Naujienų srautas

Pasaulyje2016.07.13 12:41

Briuselis ruošiasi akistatai su „kieta“ būsimąja Britanijos premjere Th. May

BNS 2016.07.13 12:41

Briuselio pareigūnai kaskart pamini žodį „kieta“, kalbėdami apie savo patirtį bendraujant su Theresa May – Didžiosios Britanijos vidaus reikalų sekretore, kuri trečiadienį taps ministre pirmininke ir vadovaus deryboms dėl šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos, rašo Briuselio nepriklausomas interneto leidinys „EUobserver“.

Diplomatai ir pareigūnai ES sostinėje turėjo progų susipažinti su ta gerai pasiruošusia derybininke, dalyvaudavusia posėdžiuose Briuselyje pastaruosius šešerius metus.

„Ji pragmatiška, – sakė vienas pareigūnas, nepanoręs viešinti savo vardo. – Ji yra žmogus, su kuriuo galime dirbti.“

Kito ES pareigūno, pažįstančio Th. May iš vidaus reikalų ministrų tarybos posėdžių, įvertinimas buvo panašus: „Ji kieta. Ji labai iškalbi ir atkakliai gina savo poziciją.“

Pareigūnai Briuselyje sakė, kad Jungtinė Karalystė yra išsiderėjusi nesilaikyti daugelio ES vidaus reikalų ir teisingumo politikos nuostatų, bet Th. May dalyvaudavo visuose ministrų pasitarimuose ir būdavo labai aktyvi.

Ji spaudė didinti bendradarbiavimą saugumo srityje, taip pat ragino bloko nares nustatyti tvarką, kad būtų renkami ES vidaus skrydžių keleivių vardai.

Pasak vieno šaltinio, būtent ji pirmoji pavartojo dabar jau mantra tapusią frazę migracijos politikoje: „Išardyti žmonių kontrabandininkų verslo ratą.“

Kiti šaltiniai vieningai tvirtino, kad Th. May yra racionali, kalbanti be užuolankų ir dalykiškai, rimta ir šalto būdo. Jie sutinka su mintimi, kad tapusi premjere Th. May bus nenuolaidi derybų partnerė.

„Per posėdžius ji būdavo gerai informuota ir jausdavosi patogiai“, – sakė vienas šaltinis, pridūręs, kad dėl šių savybių ji pelnydavo partnerių pagarbą prie derybų stalo.

Šis ES pareigūnas pridūrė, kad netgi tuo atveju, jeigu Jungtinė Karalystė nevykdydavo kurios nors bendro ES politikos priemonės, Th. May dalyvaudavo ministrų diskusijose, mėgindama padėti pasiekti bendrą sutarimą.

„Ji elgėsi kaip šeimos narė“, – sakė šaltinis.

„EUObserver“ pašnekovai taip pat atrodė jaučiantys palengvėjimą, kad nauja Britanijos lydere taps moteris, kuri gerai išmano ES darbą ir kuriai nereikės daug laiko nuspręsti, ką įmanoma ir ko neįmanoma pasiekti.

„Ji pažįsta ES institucijas, kontekstą, užkulisius. Ji suvokia visus sudėtingus aspektus, ir tai yra privalumas Britanijai bei ES-27 būsimose derybose“, – aiškino vienas Bendrijos diplomatas.

Jis taip pat pripažino, kad būtent dėl bloko reikalų išmanymo Th. May Europos Sąjungoje buvo laikoma „pageidautina kandidate“ perimti vadovavimą Britanijos toriams.

„Silpnoji vieta“

Antradienį jau nebebuvo tiesioginių Europos Komisijos raginimų, kad Th. May kuo greičiau inicijuotų Britanijos išstojimo iš bloko procedūrą pagal ES sutarties 50-ąjį straipsnį.

Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris trečiadienį pasiųst laišką Theresai May.

Šaltiniai sakė, kad tas laiškas bus įprastas pasveikinimas, siunčiamas naujiems Bendrijos šalių premjerams.

„Tai tebus pasveikinimas“, – pabrėžė vienas šaltinis, pridūręs, kad laiške nebus kokio nors kvietimo arba raginimo inicijuoti procedūrą pagal 50-ąjį straipsnį.

Paklaustas žurnalisto, ar Komisijos vadovas sugebės palaikyti gerus darbo santykius su Th. May, kurią torių įstatymų leidėjas Kenas Clarke`as anksčiau yra pavadinęs „velniškai sunkia moterimi“, Komisijos vyriausiasis atstovas spaudai Margaritis Schinas šyptelėjo: „Esu tikras, kad Jeanas-Claude`as Junckeris susidoros.“

Th. May taip pat yra žinoma Briuselyje, anot vieno diplomato, dėl savo „spalvingų, įdomių“ batelių. Būsimoji Britanijos premjerė pati yra sakiusi, kad aistra ekscentriškiems bateliams yra jos „silpnoji vieta“, pridūrė diplomatas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi