Pasaulyje

2016.07.15 11:23

JAV respublikonų komitetas sutrikdė pastangas užblokuoti D. Trumpo kandidatūrą

BNS 2016.07.15 11:23

JAV Respublikonų partijos nacionalinio suvažiavimo komitetas sudavė skaudų smūgį konservatyviųjų veikėjų pastangoms sužlugdyti Donaldo Trumpo užmojus tapti kandidatu į prezidento postą, ketvirtadienio vakarą nubalsavęs prieš jų pasiūlymą leisti delegatams balsuoti už bet kurį jiems priimtiną pretendentą.

Suvažiavimo taisyklių laikymąsi prižiūrintis komitetas atmetė Kolorado delegatės Kendal Unruh raginimą leisti delegatams „balsuoti pagal sąžinę“ – nebūtinai už kandidatus, kuriuos jie yra įpareigoti palaikyti pagal respublikonų pirminių rinkimų arba bendruomenių sueigų rezultatus savo valstijose.

Ši siūloma pataisa supriešino konservatyviąją frakciją su D.Trumpo kampanijos šalininkais ir Respublikonų partijos šulais. Balsuojant 112 narių komitetui, kuriame daugumą turi partijos ir D.Trumpo šalininkai, staigmenų nebuvo.

K. Unruh, kaip ir daugelis jo sąjungininkų, yra įpareigota balsuoti už Teksaso senatorių Tedą Cruzą, jau nutraukusį savo prezidentinę kampaniją.

Ji sakė turinti vilties surinkti 28 komiteto narių parašus, kurių pakaktų, kad dėl jos pasiūlymo balsuotų visi pirmadienį prasidėsiančio suvažiavimo delegatai.

D. Trumpo rinkimų štabas ir Respublikonų nacionalinio komiteto pareigūnai sakė, kad jiems pavyks užkirsti kelią K. Unruh pastangoms. Net jeigu jai pavyks pasiekti, kad ateinančią savaitę būtų surengtas visų suvažiavimo narių balsavimas, mažai tikėtina, kad ši aktyvistė užsitikrintų 2 472 delegatų palaikymą, reikalingą priimti jos pasiūlymui.

K. Unruh sakė komitetui, kad ją palaiko „amerikiečiai, patriotai ir įvairiausių sluoksnių žmonės, kurie iš tikrųjų tiki teise į sąžinę“.

Vis dėlto ji susidūrė su triuškinamu pasipriešinimu, delegatams argumentuojant, kad būtų neįsivaizduojama, jeigu partija nusigręžtų nuo D.Trumpo, laimėjusį daugelį respublikonų pirminių rinkimų ir surinkusį daugiau kaip 13 mln. balsų.

„Jūs norite ignoruoti tuos, kurie yra tikrieji partijos aktyvistai – milijonus rinkėjų, balsavusių už Donaldą Trumpą“, – sakė delegatas Stephenas Munisteri, įtakingas respublikonų veikėjas iš Teksaso.

„Vienintelis kelias stumti į priekį konservatyviąją idėją – stipri Respublikonų partija, kuri susivienys, kad įveiktų Hillary Clinton ir demokratus ateinantį rudenį“, – pridūrė jis.

Nors ir pralaimėjo, prieš D. Trumpą nusistatę delegatai sako manantys, kad dabartinės suvažiavimo taisyklės leidžia palaikyti bet kurį kandidatą. Jie planavo užginčyti balsavimo procesą, kuris turi būti surengtas ateinančią savaitę.