Pasaulyje

2016.07.10 10:42

Vakarų lyderiai džiaugiasi Varšuvoje priimtais sprendimais

LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.07.10 10:42

Varšuvoje pasibaigus dvi dienas trukusiam NATO viršūnių susitikimui, Vakarų lyderiai sutaria, jog čia pavyko patvirtinti sprendimus, galinčius užtikrinti Europoje saugumą.

Susitikimą Varšuvoje kalba užbaigė prezidentas Barackas Obama. Jo teigimu, čia priimti sprendimai užtikrino reikšmingiausią NATO kolektyvinės gynybos sustiprinimą nuo Šaltojo karo laikų. Rytų Europai suvažiavimas davė tai, kas ir žadėta – papildomus Aljanso pajėgumus, skirtus Rusijai atgrasyti.

Lenkijoje ir Baltijos šalyse kitais metais atsiras tarptautiniai batalionai. Iš viso iki keturių tūkstančių sąjungininkų karių. Maskva mano, kad taip pažeidžiamas 1997 m. susitarimas, pagal kurį Aljansas įsipareigoja nedislokuoti didžiulių nuolatinių pajėgumų netoli jos sienų.

Vakarai tikina, jog Rusija priekaištauja nepagrįstai, nes tai ne nuolatinės, o rotuojamos ir esą ne tokios didelės pajėgos. Pezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, Vakarai apskritai nebeturėtų krūpčioti dėl Kremliaus reakcijų.

Tuo metu Lietuvos krašto apsaugos ministras sako, kad Lietuva derina su Vokietija, kur bus dislokuotas tarptautinis batalionas. Pasak Juozo Oleko, planuojama, kad sąjungininkų kariai bus Rukloje ir Pabradėje. Lietuvoje šiam kariniam vienetui vadovaus Vokietija. J. Oleko teigimu, Varšuvoje priimti istoriniai sprendimai.

Varšuvoje žiniasklaidą nustebino Prancūzijos vadovas, kuris tik atvykęs į susitikimą pareiškė, jog Rusija nėra grėsmė, o partnerė. Nepaisant to, Paryžius pritaria kolektyvinės gynybos stiprinimui ir savo kariais prisidės prie Lietuvoje kuriamo bataliono.

Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pripažino, jog tiesioginės grėsmės šiuo metu jokiai NATO narei nėra, nors santykiai su Rusija – ir ne strateginiai – kaip, kad buvo tikimasi po Sovietų sąjungos žlugimo.