Pasaulyje

2016.07.11 09:38

A. Merkel neabejoja, kad britai inicijuos ES sutarties 50-jį straipsnį dėl „Brexit“

BNS 2016.07.11 09:38

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį pareiškė esanti tikra, kad Didžioji Britanija inicijuos Europos Sąjungos sutarties 50-ąjį straipsnį, formalizuodama „Brexit“ referendumo rezultatus ir pradėdama derybas dėl pasitraukimo iš Bendrijos, nors peticiją internete, kurioje raginama surengti antrą plebiscitą šiuo klausimu, pasirašė daugiau nei 4 mln. žmonių.

„Atsižvelgiu į realijas ir tikrai manau, kad šis pareiškimas (dėl pasitraukimo iš ES) bus padarytas“, – sakė A. Merkel visuomeniniam transliuotojui ZDF.

„Kitas žingsnis bus 50-ojo straipsnio inicijavimas, ir jie norės jį žengti, kai tik turės naująjį ministrą pirmininką... Iš principo manau, kad jie tai padarys“, – sakė kanclerė.

Europos Sąjungos sutarties 50-ąjį straipsnį turės inicijuoti naujas Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovas, nes dabartinis premjeras Davidas Cameronas po pralaimėjimo referendume paskelbė, jog paliks savo įpėdiniui pradėti dvejus metus truksiantį derybų dėl pasitraukimo iš Bendrijos procesą.

Tačiau pirmiausia valdantieji konservatoriai turi išsirinkti savo naują lyderį, kuris automatiškai taps ir šalies premjeru. Jo pavardė paaiškės rugsėjo 9 dieną. Dėl šio posto rungsis vidaus reikalų ministrė Theresa May ir jaunesnioji energetikos ministrė Andrea Leadsom.

Po birželio 23-iosios referendumo, kuriame 17,4 mln. rinkėjų (51,9 proc. balsavusiųjų) pasisakė už „Brexit“, Vokietijos kanclerė sakė, kad Britanijai reikia laiko nuspręsti, kaip toliau judėti pirmyn.

Tačiau netrukus ji prisijungė prie kitų Europos šalių lyderių, įskaitant Prancūzijos prezidentą Francois Hollande`ą, raginančių Britaniją nevilkinti skyrybų proceso.