Pasaulyje

2016.07.15 17:34

„Brexit“ krizė bus išbandymas „geležinėms ledi“ A. Merkel ir Th. May

BNS 2016.07.15 17:34

Pragmatiškos, vaikų neturinčios pastorių dukterys su žudiko instinktais, kurias ilgą laiką nepakankamai vertino jų triukšmingi kolegos vyrai, – paralelės tarp naujosios britų ministrės pirmininkės Theresos May ir Vokietijos kanclerės Angelos Merkel iš pirmo žvilgsnio atrodo įspūdingos.

Tačiau analitikai perspėja, kad panašumai gali maskuoti svarbesnius skirtumus, kurie komplikuos derybas dėl Didžiosios Britanijos „skyrybų“ su Europos Sąjunga (ES), supriešindami naujausią jos lyderę su ilgiausiai dirbančia.

Th. May trečiadienį tapo tik antra moterimi, užėmusia Britanijos ministro pirmininko postą, – po „geležinės ledi“ Margaret Thatcher, su kuria ir ji, ir A. Merkel dažnai buvo lyginamos.

Kaip ir Th. May, kuri šią savaitę „The Times“ karikatūroje buvo pavaizduota ant kruvino kilimo, apsupta buvusių varžovų su durklais nugarose, A. Merkel taip pat iškilo ne vienus metus laukusi, kol ateis palankus metas pagriebti karūną.

„Be (to, kad jas) supa nesubrendę vyrai, kurie magiškai atlieka viešus charakirius, May ir Merkel, regis, sieja apdairumas, bendra kantraus savo laiko laukimo aura“, – AFP sakė Constanze Stelzenmueller iš „Brookings Institution“.

„Taip pat yra tam tikras May rimtumo laipsnis, kuriuo, galvoju, ji panaši į Merkel, ir po tuštybių laužo „torių“ partijoje tai dabar atrodo ypač patrauklu“, – sakė ji.

„Negailestingas bruožas“

„Financial Times“ dar 2014 metais parašė palankią trumpą biografinę apybraižą apie Th. May, pavadinimu „Britanijos Angela Merkel?“. Joje buvo rašoma, kad abi jos yra „neideologinės politikės su negailestingu bruožu“.

Laikraštis paminėjo, kad abiem joms patinka žygiai po kalnus ir gaminti maistą, ir pacitavo 2012 metų interviu, kurį Th. May davė „The Daily Telegraph“ ir kuriame sakė, kad sveikina A. Merkel dalykišką prieigą.

„Jei pagalvoji, ką pasiekė (A. Merkel) ... Žinot, vis dar yra žmonių, kurie jos nevertina, truputį laiko (ją) nesvarbia, galbūt dėl to, kaip ji atrodo ir rengiasi. Svarbu tai, ką ji iš tikrųjų padarė“, – tada sakė Th. May.

Th. May. Scanpix/AFP nuotr.

Geriausiai parduodamas Vokietijos dienraštis „Bild“ šią savaitę klausė „Kiek Merkel yra ponioje „Brexit?“ ir atkreipė dėmesį į „stebinantį“ panašumų tarp Vokietijos 61 metų lyderės ir 59 metų T. May skaičių.

„Nė viena nėra nuolaidi derybose, jau nekalbant apie nuolankumą, – abi dvasininkų dukros yra laikomos valingomis, beveik iki užsispyrimo“, – rašė laikraštis.

Tačiau jis pažymėjo, kad vienas labai svarbus skirtumas yra jų pozicijos dėl migrantų: A. Merkel pernai, kai į Vokietiją atvyko rekordinis migrantų skaičius, kartojo mantrą „Mes susidorosime“, o Th. May „be kompromisų“ ragina griežčiau kontroliuoti naujų migrantų atvykimą į Britaniją.

„Bild“, kuris iš esmės rėmė A. Merkel liberalią politiką, rašė, kad Th. May flirtavo su „šiurkščiu dešiniojo sparno populizmu“ agituodama už griežtos linijos imigracijos politiką.

Th. May, kuri prieš praėjusio mėnesio referendumą dėl narystės ES diskretiškai rėmė pasilikimo šalininkų stovyklą, yra sakiusi, kad imigracijos kontrolę reikės įtraukti į bet kokį susitarimą dėl Britanijos prieigos prie ES bendrosios rinkos.

„Svarbiausias klausimas yra tai, ar jie gali pasilaikyti savo pyragą ir jį suvalgyti, kitais žodžiais tariant, prieiga prie bendrosios rinkos ir imigracijos suvaržymai“, – sakė C. Stelzenmueller.

„Merkel būtų labai, labai sunku padaryti tokią nuolaidą. Rizika parodyti blogą pavyzdį, kuris tada skatintų ir įgalintų skaldančias jėgas Europoje, yra daugiau nei Merkel gali atsakingai užsitraukti“, – sakė C. Stelzenmueller.

„Išsaugoti, ką galima išsaugoti“

A. Merkel šią savaitę ragino demonstruoti kantrybę, kol Th. May apsipras.

„Laukiu susitikimo su ja, – sakė A. Merkel televizijai SAT.1. – (Bet) naujoji vyriausybė turi turėti laiko nuspręsti „kokių santykių mes norime su Europos Sąjunga?“ Mes negalime to nustatyti už juos.“

Tačiau A. Merkel, kuri, kaip tikimasi, kitais metais sieks ketvirtos kadencijos, paragino Britaniją pernelyg ilgai nelaikyti ES nežinioje.

A. Merkel. Scanpix/Reuters nuotr.

Daniela Schwarzer iš strateginių studijų centro „The German Marshall Fund“ sakė, kad A. Merkel vaidins „ryžtingą“ vaidmenį būsimose derybose, kai tik Britanija inicijuos 50-ąjį straipsnį dėl išstojimo iš ES.

„Vokietija labai suinteresuota, kad Britanija liktų kaip įmanoma artimesnė Europai“, – sakė ji ir pažymėjo, kad 8 proc. Vokietijos eksporto keliauja į Britaniją.

Žvelgdamas į ateitį naujienų savaitraštis „Der Spiegel“ rašė, kad A. Merkel „neturi iliuzijų: (Th. May) pragmatizmas niekaip nepalengvins derybų“.

Tuo tarpu „Bild“ išspausdino antraštę „Jos privalo išsaugoti viską, ką galima išsaugoti“.

„Galiausiai „Brexit“ duetas May ir Merkel sėdės viena priešais kitą prie stalo ES viršūnių susitikimo vakarą Briuselyje, per finalą, kuriame, tikimės, nebus pralaimėtojų“, – rašė laikraštis.