Pasaulyje

2016.07.11 11:28

N. Savčenko: mano požiūris į Donbasą – toks pat, kaip visos tautos

LRT.lt 2016.07.11 11:28

Nors Maidanas nuvertė Viktorą Janukovyčių ir atvedė į prezidento postą Petro Porošenką, valdžia Ukrainoje vis tiek lieka sutelkta prezidento rankose, ir šią padėtį būtina keisti – organizuojant Ukrainoje referendumą dėl didesnės savivaldos. Taip LRT TELEVIZIJAI tvirtina dvejus metus Rusijoje kalėjusi Ukrainos pilotė ir Aukščiausiosios Rados narė Nadija Savčenko. Jos nuomone, didesnės savivaldos idėja turėtų suvienyti Vakarų ir Rytų Ukrainą.

„Mano požiūris nesiskiria nuo tautos požiūrio. Kodėl jis tapo matomas pasaulyje kaip kitoks? Todėl, kad mūsų politikų požiūris visuomet skiriasi nuo tautos požiūrio. Jie skelbia nereikalingus, neobjektyvius ir neadekvačius šūkius. Galvoti reikėtų apie tai, kas bus geriau ir ką galima nuveikti, užuot kalbėjus gražiais žodžiais apie nepasiekiamus dalykus.

Ir Vakarų, ir Rytų, ir Pietų, ir Šiaurės Ukrainoje turime vienijančią idėją (ji mus vienija ir su Donbasu): eidami į Maidaną pasisakėme prieš Viktoro Janukovyčiaus valdžios centralizaciją. Tačiau ji skambėjo ne kaip decentralizacija, o kaip savivalda <...> Maidane žmonės ėmė mąstyti apie tai, kaip kurti savo rankomis, ir tai suvienys Donecką ir Lvovą“, – LRT TELEVIZIJAI teigia N. Savčenko.

Anot jos, Ukrainai reikia referendumo, per kurį žmonės pasakys, kokią jie mato valstybės ateitį. Dabar, N. Savčenko teigimu, nepaisant Maidano, valdžia centralizuojama prezidento rankose.

„Prezidentas pasikeitė, o valdžia vis tiek – centralizuota. Žmonėms tai nepatinka. Kad ir ką man sakytų dėl Donecko ir Luhansko, ten gyvena mūsų žmonės – Rusijos mulkinami, dalis jų – jau ir pasitraukę į Rusiją, nes negalėjo susitaikyti [su pokyčiais], ir pasitraukusieji turi teisę sugrįžti, nes ten – jų namai, žemė, kurioje gyveno jų tėvai ir seneliai. Mano pozicija – teisinga, žmoniška, ir aš ją ginsiu“, – pabrėžia ukrainietė.

Visą Audriaus Siaurusevičiaus interviu su N. Savčenko žiūrėkite per LRT TELEVIZIJĄ trečiadienį po „Panoramos“.