Pasaulyje

2021.06.07 22:23

Tūkstančiai žmonių niekam nerūpi? ES paliko Italiją vieną tvarkytis su prieglobsčio prašytojais

Nikolaj Nielsen, euobserver, LRT.lt2021.06.07 22:23

Gegužės pradžioje ES valstybės iš esmės ignoravo Italijos prašymus perkelti prieglobsčio prašytojus iš šalies teritorijos.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

Po to, kai į Italijos Lampedūzos salą atvyko apie 1400 žmonių, Europos Komisija kreipėsi į valstybes nares, prašydama padėti Italijai.

„Diskusijos vis dar vyksta, bet mes raginame valstybes nares rodyti solidarumą ir dalyvauti pabėgėlių perkėlime“, – penktadienį (birželio 4 d.) el. laiške rašė Europos Komisijos atstovas spaudai.

Pirmoji žingsnį į priekį žengė Airija, gegužės 20 d. pasisiūliusi priimti 10 žmonių.

Visai neseniai Lietuva taip pat sutiko priimti 10 žmonių, o Liuksemburgas išreiškė norą padėti. Tiesa, kol kas neaišku, kiek asmenų priims ši Kunigaikštystė.

Įraše socialiniame tinkle „Twitter“ Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė savo sprendimą susiejo su „padidėjusia nelegalia migracija per Baltarusiją“.

ES valstybių nenoras padėti Romai iš dalies gali būti susijęs su COVID-19 pandemija.

Tačiau jis taip pat gali būti politinis, atsižvelgiant į tai, kad ir anksčiau pastangos perkelti prieglobsčio prašytojus buvo sutiktos priešiškai.

Apibendrinti skaičiai ir solidarumo su Italija stoka nieko gero nežada ir Graikijai bei Maltai, nes manoma, kad vasaros mėnesiais prieglobsčio prašytojų atvyks dar daugiau.

Nuo šių metų sausio iki balandžio bendras Viduržemio jūros vakarų maršrutu atvykusių migrantų skaičius daugiau nei padvigubėjo ir siekė 11 600.

Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų komisaras Filippo Grandi neseniai šiuos skaičius apibūdino kaip įkandamus valstybėms narėms.

„Mums reikia labiau nuspėjamo, efektyvesnio, valstybių vadovaujamo mechanizmo gelbėti žmones jūroje“, – sakė jis praėjusį mėnesį. Panašu, kad į šį raginimą niekas neatkreipė dėmesio.

Taip pat panašu, kad nemažai migrantų buvo grąžinti į Libiją. Jos pakrančių apsaugos tarnyba, kurią iš dalies finansuoja Europos Sąjunga, pernai sulaikė per 10 300 žmonių.

Vien gegužės pabaigoje per šešias dienas buvo grąžinta beveik 500 žmonių.

Tuo tarpu, remiantis JT skaičiavimais, atvykėlių per visą Viduržemio jūrą skaičius jau siekia beveik 30 tūkst.

Tarptautinės migracijos organizacijos teigimu, dar 800 žuvo, bandydami kirsti jūrą.

Šiuo metu Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi bando daryti papildomą spaudimą Libijai, kad ši stabdytų išvykstančiųjų srautus.

Praėjusią savaitę jis Romoje susitiko su Libijos nacionalinės vienybės Vyriausybės ministru pirmininku Abdulhamidu Dabaiba.

„Italija ir toliau atliks savo darbą, kalbant apie išteklius ir mokymus, tačiau reikalingi ryžtingi ir greiti ES veiksmai“, – sakė jis ir pažymėjo, kad Libija taip pat turi gerbti pabėgėlių teises.

M. Draghi pavyko grąžinti migracijos klausimą į birželį įvyksiančio kito ES aukščiausiojo lygio susitikimo darbotvarkę.

Solidarumo su Italija stoka nieko gero nežada ir kitoms ES lygmens iniciatyvoms.

Tarp jų ir Europos Komisijos planas geriau koordinuoti atvykstančių prieglobsčio prašytojų priėmimą ir perkėlimą.

„Mums reikia laikino susitarimo, kuris padėtų išspręsti situaciją, kol pasirašysime sutartį (dėl prieglobsčio ir migracijos reformos)“, – gegužę sakė ES vidaus reikalų komisarė Ylva Johansson.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.