Pasaulyje

2016.07.08 12:29

Varšuvoje prasideda NATO viršūnių susitikimas

Adomas Šimkus, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.07.08 12:29

Lenkijos sostinėje prasideda dvi dienas truksiantis NATO viršūnių susitikimas, kuriame dalyvauja 18 prezidentų, 21 ministras pirmininkas, apie 80 gynybos ir užsienio reikalų ministrų. Vienas pagrindinių susitikimo tikslų – oficialiai sutarti dėl tarptautinių batalionų steigimo rytinėse Aljanso narėse.

Dar prieš dvejus metus Velse susitikę NATO vadovai sutarė dėti daugiau pastangų rytinių narių saugumui užtikrinti. Tęsiantis konfliktui Ukrainoje, nesikeičiant geopolitinei situacijai, Aljansas imasi naujų žingsnių, kuriais siekiama atgrasyti Rusiją. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pirmadienį pristatydamas Varšuvos susitikimo tikslus, dar kartą patikino, jog čia bus galutinai sutarta regione įsteigti naujus karinius vienetus.

Kiekvieną tokį, 9 mėnesiams rotacijos principu dislokuojamą junginį sudarys po maždaug tūkstantį karių. Jiems vadovaus keturios Aljanso galiūnės: Jungtinės valstijos, Kanada, Vokietija bei Didžioji Britanija. Susitikime NATO šalių lyderiai taip pat turėtų priimti sprendimus dėl papildomos karinės įrangos dislokavimo bei priešraketinės gynybos sistemos įgyvendinimo. Kariniai pajėgumai bus stiprinami ne tik Baltijos šalyse, Lenkijoje, bet ir Rumunijoje bei Bulgarijoje. Manoma, kad po susitikimo NATO gynybiniai pajėgumai turėtų būti galingiausi nuo Šaltojo karo laikų.

LRT žurnalistas Vykintas Pugačiauskas sako, kad visi sprendimai jau priimti, o dabar reikės nutarti dėl batalionų steigimo detalių.

„Lyderiai turės tik pasakyti sveikinimo kalbų šiais klausimais, o paskui bus imamasi detalių: kur batalionai bus apgyvendinti, kam jie bus pavaldūs, kada galės panaudoti ginklą, kas juos galės juo aktyvuoti, kas juos galėtų pastiprinti. Yra gausybė klausimų, kurie yra skirti kariniams planuotojams. (...) Pamatinis klausimas – ar tai, ką daro NATO, sugeba atgrasyti priešą“, – teigia Varšuvoje esantis V. Pugačiauskas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, prieš išvykdama į Varšuvą, teigė, kad šie sprendimai Lietuvai bus itin svarbūs, o įgyvendinamos saugumo priemonės bus pačios reikšmingiausios nuo Lietuvos įstojimo į NATO 2004-aisiais.

Neabejojama, jog pokyčiams prieštaraus Rusija, kurios teigimu, tai pažeidžia jos interesus. Visgi netrukus po Varšuvos susitikimo, NATO vadovybė rengia pokalbius su Maskvos atstovais – jie bus supažindinti su naujausiais Aljanso sprendimais, siekiant įtikinti, jog tai – ne puolimo, o gynybos priemonės.

Į Varšuvą renkantis daugiau nei 50 valstybių atstovams, mieste stiprinamas saugumas – čia jį užtikrina apie 6 tūkstančius policijos ir kariuomenės pareigūnų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.