Pasaulyje

2016.07.13 08:11

B. Obama po Dalaso šaudynių: JAV visuomenė nėra susiskaldžiusi

BNS2016.07.13 08:11

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) paragino visų rasių amerikiečius parodyti didesnę vienybę ir supratimą, antradienį sakydamas kalbą emocingoje atminimo ceremonijoje Dalase, per kurią buvo pagerbti penki snaiperio nužudyti policininkai.

Prezidentas, kurį lydėjo pirmoji šalies ponia Michelle Obama, dažnai citavo Šventąjį raštą, kreipdamasis į šalį, sukrėstą ginkluoto smurto ir supriešinto rasinės nesantaikos bei politikos.

„Žinau, kad amerikiečiams dabar sunku dėl to, ką jie patyrė per pastarąją savaitę“, – sakė B. Obama.

Virtinė rasinį krūvį turinčių šaudymo incidentų sukėlė pojūtį, kad „giliausi mūsų demokratijos trūkiai staiga buvo atidengti, galbūt netgi išplatėjo, – pridūrė jis. – Esu čia, kad pasakyčiau, jog turim atmesti tokią neviltį. Esu čia, kad tvirtinčiau, jog nesam tokie susiskaldę kaip atrodome.“

Per pastaruosius metus įvykusios šaudynės Čarlstone, Orlande ir praeitą savaitę įvykęs snaiperio siautėjimas Dalase, kai juodaodis užpuolikas žudė baltuosius, akivaizdžiai keršydamas už policijos smurtą, papildė neapykantos motyvuoto smurto bangą šalyje.

Atrodo, kad kiekvieną savaitę paskelbiamas vis naujas liudininkų nufilmuotas vaizdo įrašas, kuriame matoma, kaip policijos pareigūnas nušauna afroamerikietį. Tie vaizdai žaibiškai išplinta internete ir atgaivina sunkius klausimus apie rasių santykius bei policijos darbą.

Apnikus trikdančioms abejonėms, sakė B. Obama, jis prisimena eilutę iš pranašo Ezekielio knygos, kurioje Viešpats žada mus atnaujinti nauja dvasia, išėmęs „jūsų akmeninę širdį ir davęs jums jautrią širdį“.

„Atvėrę širdį galime išmokti įsivaizduoti save kito vietoje ir žvelgti į pasaulį vieni kitų akimis, – sakė B. Obama. – Taigi galbūt policijos pareigūnas pamatys savo paties sūnų užsimaukšlinusį gobtuvą, kvailiojantį, bet nepavojingą. Ir paauglys galbūt įžvelgs policijos pareigūne tuos pačius žodžius, vertybes ir autoritetą, kaip ir jo tėvų.“

B. Obama savo kalboje taip pat atvirai pripažino, kad jo paties pastangos suvaldyti smurtą, ginklų naudojimą ir rasizmą buvo nedavė pageidaujamų rezultatų.

„Per šį prezidentavimą esu kalbėjęs pernelyg dideliame skaičiuje atminimo ceremonijų, – neįprastai atvirai pareiškė šalies vadovas. – Mačiau kaip vienybės dvasia, gimusi iš tragedijos, gali pamažu išsisklaidyti.“

„Mačiau, kokie nepakankami gali būti žodžiai, siekiant tvarių permainų. Mačiau, kokie nepakankami buvo mano paties žodžiai“, – pridūrė jis.

„Išankstinis nusistatymas mūsų galvose“

Prieš aštuonerius metus B. Obamos retorikos įgūdžiai atvėrė jam galimybę tapti pirmuoju juodaodžiu Amerikos prezidentu ir sužadino viltį, kad šalis gali įveikti gilų visuomenės susiskaldymą.

Tačiau antradieninėje atminimo ceremonijoje kalbėjo pavargęs prezidentas, kurio viltys atnešti pokyčių buvo sužlugdytos.

B. Obama užsiminė apie darbus, kurie turėtų būti atlikti jau pasibaigus jo kadencijai, sakydamas, kad išeitis yra, bet amerikiečiai turi atverti savo širdis vieni kitiems.

Pasak jo, juodaodžiai amerikiečiai, protestuojantys prieš policijos rasizmą, turėtų suprasti, koks sunkus gali būti policininko darbas.

„Žinote, kokios pavojingos yra kai kurios bendruomenės, kuriose tarnauja tie policijos pareigūnai. Ir apsimetate, tarsi nebūtų jokio konteksto?“ – klausė prezidentas.

Tačiau B. Obama taip pat paragino policiją, kurioje daugiausiai dirba baltieji, ir kitus baltaodžius amerikiečius pripažinti, kad išankstinių rasinių nusistatymų išlieka, nors įteisinto rasizmo sistema Amerikoje jau yra sugriauta.

„Visi esame susidūrę su šiuo fanatizmu vienu arba kitu savo gyvenimo momentu, – pabrėžė jis. – Kai kada girdėdavome tai savo pačių namuose. Jeigu būtume sąžiningi, galbūt išgirstume išankstinį nusistatymą savo galvose ir pajusime jį savo širdyse.“

Jo raginimą užtikrinti didesnę vienybę atkartojo buvęs prezidentas respublikonas George`as W. Bushas.

„Pernelyg dažnai vertiname kitas grupes pagal blogiausius pavyzdžius, o save – pagal mūsų geriausius ketinimus“, – sakė Dalase gyvenantis buvęs šalies vadovas.

Tačiau B. Obama taip pat kreipėsi į respublikonus, ragindamas suvokti, kokius padarinius lemia jų priešinimasis griežtesnei ginklų kontrolei ir psichikos bei priklausomybės ligų gydymo programų finansavimui.

„Leidžiame skurdui tvinkti, o ištisoms bendruomenėms nepasiūloma jokių perspektyvų gauti gerai apmokamą darbą“, – sakė B. Obama, pabrėždamas įvairias galimas smurto priežastis.

„Atsisakome finansuoti priklausomybės ir psichikos ligų gydymo programas. Užliejame bendruomenes tokia daugybe ginklų, kad paaugliui tampa lengviau nusipirkti (pistoletą) „Glock“ negu įsigyti kompiuterį arba netgi knygą“, – priekaištavo jis.

Juodoji ir mėlynoji Amerika

Praeitą savaitę įvykę incidentai, kai policija nušovė du juodaodžius – Altoną Sterlingą Luizianoje ir Philando Castile`ą Minesotoje – pakurstė pyktį visoje šalyje, o tūkstančiai protestuotojų išėjo į gatves daugelyje Amerikos miestų.

Panašu, kad tie incidentai taip pat paskatino pražūtingą išpuolį Dalase, kai juodaodis Afganistano karo veteranas Micah Johnsonas pradėjo šaudyti į pareigūnus, baigiantis protestui prieš brutalų policijos elgesį.

25 metų M. Johnsonas, ginkluotas galingu pusiau automatiniu šautuvu, ketvirtadienio vakarą nušovė penkis policininkus, o dar devynis sužeidė. Taip pat buvo sužeisti du civiliai.

Kai buvo užspeistas, jis sakė policijos derybininkams norintis žudyti baltuosius policininkus, kad atkeršytų už juodaodžių žūtis.

Per gedulingą ceremoniją buvo pagerbti kritę „mėlynai apsirengę taikdariai“ Brentas Thompsonas (Brentas Tompsonas), Patrickas Zamarripa, Michaelas Krolas, Lorne`as Ahrensas ir Michaelas Smithas.

Kiekvienam iš tų pareigūnų buvo palikta laisva kėdė auditorijoje. Ant kiekvienos kėdės buvo padėta sulankstyta JAV vėliava ir policininko kepurė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt