o ne jėga. Kaip žmogui, kuris per pastaruosius penkis dešimtmečius patyrė ne vieną karinį bandymą nuversti valdžią, sulaukti kaltinimų prisidėjus prie dabartinių įvykių ypatingai skaudu. Kategoriškai neigiu šiuos kaltinimus“, – pareiškė jis.

Papildyta 09:10 val. Užsienio reikalų ministerijos (URM) turimos informacijos duomenimis, lietuviai per neramumus Turkijoje nenukentėjo

Papildyta 08:58 val.  Turkijos policijos viršininkas sako, kad šalia karinės bazės 16 sukilėlių nukauti, dar 250 sulaikyti. 

Papildyta 08:56 val.  Lietuvos užsienio reikalų ministerija išplatino pranešimą, kuriuo reiškia paramą demokratiškai išrinktai Turkijos vyriausybei bei šalies institucijoms ir ragina visas puses užtikrinti konstitucinę tvarką šalyje bei civilių piliečių saugumą.

Lietuvos piliečiams URM rekomenduoja artimiausiu metu susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Turkiją. „Jei vis tiek planuojate skristi, atidžiai stebėkite saugumo situaciją vietoje ir palaikykite ryšį su savo kelionių operatoriumi ir/ar aviakompanija. Šiuo metu Turkijoje esančius Lietuvos piliečius raginame pasirinkti saugią buvimo vietą, vengti viešų erdvių, ypač demonstracijų, ir išlikti budrius“,– rašoma pranešime.

Šeštadienio rytą iš Lietuvos į Turkiją išvyko apie 300 žmonių.  

Turkijoje esantys LR piliečiai pagalbos gali kreiptis į LR Užsienio reikalų ministeriją telefonu +370 706 5 2444. Taip pat URM prašo Turkijoje esančių LR piliečių vadovautis vietos valdžios institucijų rekomendacijomis ir nurodymais.

Užsienio reikalų ministerija toliau atidžiai stebi situaciją ir yra pasirengusi tinkamai reaguoti.

Papildyta 08:41 val. Buvęs kariuomenės vadas  H. Akaras išgelbėtas ir nugabentas į saugią vietą, praneša AFP. 

Papildyta 08:21 val. Sukilėliai dar valdo kelis sraigtasparnius, bet didžioji kariuomenės dalis yra jau lojali vyriausybei, praneša BBC. 

Papildyta 08:10 val. Turkijos vyriausybė praneša, kad suimtųjų skaičius išaugo iki 754.

Papildyta 07.27 val. Žuvusiųjų skaičius išaugo iki 60, skelbiama, kad 336 sukilėliai suimti Naujausiais duomenimis, mažiausiai 60 žmonių žuvo šiąnakt per kruvinus įvykius Turkijoje.  Pasak Turkijos teisingumo ministro, 336 žmonės, kurie prisidėjo prie karinio perversmo, jau suimti. 

Papildyta 07.18 val.Turkijos premjeras paskelbė naują kariuomenė vadą. Juo tapo Umitas Dundaras. Apie tai, kas nutiko Huluiui Akarui neužsimenama. Anksčiau Turkijos prezidentas pareiškė nežinąs, kur po kariškių grupuotės surengto bandymo įvykdyti perversmą yra aukščiausiasis generolas.

Papildyta 07.10 val.  Turkijoje karo lėktuvai anksti šeštadienį bombardavo kvartalą prie prezidentūros Ankaroje. Beštepės rajone, kuriame yra prezidento rūmai, matyti kylantys juodi dūmai, parodė televizija NTV.

Papildyta 07.00 val.  Eismą Bosforo tiltu blokavę perversmo dalyviai pasišalino iš tankų ir iškėlė rankas į viršų, skelbia CNN. „Reuters“ duomenimis, šioje vietoje pasidavė apie 50 karių. Pasak vyriausybės pareigūnų, sąmokslas regis žlunga. Tačiau sostinėje tebegriaudėja sprogimai. Pasirodė pranešimų, kad Turkijos pajėgos numušė perversmo dalyvių karinį sraigtasparnį.

Papildyta 03:05 val. Bandymas Turkijoje įvykdyti karinį perversmą sužlugdytas, pranešė šalies Nacionalinės žvalgybos organizacijos (MIT) oficialusis atstovas Nuh Jylmazas.

„Bandymas įvykdyti Turkijoje karinį perversmą sužlugdytas. Iki ryto viskas bus baigta“, – sakė jis kanalui NTV ir pridūrė, kad perversmą bandė įvykdyti Karinių oro pajėgų kariškiai.

Pasak MIT atstovo, specialiosios tarnybos sulaikė 13 uniformuotų žmonių kariškių, kurie bandė patekti į prezidento rūmus Ankaroje.

Stambulo gubernatorius pranešė, kad bandymas mieste įvykdyti karinį perversmą sužlugdytas, į miestą atvyksta papildomos karinės formuotės. Tai parnešė NTV.

Papildyta 03:04 val. „Reuters“ praneša, kad Nacionalinė televizija vėl vykdo transliacijas.

Papildyta 02:57 val. Naujienų agentūra Anadolu praneša, kad Turkijos vyriausybės šalininkai, lydimi darbo ministro Suleymano Soylu, įėjo į Nacionalinio transliuotojo pastatą.

Papildyta 02:50 val. „Fox News“ rašo, kad apšaudyti Ankaroje esantys parlamento rūmai. Tuo tarpu Turkijos naujienų agentūra „Anadolu“ skelbia, kad parlamento pastatą sukrėtė sprogimas.

Papildyta 02:48 val. Turkijos kariuomenės specialiųjų pajėgų vadas, Genas Zekai Aksakallis, NTV televizijai telefonu sakė, kad, tie, „kurie stengiasi padaryti karinį perversmą – žlugs“.

„Mūsų žmonės turi žinoti, kad išgyvensime. Mes kontroliuojame situaciją“, – teigė Turkijos specialiųjų pajėgų vadas.

Papildyta 02:38 val. BBC praneša, kad Bosforo tiltą norėjusius pereiti žmones apšaudė jį saugoję kariai. Kol kas nėra žinoma, kiek žmonių sužeista.

Papildyta 02:28 val. Turkijos naujienų agentūra Anadolu teigia, jog armijos naikintuvai skraido virš Ankaros, bandydami „neutralizuoti“ sraigtasparnius, kuriuos valdo sukilėliai.

Agentūra taip pat praneša, kad grupuotės, sukėlusios perversmą, pavadinimas „Feto“, o tai yra aliuzija į Fetullah Guleno pasiekėjus ir jo kuriamą judėjimą.

Papildyta 02:21 val. Baltieji rūmai išplatino JAV prezidento Baracko Obamos ir sekretoriaus Johno Kerry pranešimą. Jame JAV lyderiai skatina visas Turkijos partijas palaikyti demokratiškai išrinktą vyriausybę, vengti smurto ir kraujo praliejimo. „Departamentas sutelkia dėmesį į JAV piliečių saugumą šalyje“, - priduriama pranešime.

Papildyta 02:14 val. „The Guardian“ skelbia, kad iš sraigtasparnio nušauta 17 policijos pareigūnų. Incidentas įvyko Ankaroje.

Papildyta 02:04 val. Turkijos prezidentas Vokietijos prašė politinio prieglobsčio, tačiau prezidento lėktuvui Vokietijoje neleista nusileisti.

Papildyta 02:02 val. Penki žmonės sužeisti Stambule, kai kariuomenė ėmė šaudyti į protestuotojus prieš perversmą šalyje. Nepatvirtintais duomenimis, kariai ėmė šaudyti į žmones, kurie yra ant tilto per Bosforą.

Papildyta 02:00 val. BBC praneša, jog pasigirdo naujienų apie tai, jog kariuomenė atvėrė ugnį ir malšina į gatves išėjusius protestuotojus, palaikančius šalį valdančią partiją.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija ragina lietuvius pasislėpti saugiose vietose. Kilus neaiškumams, lietuviai informaciją gali gauti Užsienio reikalų ministerijos telefonais +37070652444 ir +370 69842789.

Papildyta 01:58 val. Visi skrydžiai iš Stambulo oro uosto atšaukti.

Papildyta 01:53 val. Pasak BBC žurnalisto Antalijoje, žmonės važiuoja į parduotuves, degalines, kepyklas.

Papildyta 01:50 val. Ankaroje esantį parlamento pastatą apsupę tankai pradėjo šaudyti, praneša Reuters, remiantis liudininkų pasakojimais.

Šūviai taip pat girdimi Atatiurko oro uoste Stambule.

Pranešama, kad jau trys žmonės sužeisti. Kariniai sraigtasparniai šaudo iš oro į Turkijos žvalgybos būstinę.

Papildyta 01:48 val. Turkijos valdančioji partija Teisingumo ir plėtros partija vis dar valdžioje, sako ministras Numanas Kurtulmusas per tiesioginę televizijos transliaciją.

Papildyta 01:45 val. Stambule esantis Arūnas Gelūnas 15min teigė, kad girdėjo šūvius. „Esu susipakavęs visus daiktus ir jei bus kokia nors evakuacija – esu tam pasirengęs“, – kalbėjo A. Gelūnas.

