Naujienų srautas

Pasaulyje2013.03.26 08:52

Boriso Berezovskio draugai įtaria, kad verslininkas galėjo būti nužudytas

15min.lt 2013.03.26 08:52

Istorikas ir rašytojas Jurijus Felštinskis, kuris pažinojo Borisą Berezovskį nuo 1998 metų, „The Daily Telegraph“ išreiškė stiprias abejones versija, kad oligarchas nusižudė. Jam nuostabą kelia ir pasklidusios žinios apie tai, kad B. Berezovskis prieš mirtį skundėsi prasta sveikata – artimas verslininko bičiulis tvirtina nieko apie tai nežinojęs.

Istorikas ir rašytojas Jurijus Felštinskis, kuris pažinojo Borisą Berezovskį nuo 1998 metų, „The Daily Telegraph“ išreiškė stiprias abejones versija, kad oligarchas nusižudė. Jam nuostabą kelia ir pasklidusios žinios apie tai, kad B. Berezovskis prieš mirtį skundėsi prasta sveikata – artimas verslininko bičiulis tvirtina nieko apie tai nežinojęs.

Sekmadienį pranešta, kad britų policija, tirianti rusų oligarcho ir Kremliaus kritiko B.Berezovskio mirties aplinkybes, per cheminių, biologinių ir branduolinių medžiagų patikrinimą jo namuose nerado „nieko, kas keltų susirūpinimą“.

J. Felštinskis sako, kad reikia atkreipti dėmesį į faktą, jog pastaraisiais metais jau buvo užfiksuotos kelios į Jungtinę Karalystę atvykusių gyventi rusų verslininkų ar Kremliaus kritikų mirtys mįslingomis aplinkybėmis. 

B.Berezovskis draugavo su kitu rusų pabėgėliu ir Kremliaus kritiku Aleksandru Litvinenka, kuris 2006 metais mirė Londone dėl apnuodijimo radioaktyvia medžiaga. Jo našlė dėl to kaltina Rusijos valstybę, kurios agentai esą nužudė jos vyrą.

J. Felštinskis primena, kad 2008 metais mirė B.Berezovskio verslo partneris Badris Patarkatsišvilis. Tuomet buvo konstatuota, kad jis mirė sustojus širdžiai, tačiau J. Felštinskiui tai kelia abejonių. Neseniai Didžiojoje Britanijoje mirė dar vienas įtakingas rusų verslininkas Aleksandras Perepiličnis, kuriam irgi diagnozuotas širdies sutrikimas. J. Felštinskis įsitikinęs, kad tokia pati medikų išvada bus ir B.Berezovskio mirties atveju.

Visos šios taip vadinamos „natūralios mirtys“ turėtų kelti mums įtarimų. Pernelyg daug žmonių, atvykusių iš Rusijos, pastaruoju metu miršta Didžiojoje Britanijoje, pradėti reikėtų nuo A. Litvinenko. Tai buvo aiškus nužudymo atvejis, ir jis taip pat būtų likęs „neišaiškintas“, jeigu nebūtų paaiškėję, kad galima nustatyti polonio naudojimo atvejį“, – teigė J. Felštinskis, parašęs knygą „The Putin Corporation.“

„B.Berezovskis buvo esminis labai galingos šalies, turinčios labai galingą slaptąją tarnybą, labai galingo prezidento priešas“, – pridūrė  J. Felštinskis.

Jis sutiko, kad B.Berezovskis buvo puolęs į depresiją po to, kai praėjusiais metais pralaimėjo bylą Romanui Abramovičiui. „Manau, techniškai Borisas buvo bankrutavęs, tačiau jis vis dar turėjo pinigų. Jį labai smarkiai paveikė teismo sprendimas R. Abramovičiaus byloje, kad jis nėra žmogus, kuriuo galima pasitikėti. Tokiam žmogui kaip B.Berezovskis, dalyvaujančiam aukščiausių visuomenės sluoksnių gyvenime, tokia etiketė yra itin skausminga.“

Tačiau J. Felštinskį stebina pranešimai apie tai, kad B.Berezovskis turėjo sveikatos problemų. „Aš manau, kad jis nesiskundė dėl sveikatos, ypač dėl širdies. Jis gėrė vyną kaip bet kuris kitas žmogus, namie savo bare turėjo viskio ir konjako, tiesa, aš niekada nemačiau, kad būtų šiuos gėrimus gėręs“, – sakė B. Berezovskio bičiulis. Jis sakė, kad prieš kurį laiką oligarchas buvo metęs rūkyti, tačiau neseniai vėl grįžo prie šio įpročio.

Anksčiau 15min.lt jau rašė, kad prieš mirtį B. Berezovskis davė interviu „Forbes“, kuriame teigė, jog gyvenime nebemato prasmės ir labiausiai norėtų grįžti į Rusiją. Viena iš daugiausiai aptariamų jo mirties versijų – savižudybė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi