Pasaulyje

2021.06.05 11:39

Kinija sukritikavo JAV ir ES atstovybes dėl žvakučių, minint Tiananmenio protesto metines

BNS2021.06.05 11:39

Kinija šeštadienį griežtai sukritikavo Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos atstovybes dėl uždegtų žvakučių, minint 1989-ųjų birželio 4-osios kruvino susidorojimo su protestuotojais Tiananmenio aikštėje metines.

Pekinas tai pavadino „nerangiu politiniu šou“, siekiant destabilizuoti miestą.

Žvakutės penktadienio vakarą buvo uždegtos JAV konsulato pastate, kuris yra greta prokiniškos miesto lyderės Carrie Lam rezidencijos, taip pat Europos Sąjungos biure.

Diplomatinės atstovybės šiais vaizdais su žvakutėmis taip pat pasidalino socialiniuose tinkluose.

„Bet koks bandymas išnaudoti Honkongą infiltracijai ar sabotažui prieš žemyninę Kiniją peržengia raudonąją liniją (...) ir yra visiškai netoleruotinas“, – pranešė Kinijos užsienio reikalų ministerijos Honkongo biuro atstovas.

„Mes dar kartą raginame atitinkamų šalių institucijas nedelsiant (...) nustoti kištis į Honkongo reikalus ir Kinijos vidaus reikalus apskritai bei vengti žaidimų su ugnimi“, – pridūrė jis.

Tris pastaruosius dešimtmečius Honkonge tūkstantinės minios kruvino susidorojimo su protestuotojais metinių išvakarėse žmonės rinkdavosi į minėjimą ir degindavo žvakutes.

1989 metų pavasarį daugybė studentų ir darbininkų susirinko Tiananmenio aikštėje – Kinijos galybės simboliniame centre, kad pareikalautų demokratinių pokyčių ir priemonių prieš korupciją. Jų veiksmai įkvėpė protestus visoje šalyje.

Po septynių protestų savaičių vyriausybė birželio 4-ąją pasiuntė tankus ir kareivius, vaikiusius ir žudžiusius demonstrantus.

Pastaraisiais metais minios žmonių tapo dar didesnės, tarp Honkongo gyventojų ir Pekino augant įtampai.

Tačiau po 2019 metais šį tarptautinį finansų centrą daug mėnesių purčiusių didžiulių, dažnai smurtinių prodemokratinių protestų Kinija ėmėsi nuožmios kampanijos kitokiai politinei nuomonei nuslopinti.

Valdžia uždraudė birželio 4-ąją organizuoti kasmetinę akciją Tiananmenio aikštės įvykių metinėms paminėti, savo sprendimą motyvuodama koronaviruso pavojumi, nors Honkonge per pastarąjį mėnesį neužfiksuota nė vieno nežinomos kilmės vietinio užsikrėtimo atvejo.

Pernai valdžia dėl pandemijos taip pat neleido organizuoti šios akcijos, tačiau tūkstančiai honkongiečių nepaisė draudimo.

Vis dėlto penktadienio vakarą vis dar mirgėjo pasipriešinimo blyksniai, kai gyventojai, norėdami paminėti įvykius, vienu metu uždegė savo mobiliojo telefono lemputes ar uždegė žvakes keliuose miesto rajonuose.

Be to, internete žmonės buvo raginami išjungti šviesas namuose ir languose uždegti žvakutes.

Žemyninėje Kinijoje Birželio 4-osios minėjimas yra draudžiamas. Iki šiol Honkongas buvo vienintelė vieta, kurioje tokie protestai dar būdavo toleruojami.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt