Pasaulyje

2016.07.08 17:31

Buvusi JAV valstybės sekretorė įvardijo lūžį NATO istorijoje

BNS, ELTA2016.07.08 17:31

Bataliono dydžio kovos dalinių dislokavimas Lenkijoje ir Baltijos šalyse bus posūkio taškas NATO istorijoje, pareiškė penktadienį buvusi JAV valstybės sekretorė Madeleine Albright per NATO šalių vadovų susitikimą surengtame ekspertų forume „NATO taikos gynyboje: 2016 ir vėliau“ (NATO in Defence of Peace: 2016 and Beyond).

„Bataliono (dydžio) kovos grupių dislokavimas Lenkijoje ir Baltijos šalyse bus reikšmingas posūkio taškas NATO istorijoje. Deja, abejose Atlanto pusėse yra šalių, manančių, kad tuo bus išprovokuotas (Rusijos prezidentas Vladimiras) Putinas. Mano atsakymas yra toks: Putino negalima išprovokuoti, nes jis pats yra provokatorius. Turime neužmiršti, kad V. Putinas nesivels į provokacijas, jeigu matys stiprią ir vieningą NATO“, – sakė M. Albright.

Tuo pačiu metu ji pabrėžė, kad aljansas turi sekti ir įvykius pietryčiuose bei Arktyje. Aljansas turi palaikyti ryšio su Rusija kanalus, kad būtų išvengta nereikalingų konfliktų ir incidentų.

„Rusija yra galinga valstybė, išduota jos lyderio. Putino pasaulio matymas yra toksiškas. Laimei, kol kas mes neleidome jam pasiekti jo tikslų. JAV ir NATO žengė tokius žingsnius, kurių reikėjo, kad pademonstruotų solidarumą su sąjungininkais rytiniame flange. Dabartinė užduotis yra pereiti nuo saugumą užtikrinančių operacijų prie atgrasinimą užtikrinančių, kad Rusija matytų, jog jos veiksmai susilauks pasekmių“, – sakė M. Albright.

Oficialu: į Lenkiją pasiųs 1000 karių

Jungtinės Valstijos, kaip oficialiai penktadienį pažadėjo šalies lyderis Barackas Obama, dislokuos Lenkijoje tūkstantį savo karių.

Agentūra „Reuters“ skelbia, kad toks sprendimas paviešintas po B. Obamos ir Lenkijos prezidentu Andrzejaus Dudos susitikimo.

Pasirašė deklaraciją

Penktadienį Varšuvoje buvo pasirašyta NATO ir Europos Sąjungos deklaracija dėl šių organizacijų bendradarbiavimo plėtojimo. Tai – pirmas tokio pobūdžio dokumentas. Deklaraciją pasirašė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ir Europos Komisijos vadovas Jean-Claude`as Junckeris.

ES ir NATO bendradarbiavimo aktyvinimas taip pat bus viena iš pagrindinių temų penktadienį Varšuvoje prasidedančiame Aljanso viršūnių susitikime.

Bendra deklaracija apibrėžia naujas sritis, kuriose ES ir NATO turi plėtoti praktinį bendradarbiavimą naujų iššūkių Europos ir transatlantiniam saugumui akivaizdoje. Dokumente, be kita ko, kalbama apie veiksmus, kurie leistų duoti atkirtį hibridinėms grėsmėms, didinti kibernetinį saugumą, gerinti strateginę komunikaciją, koordinuoti pratybas ir užtikrinti saugumą jūrose.