Pasaulyje

2021.06.12 11:04

„Facebook“ atskleidė Rusijos operacijas: apsimetę vietiniais priekaištauja ir NATO, ir dėl purvino vandens

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.06.12 11:04

„Facebook“ paviešino per pastaruosius 5 metus socialiniame tinkle susektas vadinamąsias įtakos operacijas, kai profiliai, puslapiai ir grupės, nors ir atrodo priklausantys paprastiems piliečiams, iš tikrųjų yra susiję su politiniais veikėjais, dažniausiai – Rusija – ir sistemingai skelbia jai palankią informaciją. Tokių operacijų taikinyje itin dažnai buvo JAV, tačiau kelis kartus paminėtos ir Baltijos šalys.

Žinutės: ir apie NATO, ir apie „Antifą“, ir apie purviną vandenį iš čiaupo

„Facebook“ susekė iš viso 3 operacijas, per kurias buvo bandoma paveikti Baltijos valstybių auditoriją šiame socialiniame tinkle ir jam priklausančiame „Instagram“, atskleidžia naujausia kompanijos ataskaita. Tai buvo daroma platinant žinutes rusų kalba apie karą Rytų Ukrainoje ir Ukrainos politiką, NATO, energetiką, tariamą grupuotės „Antifa“ veiklą ir grėsmę, neva vykdomą sąmokslą tarp JAV Vyriausybės ir antirusiškos Ukrainos valdžios, nuodytą ir įkalintą Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną. „Facebook“ duomenimis, manipuliatoriai lietuvius bandė paveikti kartu su kitais Europos gyventojais – tos pačios grupuotės skleidė žinutes skirtingose valstybėse.

„SaNATOrijos Latvijoje“ – taip vadinosi viena pašalinta prokremliška feisbuko grupė rusų kalba. Viena iš joje skelbtų žinučių – kaip NATO kariuomenė esą trikdo Baltijos valstybių gyventojų ramybę, žmonės patiria įtampą.

Itin dažnai netikros paskyros dalijosi „Sputnik“ – Kremliaus finansuojamos naujienų agentūros, veikiančios skirtingomis kalbomis, taip pat lietuvių, žinutėmis, kitais naujienų puslapiais, tokiais kaip „Strateginės kultūros fondas“.

„Lietuva bijo, kad [Rusija] išjungs elektrą“ – tokiu straipsniu 2019 metais dalijosi viena netikra paskyra. Beje, kaip teksto autorius nurodomas Andrius Petrinis, tik tame pačiame „Sputnik“ aptinkamas autorius be profilio nuotraukos – taip pat išgalvota persona.

Piktavalių sukurtos feisbuko grupės ir puslapiai turėjo tokius pavadinimus, kaip „Baltija ir Rusija: draugai ar priešai?“, „Didžioji Novorusija“ (Novorusija – terminas, reiškiantis apsiskelbusias Donecko ir Luhansko respublikas Ukrainos rytuose – LRT.lt).

Paviešintose žinutėse keliamos ir tiesiogiai su Rusija nesusijusios temos – neteisėtų migrantų judėjimas Europoje, vienuolynų Sakartvele likimas, protestai Rumunijoje, netgi iš čiaupo bėgantis rudas vanduo Ukrainoje.

Operacijų vykdytojai pasistengia, dėl žinučių tikroviškumo pasitelkia ir emocijas: vienoje iš paviešintų žinučių primenamas NATO vykdytas Jugoslavijos bombardavimas 1999 metų Kosovo kare. Tai ne tik įrašas, bet ir karą vaizduojančių nuotraukų koliažas su emocingu tekstu. Kitu atveju apgavikai kuria memus ir nuotaikingus koliažus apie politiką.

Tūkstančiai reklamai

Net 15 atvejų „Facebook“ atsekė su vadinamąja Interneto tyrimų agentūra siejamas grupuotes, dar žinomas Sankt Peterburgo trolių fabriko, vadovaujamo verslininko Jurijaus Prigožino, vardu. „Facebook“ duomenimis, 4 operacijas vykdė Rusijos žvalgyba, o 2 – naujienų portalais prisistatantys puslapiai ir juos kuriantys asmenys.

„Puslapių administratoriai ir profilių valdytojai dažniausiai prisistatydavo kaip nepriklausomi naujienų puslapiai, taip pat kaip bendro pobūdžio puslapiai apie orą, keliones, sportą, ekonomiką, kaip politikai“, – strategiją atskleidė socialinis tinklas. Greta apgaulingų profilių feisbuke veikė ir daugybė prorusiškų interneto puslapių, kurių turiniu ir buvo dalijamasi socialiniuose tinkluose.

Feisbuko duomenimis, visi operacijų, nukreiptų ir į Baltijos valstybes, metu sukurti puslapiai pritraukė apie milijoną sekėjų arba grupių narių. Tačiau turinį šiems žmonėms generavo tik keli šimtai apgavikų profilių, puslapių ir grupių – juos socialinis tinklas, išaiškėjus operacijoms, uždarė. Reklamai buvo išleista iš viso 180 tūkst. JAV dolerių – reklama apmokėta tiek šia valiuta, tiek eurais ir rubliais.

Kai kuriais atvejais operacijos buvo atsektos po JAV žvalgybos kreipimosi, kartais į propagandininkų tinklus nuvedė ankstesni kompanijos tyrimai, nepriklausomi atvirų šaltinių tyrėjai.

Vykdo ir karinės struktūros, ir viešųjų ryšių specialistai

„Facebook“ duomenimis, būtent Rusija yra pagrindinis įtakos operacijų šaltinis pasaulyje – po jos rikiuojasi Iranas, Mianmaras, JAV. Operacijų taikiniu dažniausiai tapo JAV, Ukraina, Jungtinė Karalystė.

Ataskaita rodo, kad Rusija taikėsi ir į Libiją, Siriją, Sudaną ir kitas Afrikos valstybes. Tačiau operacijų žemėlapis atskleidžia ir daugiau informacinių karų – pavyzdžiui, vienoje operacijoje Kinija bandė paveikti Honkongą, Izraelis – kelias Afrikos valstybes, Palestina – kaimynines šalis, o JAV, Mianmare ir Sakartvele feisbuko manipuliacijos pasitelktos vidaus politinėms kovoms.

Tačiau šiais laikais tokias operacijas vis lengviau tiesiog nusipirkti, kartais jomis užsiima, pavyzdžiui, viešųjų ryšių agentūros. Be to, pastebi tyrėjai, operacijos tampa mažesnio masto, sunkiau atsekamos.

„Kai veikia užsienio veikėjai, paprastai bandoma pamėgdžioti autentiškas vidaus auditorijas, į kurias ir taikomasi, taip galima dar įtikinamiau išnaudoti politines ir visuomenines problemas atitinkamoje valstybėje.

Itin pažengę veikėjai tobulėja ta prasme, kaip jie ištrina ribas tarp užsienio įtakos ir vidinių valstybės procesų“, – tyrėjų teigimu, tai daroma pasitelkiant žmones, kurie net neįtaria, kad jų skleidžiamos žinutės palankios užsienio vyriausybėms.

„Facebook“ pabrėžia, kad asmenys, vykdantys tokius nusikaltimus, yra „ryžtingi ir gerai finansuojami“.

„Facebook“ paskelbtą ataskaitą galima skaityti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.