Pasaulyje

2021.06.05 10:36

JAV teisėjas panaikino Kalifornijos automatinių ginklų draudimą

BNS2021.06.05 10:36

JAV teisėjas penktadienį panaikino Kalifornijoje tris dešimtmečius galiojusį automatinių ginklų draudimą, o šį sprendimą, priimtą su ginklais susijusioms mirtims plintant visoje Amerikoje, netrukus pasmerkė valstijos gubernatorius Gavinas Newsomas.

94 puslapių sprendime federalinis teisėjas Rogeris T Benitezas pareiškė, kad nuo 1989-ųjų Kalifornijoje galiojantis automatinių ginklų draudimas yra antikonstitucinis, ir gynė amerikiečių teisę disponuoti pusiau automatiniais šautuvais.

„Kaip ir Šveicarijos armijos peilis, populiarus šautuvas AR-15 yra puikus namų gynybos ginklo ir krašto apsaugos įrangos derinys“, – rašė jis.

„Nusikaltėlių, tironų ir teroristų rankose esantys ginklai ir amunicija yra pavojingi; ginklai, kurie yra įstatymus gerbiančių atsakingų piliečių rankose, yra geresni“, – teigė teisėjas.

R. T. Benitezas nurodė, kad šį jo sprendimą bus galima apskųsti per 30 dienų. Gubernatorius G. Newsomas savo ruožtu pareiškė, kad teisėjo sprendimas kelia „tiesioginę grėsmę visuomenės saugumui“ ir pažadėjo jį apskųsti.

„Mes nesitraukiame nuo šios kovos ir toliau sieksime sveiku protu pagrįstų ginklų įstatymų, kurie gelbės gyvybes“, – sakoma jo pranešime.

Sprendimas priimtas tokiu metu, kai ginkluotas smurtas plinta visose Jungtinėse Valstijose – ir praėjus kiek daugiau nei savaitei po to, kai Kalifornijos priemiestinių traukinių depe vienas darbuotojas nušovė devynis žmones.

Šią savaitę atlikus kratą šaulio namuose, kurie buvo padegti prieš pat išpuolį, buvo rasta 12 ginklų, apie 22 000 šovinių ir, įtariama, Molotovo kokteilių.

Masinių šaudynių taip pat įvyko Floridoje, Indianoje, Kalifornijoje, Kolorade ir Džordžijoje, o prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) šį smurtą įvardijo kaip „epidemiją“.

JAV Aukščiausiasis Teismas taip pat turi svarstyti vieną ginklų lobistų palaikomą bylą dėl Niujorko įstatymo, kuris riboja šaunamųjų ginklų nešiojimąsi už namų ribų.

Tai bus pirmoji per daugiau nei dešimtmetį su Antrąja pataisa – konstitucine teise turėti ginklą – susijusi svarbi byla, kurią svarstys aukščiausios instancijos šalies teismas.

Nors per koronaviruso pandemiją sumažėjo ginkluoto smurto atvejų darbovietėse, nes daugiau žmonių liko namuose, jos metu fiksuoti rekordiniai ginklų pardavimai.

Praėjusių metų kovą per savaitę atliekamų federalinių ginklų pirkėjų patikrinimų skaičius pirmą kartą viršijo milijoną, pranešė „The New York Times“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt