Pasaulyje

2016.07.17 11:20

D. Trumpas paskelbė gubernatorių Pence`ą kandidatu į JAV viceprezidento postą

BNS2016.07.17 11:20

Baltuosius rūmus siekiantis užimti milijardierius Donaldas Trumpas penktadienį paskelbė savo pasirinktą kandidatą į viceprezidento postą – tai Indianos gubernatorius Mike`as Pence`as; baigėsi ne vieną savaitę trukę svarstymai, pasirinkus kandidatu tvirtą patikimą žmogų.

„Man malonu pranešti, kad pasirinkau gubernatorių Mike`ą Pence`ą savo viceprezidentiniu kandidatu“, – parašė D. Trumpas tinkle „Twitter“ dar pridūręs, kad surengs spaudos konferenciją šeštadienį 11 val. (18 val. Lietuvos laiku).

Indianos gubernatorius M. Pence`as – konservatyvių pažiūrų, uolus krikščionis, daugelio laikytas labiausiai tikėtinu D. Trumpo kampanijos partneriu, įneštų vertingos patirties į Vašingtono politiką ir galbūt pamokytų mandagesnio elgesio savo porininką.

57 metų teisininko išsilavinimą turintis politikas, Vidurio Vakarų valstijos gubernatoriumi tapęs 2013-ųjų sausį, anksčiau vesdavo radijo laidas, todėl jo komunikacijos įgūdžiai yra geri.

Be to, Vašingtone jis būtų nebe naujokas: M. Pence`as buvo Atstovų Rūmų narys 2001–2013 metais, o 2009–2011 metais jis užėmė Atstovų Rūmų respublikonų konferencijos pirmininko pareigas – trečiąjį svarbiausią partijos postą Kapitolijuje.

M.Pence`as, laikomas drausmingu ir gana diskretišku, aiškiai patiko D. Trumpo vaikams, kurie daro didelę įtaką atžaraus būdo milijardieriui ir politikos naujokui, siekiančiam tapti JAV prezidentu.

M.Pence`as labai skiriasi nuo dviejų kitų labiau nenuspėjamų asmenybių, kurios buvo minimos kaip galimi D. Trumpo porininkai: Naujojo Džersio gubernatoriaus Chriso Christie ir buvusio Atstovų Rūmų pirmininko Newto Gingricho iš Džordžijos valstijos.

Dabartinis Atstovų Rūmų pirmininkas Paulas Ryanas, kurio ryšiai su D. Trumpu gana įtempti, sako laikantis M. Pence`ą savo draugu.

Santūraus būdo krikščionis

M. Pence`o ryšiai gali padėti sumažinti įtampą Respublikonų partijoje, vis dar kreivai žvelgiančiai į D. Trumpą, taip pat surinkti lėšų jo kampanijai.

Be to, M. Pence`o ramus ir neišsišokantis būdas, didžia dalimi nulemtas jo krikščioniškojo tikėjimo, vargu ar nustums į šešėlį D. Trumpą, kuris brangina jam dirbančių žmonių ištikimybę.

Beje, iki šiol D. Trumpas ir M. Pence`as nebuvo geri pažįstami.

M. Pence`as yra konservatyvus šeimos vertybių gynėjas, labai religingas, nusistatęs prieš abortus ir gėjų santuokas, taip pat nepritariantis pasiūlymui, kad Jungtinės Valstijos turėtų priimti pabėgėlių iš Sirijos.

Jis past sakė esąs „krikščionis, konservatorius ir respublikonas – būtent tokia tvarka“.

Būdamas gubernatoriumi jis pasirašė įstatymus, apsunkinančiomis galimybę moterims pasidaryti abortą. Indiana tapo antrąja Amerikos valstija, uždraudusia nutraukti nėštumą dėl vaisiaus apsigimimų.

Jis yra sulaukęs kritikos dėl įstatymo, kuris, anot kritikų, diskriminuoja LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų) bendruomenę.

M. Pence`as galėtų padėti D. Trumpui užsitikrinti didesnį palaikymą tarp tradicinių konservatorių, ypač krikščionių evangelikų, kurie milijardierių vertina atsargiai. Galbūt jo pozicijos sustiprėtų netgi vadinamojoje Rūdžių juostoje – ekonomikos sąstingio apimtame buvusiame sunkiosios pramonės regione, kuriam priklauso Indiana ir kaimyninis Ohajas.

Kai kurie respublikonų įstatymų leidėjai sakė, kad jiems patiktų, jeigu M. Pence`as taptų D. Trumpo kampanijos partneriu, sakydami, kad toks sprendimas pagerintų „debatų toną ir santykius“.

Nors D. Trumpas pasisako už protekcionizmą, M` Pence'ui priimtinesnė laisvosios rinkos ekonomika, kuri artimesnė daugumai respublikonų. Jis taip pat kritikavo D. Trumpo pasiūlymą uždaryti JAV sienas musulmonams, sakydamas, kad tai „prieštarauja konstitucijai“.

Vis dėlto kai kurie ekspertai perspėjo, kad pasirinkęs M. Pence`ą D. Trumpas neišplėstų savo rinkėjų bazės, ypač tarp nepriklausomų rinkėjų ir nuosaikių respublikonų šalininkų, į kuriuos gali apeliuoti demokratų kandidatė Hillary Clinton.

Pačiam M. Pence`ui pastaruoju metu sunkiai sekėsi kovoto dėl savo perrinkimo Indianoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.