Pasaulyje

2016.07.13 22:54

Th. May tapo naująja Britanijos premjere

BNS, LRT.lt2016.07.13 22:54

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas trečiadienį įteikė atsistatydinimo raštą karalienei. Th. May oficialiai tapo naująją Didžiosios Britanijos ministre pirmininke. Tada į Bakingamo rūmus atvyko Th. May, kurią karalienė ilgai netrukus patvirtino Didžiosios Britanijos ministre pirmininke.

Naujoji premjerė pažadėjo „drąsų, naują, teigiamą vaidmenį“ iš ES pasitraukusios Britanijos.

„Aš vadovausiu „vienos nacijos“ vyriausybei“, – sakė Th. May ir pažadėjo padaryti Britaniją šalimi, kuri tiks kiekvienam.

Paskutinės D. Camerono kalbos

Bendruomenių Rūmuose per klausimų ir atsakymų sesiją D. Cameronas sakė, kad jo patarimas dar trečiadienį prie vyriausybės vairo jį pakeisiančiai Th. May būtų toks, jog Britanijos prekybai, bendradarbiavimui ir saugumui geriausiai pasitarnautų artimi santykiai su Europa.

Premjerui baigus atsakinėti į klausimus, parlamentarai jam plojo atsistoję.

Bendruomenių Rūmų nariai kaip vienas atsistojo padėkoti besišypsančiam konservatorių premjerui D. Cameronui už šešis jo vadovavimo vyriausybei metus.

Per draugišką posėdį trečiadienį premjeras buvo giriamas už tai, kad padėjo sumažinti nedarbą, finansuoti Nacionalinę sveikatos apsaugos tarnybą ir padidinti švietimo galimybes. D. Camerono sutuoktinė Samantha su vaikais kalbų klausėsi sėdėdami visuomenės nariams skirtose vietose.

Vis dar premjeras D. Cameronas trečiadienį atsisveikino su parlamentu, prisimindamas savo paties karjerą; „Ir aš kadaise buvau būsimas“ („I was the future once.“).

Jis prisiminė, kaip prieš 11 metų pirmą kartą pasirodė premjero klausimų ir atsakymų sesijoje parlamente. Anuomet jis pasišaipė iš savo pirmtako leiboristo Tony Blairo: „Noriu pakalbėti apie ateitį. Jis buvo būsimas kadaise“.

„Jūs galite pasiekti daugybę dalykų politikoje, – sakė 49-erių D. Cameronas sausakimšai salei. – Tai ir, galų gale, viešosios paslaugos, nacionalinis interesas – ir visa kita. Nieko iš tikrųjų nėra neįmanoma, jeigu esi pasiryžęs. Galų gale, kaip esu kartą sakęs, aš buvau būsimas kadaise“.

Parlamentarams jis pasiskundė, kad pasiilgs Dauningstrito katino Lario, kuris liks premjero rezidencijoje. Jis sakė norįs išsklaidyti gandus esą jis nemėgsta Lario. „Aš jį mėgstu it turiu tai įrodančią nuotrauką“, – sakė jis laikydamas tą nuotrauką.

„Gaila, bet aš negaliu pasiimti Lario: jis priklauso šiam namui, ir personalas jį labai myli, taip pat ir aš“, – pridūrė D. Cameronas.

Vėliau D. Cameronas dar sakė kalbą prie premjero rezidencijos Dauningstrito 10 pastato.

Savo kalboje jis sakė, kad būti ministru pirmininku jam buvo didžiausia garbė jo gyvenime.

Greta jo buvo žmona Samantha ir vaikai Nancy, Elwenas ir Florence.

D. Cameronas savo tarnybą įvertino teigiamai ir pasakė, kad palieka šalį stipresnę ir geresnę.

Jis palinkėjo savo įpėdinei Theresa May sėkmės derybose dėl Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos. Būtent toks britų rinkėjų sprendimas privertė jį trauktis iš posto.

Jis papozavo fotografams prie garsiųjų juodųjų durų, pažymėtų 10 numeriu, ir kartu su savo šeima sėdo į limuziną ir išvažiavo į Bakingamo rūmus įteikti karalienei Elizabeth II savo atsistatydinimo prašymą. Elizabeth II, susitikusi su D. Cameronu, priėmė pastarojo atsistatydinimą.

„Gerbiamasis parlamento narys Davidas Cameronas turėjo audienciją su karaliene šį vakarą ir įteikė savo atsistatydinimo iš premjero ir iždo pirmojo lordo pareigų prašymą, kurį Jos Didenybė malonėjo patenkinti“, – sakoma monarchės ryšių sekretoriaus pranešime.

Pasveikino D. Grybauskaitė ir A. Butkevičius

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tikisi, kad naujoji Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovė Th. May suteiks daugiau aiškumo tiek rinkoms, tiek būsimoms deryboms dėl britų išstojimo iš Europos Sąjungos (ES).

„Jungtinė Karalystė yra svarbi Lietuvos saugumo ir ekonominė partnerė. Esame pasirengę dirbti su naująją šios valstybės premjere. Tikimės, kad p. May paskyrimas vyriausybės vadove suteiks daugiau aiškumo tiek finansinėms rinkoms, tiek būsimoms deryboms dėl tolesnių Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės santykių“, – sakė D. Grybauskaitė, kurios pasisakymą BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.

„Taip pat labai svarbu užtikrinti, kad būtų sustabdytas neapykantos kurstymas prieš kitataučius Jungtinėje Karalystėje“, – pridūrė ji.

Savo ruožtu premjeras Algirdas Butkevičius taip pat prisidėjo prie sveikinimų. „Prašau priimkite nuoširdžiausius sveikinimus mano ir viso Ministrų kabineto vardu. Linkiu Jums sėkmės vykdant naująsias pareigas ir siekiant šalies žmonių gerovės. Lietuva ir Jungtinė Karalystė dalijasi požiūriu į daugelį ekonominių, tarptautinių ir saugumo politikos klausimų. Esu įsitikinęs, kad Jūsų valdymas, stiprūs dvišaliai politiniai ir ekonominiai ryšiai, patikima partnerystė gynybos srityje, artimas žmogiškas bendravimas ir toliau sėkmingai vystysis“, – sakoma Ministro Pirmininko sveikinime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.