Papildyta 01:42 val. Pasak žurnalisto Oz Katerji, kuris tiesiogiai per Feisbuką transliavo įvykius iš Taksim aikštės (Stambule), aiškėja, jog kariuomenė stengiasi perimti kontrolę į savo rankas. Buvo naudojami ir ginklai.

Papildyta 01:35 val. „Interfax“ praneša, kad Turkija uždarė sieną su Gruzija. Iš Gruzijos pusės Turkijos pasieniečiai praleidžia tik Turkijos piliečius

Pasirodė pranešimų, kad apšaudyti gatvėje esantys protestuotojai. BBC skelbia, kad Turikos sostinėje, Ankaroje, nugriaudėjo du galingi sprogimai.

Papildyta 01:29 val. Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė ragina laikytis rimties Turkijoje, kur kariuomenės grupė paskelbė apie perversmą. Federica Mogherini savo pasisakyme socialiniame tinkle „Twitter“ paragino gerbti demokratines institucijas Turkijoje. Jungtinės Valstijos pranešė, kad prezidentas Barackas Obama nuolat informuojamas apie padėtį Turkijoje. Amerikos Valstybės sekretorius taip pat sako sekantis įvykius Turkijoje ir teigia besitikintis, kad šaliai pavyks susidoroti su krize ir išlaikyti taiką bei stabilumą. Tai Johnas Kerry sakė lankydamasis Maskvoje, kur susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministru. Sergejus Lavrovas ragina Turkiją vengti kraujo praliejimo. Pasak Lavrovo, problemos Turkijoje turi būti sprendžiamos vadovaujantis Konstitucija.

Papildyta 01:20 val. „Twitter“ paskyrose pranešama apie Erdoganą remiančias minias gatvėse. „Signalive“ praneša, kad Erdoganas paprašė leidimo atvykti į Vokietiją. Stambulo gatvėse – šarvuotoji technika, aidi šūviai. Ankaroje, virš miesto praskridus kariniam lėktuvui, nugriaudėjo galingas sprogimas.

Skirtingų šaltinių duomenimis, aiškėja, kad protestuotojai bandė apsaugoti Vyriausybės rūmus Ankaroje nuo tanko, artėjusio prie pastato. Taip pat pranešta apie susišaudymus, sraigtasparnis apšaudė prezidento rūmus.

Papildyta 01:15 val. Atatiurko oro uoste yra įstrigusių lietuvių. Jie susisiekė su DELFI.lt, klausdami, ką daryti, mat jų jungiamasis skrydis buvo vykdomas per pagrindinį Stambulo oro uostą. Pasak įstrigusių oro uoste, URM kol kas nesureagavo nei į skambučius, nei į el. laišką.

Papildyta 01:12 val. AP praneša, jog pagrindinio valstybinio televizijos kanalo pastate nuaidėjo galingas sprogimas.

Papildyta 01:09 val. Kai kurių šaltinių teigimu, karinę padėtį ir komendanto valandą paskelbė maištininkai. „Echo Moskvy“ Erdoganas pasirodė per valstybinę televiziją, kurios transliacija iškart po prezidento kalbos buvo nutraukta. Prezidentas pažadėjo, kad pučistai pralaimės, ir paragino žmones eiti į gatves ir aikštes.

Papildyta 01:00 val. BBC šaltinių teigimu, tankai apsupo parlamentą.

Papildyta 00:54 val. Turkijos prezidentas paragino piliečius išeiti į gatves. Tuo metu Turkijos prezidentūra išplatino pranešimą. Jame teigiama, kad Turkijos demokratiškai išrinktas prezidentas ir vyriausybė vis dar yra valdžioje. „Mes netoleruosime bandymo pakenkti mūsų demokratijai“, – teigiama pranešime. Jame taip pat nurodoma, kad perversmą organizavo ne Turkijos kariuomenė.

O socialiniuose tinkluose plinta filmuoti kadrai, kuriuose girdimi šūvių garsai. Kol kas nėra žinoma, kokiose šalies dalyse vyksta susirėmimai.

Papildyta 00:45 val. Prabilo Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas, kuris šiuo metu atostogauja užsienyje. Pasak jo, perversmą įvykdė kariuomenės mažuma. „Mes tai įveiksime“, – sakė jis. Prezidentas kalbėjo per CNN Turk televizijos kanalą. Kaip sako BBC šaltiniai, R. T. Erdoganas pasirodė išmaniojo telefono ekrane ir tokiu būdu pasakė savo kalbą.

Papildyta 00:40 val. CNN Turk kanalas pranešė, kad Turkijos prezidentas yra saugus.

Papildyta 00:32 val. Stambule chaosas. Žmones sunkiai susigaudo, kas vyksta šalyje. Sumaištį kelia ir stringantis interneto ryšys.

Per valstybinę TRT televiziją perskaitytas perversmo organizatorių pareiškimas. Jame teigiama, kad šalies gyventojams užtikrinamos visos laisvės, nepriklausomai nuo rasės, religijos ir kalbos. Taip pat pabrėžiama, kad suformuota Taikos taryba užtikrins stabilumą šalyje. Tuo tarpu dabartinė Turkijos valdžia vis dar tikina, kad ji nėra nuversta.

Papildyta 00:27 val. Teigiama, kad tarp kariuomenės ir policijos įvyko du dideli susidūrimai.

Papildyta 00:21 val. Valstybinė žiniasklaida pranešė, kad aukščiausias Turkijos generolas karinėje būstinėje Ankaroje buvo paimtas įkaitu.

„Grupė kariškių, kurie kėsinosi surengti maištą, generolą Hulusį Akarą paėmė įkaitu“, - pranešė „Anadolu“ naujienų agentūra.

Turkijos ministras pirmininkas Binalis Yildirimas situaciją apibūdino kaip „neteisėtą pasikėsinimą“, kurį surengė dalis kariškių.

Papildyta 00:20 val. Teigiama, kad Turkijos prezidentas turėtų pasirodyti per televiziją apie 00:40.

Papildyta 00:14 val.  Vietos žiniasklaida praneša, kad skrydžiai atšaukti iš visų Turkijos oro uostų. Žmonės plūsta prie bankomatų, nori išsigryninti pinigus.

Investuotojai žaibiškai sureagavo į perversmą – šalies nacionalinė valiuta smuko į dviejų mėnesių žemumas. Tuo tarpu JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry vienas pirmųjų sureagavo į perversmą Turkijoje. Jis teigė tikintis, kad Turkijos bus užtikrinta taika, stabilumas ir vienybė.

Papildyta 00:12 val. BBC šaltinių teigimu, Turkijos prezidentas atostogauja ir yra išvykęs iš šalies, bet jis netrukus turėtų pradėti kalbą per vieną iš televizijų.

Papildyta 00:06 val. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius šeštadienio naktį išsakė nerimą dėl situacijos Turkijoje, kur kariškiai paskelbė apie valdžios perėmimą.

„Esame sunerimę ir atidžiai sekame situaciją, renkame informaciją iš visų galimų šaltinių, stebėsim visą naktį“, – BNS apie vidurnaktį sakė ministras.

„Jei tai ir ne perversmas, aišku, kad nesankcionuoti kariniai veiksmai. Demokratinėje visuomenėje to neturi būti“, – teigė L. Linkevičius.

Papildyta 00:04 val. „The Guardian“ skelbia visą Turkijos kariuomenės išplatintą pranešimą: „Turkijos karinės pajėgos visiškai perėmė šalies valdymą ir atkuria konstitucinę santvarką, žmogaus laisves, teisinę valstybę, viską, kas buvo pažeista. Visi tarptautiniai susitarimai lieka galioti. Mes tikimės, kad mūsų santykiai su kitomis šalimis išliks geri“.

„Reuters“ primena, kad šalies prezidentas Recapas Tayyipas Erdoganas atostogauja. Šiuo metu jis yra išvykęs iš šalies. Pranešama, kad jis yra saugus.

Papildyta 00:02 val. Anot BBC žurnalistų, kariuomenė per Nacionalinę Turkijos televiziją skelbia perėmusi šalies kontrolę.

Papildyta 23:57 val. Šaltinis iš Turkijos prezidento aplinkos „The Guardian“ teigė, kad tai išpuolis prieš Turkijos demokratiją. „Grupė karių bandė nuversti demokratiškai išrinktą valdžią“, – sakė jis.

„Kariuomenės atliktas pareiškimas nėra įgaliotas. Raginame pasaulį solidarizuotis su Turkijos žmonėmis“, – pridūrė jis.

Papildyta 23:48 val. Birtų žurnalistas Dorianas Joneas, dirbantis Stambule, pranešė, kad gatvėse važinėja tankai.

Pasak jo, gauta pranešimų apie policijos ir kariuomenės susirėmimus. „Policija saugojo prezidentūrą, bet buvo nuginkluota“, – teigia jis.

Papildyta 23:40 val. Turkijos karinės pajėgos skelbia, kad perėmė šalies kontrolę į savo rankas. Savo pranešime revoliuciją sukėlę kariai tikino, kad jų prioritetas – teisinė valstybė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi