Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Pranešama apie Boriso Berezovskio mirtį. Mirties aplinkybės tiriamos (papildyta)

DELFI.lt, ELTA 2015.09.08 13:45

Eidamas 68 gyvenimo metus mirė Rusijos oligarchas Borisas Berezovskis, praneša RIA Novosti. B. Berezovskis pastaruoju metu gyveno Londone. Apie jo mirtį pranešė „Facebook“ paskyroje oligarcho žentas. „Mirė Borisas Berezovskis“, – parašė jis.

Eidamas 68 gyvenimo metus mirė Rusijos oligarchas Borisas Berezovskis, praneša RIA Novosti. B. Berezovskis pastaruoju metu gyveno Londone. Apie jo mirtį pranešė „Facebook“ paskyroje oligarcho žentas. „Mirė Borisas Berezovskis“, – parašė jis.

Šią žinią patvirtino ir B. Berezovskio įkurto Pilietinių laisvių fondo vadovas Aleksandras Goldfarbas.

Pirminiais duomenimis, verslininkas mirė 11 val. ryto Londono laiku. Teigiama, kad verslininkas buvo rastas negyvas vonioje savo namuose. Milijardieriaus advokato Aleksandro Dobrovinskio duomenimis, jis nusižudė.

Britų policija pareiškė, kad pradėtas B. Berezovskio mirties aplinkybių tyrimas.

„Aš sulaukiau skambučio iš Londono. Man buvo pasakyta, kad B. Berezovskis nusižudė“, – pasakojo advokatas šeštadienį stočiai „Rossia 24“. Jis neatskleidė, kas jam skambino iš Londono.

Pasak jį žinojusių žmonių, šią savaitę keletą kartų jam buvo bloga su širdimi. B. Berezovskis pastaruoju metu buvo „siaubingos būklės“ ir „visiškai prasiskolinęs“, sakė A. Dobrovinskis. Jis buvo priverstas parduoti meno vertybes ir kitą turtą. Iš draugų jis esą norėjo pasiskolinti pinigų lėktuvo bilietui.

B. Berezovskio šeimos nariai, anot Rusijos valstybinės žiniasklaidos, apie oligarcho mirtį pranešė šeštadienį. Milijardierius mirė šeštadienį savo namuose Sario grafystėje Pietų Anglijoje.

B. Berezovskis iš Rusijos išvyko 2000 m. po to, kai pasirodė informacija, kad jis gali būti apkaltintas dėl vadinamojo „Aerofloto reikalo“, t. y. valstybės lėšų grobstymo. Pats B. Berezovskis tikino, kad šią bylą paskatino jo konfliktas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. 2003 m. B. Berezovskis gavo politinį prieglobstį Didžiojoje Britanijoje.

Į Londoną emigravęs verslininkas teisėsi su Romanu Abramovičiumi dėl didelių pinigų sumų, tačiau teismą pralaimėjo. Tikėdamasis gauti 5,6 mlrd. dolerių (14,94 mlrd. Lt), kurie esą nebuvo išmokėti už jo dalį „Sibneft“ ir Rusal“, jis pernai teisme buvo apkaltintas melagiu. Po teismo sprendimo B. Berezovskiui grėsė bankrotas. Jis turėjo padengti teismo išlaidas, kurios siekė net 40 mln. svarų (173 mln. Lt), tačiau tuo metu jo skolos siekė beveik 200 mln. svarų (865 mln. Lt). Tai gi jis net negalėjo parduoti savo turto, kadangi praktiškai visas buvusio turtuolio turtas jau seniai įkeistas.

Įkeisto turto sąraše, kaip skelbė „Forbes“, buvo išskirtinis „Rolls Royce“ markės automobilis, kuriam buvęs milijardierius pasiskolino 500 tūkst. svarų (2,163 mln. Lt) iš buvusio Kirgizijos prezidento sūnaus Maksimo Bakijevo. Manoma, jog B. Berezovskio „Maybach“ markės automobilis taip pat įsigytas paėmus kreditą. B. Berezovskiui buvo likęs tik namas Londone, vertas 5 mln. svarų (22 mln. Lt), ir nekilnojamasis turtas Prancūzijos pietuose – „Chateau de la Garoupe“, vertas 300 mln. eurų (1,035 mlrd. Lt). Pinigų gauti B. Berezovskis tikėjosi ir iš kito teismo. Dėl jo ieškinio prieš buvusį „Metalloinvest“ savininką Vasilijų Anisimovą buvo įšaldyti 600 mln. dolerių (1,6 mlrd. Lt).

Geriausiais laikais „Forbes“ B. Berezovskio turtą vertino net 1,3 mlrd. dolerių (3,47 mlrd. Lt). 2004 metų pabaigoje B. Berezovskis kartu su verslo partneriu Badriu Patarkacišviliu iš R. Abramovičiaus už „Sibneft“, „Rusal“ ir ORT gavo 2,7 mlrd. Be to, R. Abramovičius sakė, jog B. Patarkacišviliui nupirko lėktuvą ir kelerius metus mokėjo už jo priežiūrą. B. Berezovskis į jį kreipdavosi pinigų einamosioms išlaidoms padengti.

Anot B. Berezovskio pažįstamų, pinigai išseko, nes buvęs turtuolis nebemokėjo sau pasakyti ne: samdė visą komandą aptarnaujančio personalo – vien apsauginių geriausiais laikais buvo beveik 100 vyrų. Neseniai B. Berezovskis atleido du vairuotojus, vienas iš jų per metus gaudavo 100 tūkst. svarų (432 tūkst. Lt) algą.

Nemažai lėšų reikalaudavo ir pilių bei panašaus nekilnojamojo turto išlaikymas. Daug pinigų teko pakloti žmonoms ir vaikams. Savo antrajai sutuoktinei Galinai B. Berezovskis turėjo išmokėti nuo 100 iki 200 mln. svarų (432–865 mln. Lt).

Be to, B. Berezovskis negailėdamas pinigus švaistė ir politiniams žaidimams Rusijoje. Visą laiką jis bandė įtikinti B. Patarkacišvilį balotiruotis į Gruzijos prezidentus, o 2004 metais finansavo Ukrainoje vykusią Oranžinę revoliuciją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi